Air France,

Podróże biznesowe: komfort i oszczędności w czasie podróży

10.8.16 mm 1 Comments

Wygoda, nowe technologie, a może po prostu oszczędności? Podpowiadamy, jakie trendy w podróżach służbowych wysuwają się dziś na pierwszy plan.

Poczekalnia biznesowa Air France
W komunikacji biznesowej bariery geograficzne przestały mieć znaczenie - rozwój najnowocześniejszych technologii pozwala nam być w stałym kontakcie z partnerami biznesowymi na całym świecie. Jednak nawet najlepsze technologie nie są w stanie zastąpić uścisku dłoni i rozmowy twarzą w twarz. Dlatego podróże biznesowe wciąż stanowią nieodzowny element działalności firm. Linie Air France KLM zdają sobie sprawę, że podróże, podobnie jak biznes, muszą iść z duchem czasu, dlatego oferują ciekawe rozwiązania i udogodnienia dostosowane do potrzeb osób podróżujących służbowo, a także program lojalnościowy dla firm, który pozwala obniżyć wydatki na wyjazdy służbowe nawet o 10 procent.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Diners Club Polska, wyjazdy służbowe są dziś narzędziem pracy ponad połowy polskich firm z sektora MŚP. Jest to związane z potrzebą zdobywania nowych rynków i pozyskiwania klientów. Rynek podróży służbowych systematycznie rośnie, a wraz z nim potrzeby współczesnych biznesmenów. Klasa Biznes to dziś znacznie więcej niż wykwintny posiłek i większa przestrzeń na nogi. Oprócz komfortu, zarówno na lotnisku, jak i na pokładzie samolotu, po pierwsze liczy się dostęp do nowoczesnych technologii - WiFi, gniazdka, ładowarki, chat z fotela do fotela i wiele innych. Drugim, a może nawet „pierwszym” czynnikiem są także… oszczędności. Czy luksus i wygoda Klasy Biznes mogą iść z parze z cięciem kosztów? Jak najbardziej!

Podróż służbowa najwyższej klasy
Osoby podróżujące służbowo często wiele godzin spędzają na pokładzie samolotu, dlatego komfort podczas lotu jest dla nich wyjątkowo istotny. Klasa Biznes powinna stwarzać im dogodne warunki zarówno do pracy, jak i odpoczynku - tak potrzebnego przed czekającymi ich obowiązkami służbowymi. Nowa Klasa Biznes Air France i KLM powstała z myślą o potrzebach osób podróżujących służbowo na trasach dalekiego zasięgu. Pasażerowie znajdą tu automatycznie sterowane, wygodne fotele rozkładające się do poziomu płaskiego łóżka, duży, regulowany stolik oraz miękką, puchową pościel dla maksymalnej wygody podczas snu. Specyficzny kształt fotela zapewnia strefę prywatności pasażera, tworząc dyskretne miejsce do odpoczynku lub pracy podczas lotu. Do dyspozycji podróżnych jest również standardowe gniazdko elektryczne i port USB umożliwiający ładowanie sprzętu podczas lotu, a także osobisty system rozrywki z dużym, dotykowym ekranem zapewniający bogatą ofertę audiowizualną.

Saloniki biznesowe dla wymagających
Komfort podczas lotu to nie wszystko. Często podróżni wiele godzin spędzają na lotniskach podczas transferów. Linie Air France KLM zadbały o pasażerów podróżujących służbowo, oddając im do dyspozycji saloniki biznesowe na swoich lotniskach bazowych w Amsterdamie i Paryżu. Bez problemu można tu zorganizować konferencję prasową czy telekonferencję w jednej z wielu dostępnych, w pełni wyposażonych sal. Na zapracowanych pasażerów czekają zarówno wygodne stanowiska pracy, jak i sprzyjające odpoczynkowi leżanki, bezpłatne zabiegi spa w ramach business lounge oraz wiele udogodnień w podróży (np. możliwość ładowania swoich urządzeń i podłączenia się do gniazdek w wielu miejscach na lotnisku, w tym często przy wyjściach do samolotu). Uzupełnieniem jest bogata oferta napojów i ciepłych posiłków. Salonik biznesowy Air France na paryskim lotnisku Charlesa de Gaulle’a oferuje wyśmienite dania kuchni francuskiej stworzone przez Alaina Ducasse’a. A w ostatnim rankingu Skytrax, francuska linia otrzymała po raz trzeci z rzędu nagrodę w kategorii „Najlepsza na świecie usługa restauracyjna w saloniku Klasy Pierwszej”.

Biznes musi być online 
Rozwój internetu i technologii mobilnych sprawił, że klienci oczekują od firm szybkiego reagowania i możliwości kontaktu przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Tradycyjne formy komunikacji powoli odchodzą w zapomnienie -€“ biznes musi być responsywny, otwarty na nowe kanały, takie jak media społecznościowe. Podróż służbowa nie powinna być momentem zawieszenia tego kontaktu - wręcz przeciwnie! Na pokładach coraz większej liczby samolotów pasażerowie mogą pozostać online podczas całego lotu dzięki dostępowi do bezprzewodowego internetu. Taką możliwość istnieje na przykład podczas lotu Dreamlinerem KLM. Na jego pokładzie poza łącznością WiFi podróżni mają też dostęp do komunikatora Seat Chat - umożliwiającego pogawędki między pasażerami, którzy siedzą oddaleni od siebie w samolocie.

Wi-Fi na pokładzie to jednak nie wszystko. Dla tych, którzy chcą pozostać online po wylądowaniu za granicą bez konieczności ponoszenia wysokich opłat za internet stworzono kieszonkowy hotspot WiFi 4G. Rozwiązanie mobilne o nazwie Bitebird zapewnia stały dostęp do internetu, którego koszty są naliczanie według lokalnych taryf. Dzięki temu możemy uniknąć wysokich opłat roamingowych, a łączność z internetem mamy zawsze w zasięgu ręki - w dowolnym miejscu i czasie!

Z social media za pan brat
Z myślą o potrzebach nowoczesnych podróżnych KLM jako pierwsza linia na świecie udostępniła też usługę umożliwiającą komunikację za pośrednictwem Facebooka. KLM Messenger zapewnia dostęp do wszelkich informacji i dokumentów dotyczących lotu, takich jak potwierdzenie rezerwacji, przypomnienie o odprawie, karta pokładowa czy aktualizacja statusu lotu. Skoro biznes jest dziś tak bardzo obecny w mediach społecznościowych, dlaczego nie mielibyśmy korzystać z tych samych, ulubionych aplikacji w czasie podróży służbowej? 

To jednak nie wszystko! KLM jest jedną z pierwszych linii lotniczych, która zaoferowała całodobowy serwis social media działający w systemie 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu za pośrednictwem popularnych serwisów społecznościowych, takich jak: Twitter, Facebook i LinkedIn. Pytania poprzez globalny fanpage KLM można przesyłać w 14 językach, uzyskując odpowiedzi w ciągu 40 minut, a pomoc w rozwiązaniu problemu w ciągu 24 godzin. Ciekawostką może być też fakt, że w trosce o możliwość nawiązywania kontaktów biznesowych w samolocie, linia wprowadziła innowacyjną usługę „Meet & Seat” (dobór współtowarzysza podróży poprzez portale społecznościowe, np. na podstawie wspólnych zainteresowań, prowadzonego biznesu itp).

Jak na planie filmu science-fiction
W odpowiedzi na potrzeby nowoczesnych podróżnych, linie Air France KLM pełnymi garściami czerpią z najnowszych osiągnięć i nowinek technologicznych. Najlepszym dowodem są niekonwencjonalne rozwiązania stosowane na lotnisku linii KLM Amsterdam-Schiphol. Oczekując na lot, można na przykład ekologicznie naładować telefon komórkowy pedałując na specjalnym rowerze czy przejść szybką odprawę skanując oko. A wszystko dzięki technologii rozpoznawania tęczówki oka, która gwarantuje 100-procentową identyfikację. Poruszanie się po tak dużym obiekcie ułatwia nawigacja dostępna na smartfony, która pasażerom pokazuje błyskawicznie nie tylko drogę do właściwej bramki, lecz także czas potrzebny na pokonanie całej trasy.

W poszukiwaniu oszczędności
Jak wynika z badania Diners Club Polska, rynek wyjazdów służbowych wzrośnie w 2016 r. o 5%. Jednak firmy będą się starały optymalizować organizację wyjazdów taki sposób, by wartość związanych z nimi transakcji nie zwiększyła się w znaczący sposób. To oznacza poszukiwanie oszczędności. Czy można podróżować służbowo w komfortowych warunkach, a jednocześnie redukować wydatki firmy związane z organizacją wyjazdów? Tak – z pomocą przychodzą tu programy lojalnościowo-oszczędnościowe dla firm, które działają na zasadzie „im więcej podróżujesz, tym więcej oszczędzasz”. Jednym z takich rozwiązań jest BlueBiz - program oszczędnościowy dla małych i średnich przedsiębiorstw oferowany m.in. przez Air France, KLM, Alitalia i Delta Air Lines. Do tej pory przystąpiło do niego już ponad 4,2 tys. firm w Polsce. Wystarczy bezpłatna rejestracja, aby firma zaczęła zdobywać punkty Blue Credit na przelotach z Air France i KLM oraz ponad 30 partnerskimi liniami lotniczymi. Idea programu jest prosta: za zakupione bilety lotnicze firma otrzymuje część pieniędzy z powrotem na konto BlueBiz w postaci punktów – zgodnie z zasadą 1 pkt = 1 PLN. Dzięki temu przelicznikowi wydawanie oszczędności jest bardzo proste np. posiadając 2000 punktów Blue Credit na koncie oznacza, że stać nas na każdy przelot, którego rynkowa cena wynosi 2000 PLN i mniej. Zgromadzone punkty można wymienić na bilety w dowolnej klasie przelotu i inne nagrody (np. podwyższenie klasy podróży czyli tzw „upgrade”). Dzięki temu firma może zarabiać na każdym zakupionym bilecie i dowolnie wydawać zgromadzone „oszczędności” - oczywiście online. Przy zarabianiu na przelotach zasada jest prosta – im droższy bilet i dalsza trasa, tym większa oszczędność i tak przy przelocie w klasie biznes na trasie międzykontynentalnej aż 800 złotych może nam zostać w kieszeni! W ten sposób można obniżyć wydatki na podróże służbowe nawet do 10%, zwłaszcza, jeśli pracownicy regularnie podróżują na dalekich dystansach. Co ważne, członkostwo w BlueBiz jest bezpłatne i nie wyklucza uczestnictwa w innych programach – jeśli pasażer korzysta z programu lojalnościowego Flying Blue, MilleMiglia lub SkyMiles może jednocześnie zdobywać również Mile na swoim indywidualnym koncie. Oznacza to podwójną oszczędność – dla firmy i dla pracownika.


   Przykłady oszczędności na przelotach dzięki BlueBiz:
¡         Przelot z Warszawy do Pekinu w Klasie Premium Economy - oszczędność 320 punktów (= 320 PLN)
¡         Przelot z Warszawy do Nowego Jorku w Klasie Business - do 800 punktów (= 800 PLN)
¡         Bezpośredni przelot z Warszawy do Rzymu w Klasie Ekonomicznej - do 60 punktów (= 60 PLN)
¡         Przelot z Warszawy do Barcelony (z przesiadką) w Klasie Ekonomicznej - do 80 punktów (= 80 PLN)

Podróże biznesowe zawsze mają dwie strony medalu - potrzeby pracownika i interes pracodawcy. Pierwszemu zależy na komforcie w czasie podróży, drugi większą wagę przykłada do kwestii finansowych. Dzięki programom oszczędnościowym, takim jak BlueBiz, firmy mogą oszczędzać na delegacjach pracowników, jednocześnie zapewniając im pełny komfort podczas podróży. Wyjazd służbowy, który łączy przyjemne z pożytecznym, to dziś zdecydowanie najlepszy sposób na pogodzenie sprzecznych na pozór interesów. 

1 komentarz:

  1. Ostatnio również musiałam odbyć podróż służbową w związku z promocją mojej nowej marki. Z tego powodu postanowiłam zainwestować w skarpetki z logo mojej marki, aby w ten sposób zdobyć nowych klientów.

    OdpowiedzUsuń