Hiszpania,

Saragossa: Święto Matki Boskiej z Pilar

2.10.16 mm 0 Comments

Saragossa w październiku obchodzi Święto Matki Boskiej z Pilar. To najważniejsze wydarzenie świąteczne w stolicy Aragonii, charakteryzujące się szerokim wachlarzem imprez, które przez przynajmniej tydzień wypełniają ulice miasta radosnym gwarem, kolorami i atmosferą zabawy.


Ofiara z kwiatów ku czci Matki Boskiej z Pilar
Program obchodów łączy przedstawienia teatralne, koncerty, animacje dla dzieci (kukiełki, pajace, magia…), spektakle, taniec, korridy, pokazy rękodzieła, wszelkie gatunki muzyki (od regionalnego folkloru po pop-rock i muzykę elektroniczną podczas Festiwalu Muzyki Niezależnej) i wiele innych wydarzeń. Nie braknie też pokazu sztucznych ogni, tradycyjnej parady gigantów i przebierańców, zawodów sportowych i wystaw. Miejscowe stowarzyszenia odgrywają ważną rolę w obchodach, które inauguruje odczytanie świątecznego obwieszczenia w budynku Ratusza.

Dzień 12 października, święto Matki Boskiej z Pilar, patronki miasta, jest najważniejszym momentem obchodów. Od wczesnych godzin rannych ma miejsce tłumnie składana ofiara z kwiatów: tysiące osób z całego świata, ubranych w stroje regionalne, przybywają na plac Pilar i przynoszą Matce Boskiej miliony kwiatów. Natomiast 13 października odbywa się ofiara z owoców. O zmierzchu zaś, nadchodzi czas na Rosario de Cristal, procesję podczas której przenosi się ulicami Saragossy szklane platformy i lampiony reprezentujące poszczególne części różańca.

za spain.info

0 comments: