Bieszczady,

Bieszczady. Atrakcje, które musisz zobaczyć

18.6.23 mm 1 Comments

Bieszczady kuszą wyjątkowym powabem tych, którzy ponad wszystko kochają naturę, spokój i bajkowe krajobrazy. Czarujący region leży na samym krańcu Polski, ale nietrudno tam dotrzeć, o czym z roku na rok przekonuje się coraz więcej osób.

 
Bieszczady jak chyba żadne inne miejsce w Polsce, stały się synonimem dzikiej przyrody, która tworzy tu harmonijną całość z tym co stworzył człowiek. Wśród rozległych połonin Bieszczadzkiego Parku Narodowego żyją w spokoju wilki, rysie, żbiki i niedźwiedzie brunatne oraz żubry.
Bieszczady bez problemu można pokonać rowerem. Urlop na dwóch kółkach to idealna propozycja dla rowerzystów rekreacyjnych, również dla rodzin z dziećmi. Równie wiele emocji przynosi przemierzanie tutejszych dróg samochodem. Sprawdźmy, co warto zobaczyć w Bieszczadach.
 
fot. Travelerdeluxe.pl

Bieszczady. Drezyny rowerowe

To dość nowa atrakcja w Bieszczadach. Drezyny rowerowe jeżdżą po odcinku 47 km historycznej  linii dawnej kolei oznaczonej numerem 108. Główna wypożyczalnia jest zarazem stacją. Znajdziemy ją  na rozwidleniu wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej, w Uhercach Mineralnych, z których pojazdy wyruszają w kierunku Zagórza i Ustrzyk Dolnych. Jak wygląda jazda drezyną? Dwie osoby jadą, kolejne dwie odpoczywają na zamontowanej z tyłu ławeczce. Relaks idealny.

Bieszczady. Trójstyk

To najwyższej położony i najbardziej wysunięty na południe polski trójstyk, prawdziwa frajda dla "łowców trójstyków", których w Polsce nie brakuje. By znaleźć styk granic Polski, Ukrainy i Słowacji, trzeba wspiąć się na 1221 m n.p.m. na Krzemieniec. Szlak na niego od Rawki prowadzi razem ze słupkami granicznymi, których lepiej nie przekraczać. Na szczycie Krzemieńca znajdziemy okazały granitowy trójramienny obelisk z godłami trzech państw oraz z napisami w trzech językach.

Bieszczady. Zapora wodna. Jezioro Solińskie

Najwyższa w Polsce zapora wodna ma 82 m wysokości, ma 664 metry długości, a spiętrzenie wody sięga 60 metrów. Budowę zapory wodnej na Sanie w Solinie-Myczkowcach rozpoczęto w 1960 r. Do użytku została przekazana w 1968 r. Mieszkańców wsi zalanych wodami nowo powstałego zalewu (m.in  Soliny, Wołkowyji i Polańczyka), przeniesiono się do innych miejscowości. Jezioro Solińskie posiada trzy wyspy: Duża Skalista i Mała zwana Zajęcza, oraz Wyspa Zjawa. 
Warto wejść na zaporę, która słynie z niezwykłej panoramy, widoku na jezioro. To jedna z największych dużą atrakcji turystycznych w Bieszczadach.

fot. Travelerdeluxe.pl

Bieszczady. Bieszczadzka kolejka leśna

Jedną z największych bieszczadzkich atrakcji jest przejażdżka tutejszą kolejką wąskotorową. Ciuchcia jeździ z Majdanu koło Cisnej do Przysłupa i z Majdanu do Balnicy. Pierwsza trasa liczy 12 km, a druga - 9 km. Główna stacja bieszczadzkiej kolei wąskotorowej znajduje się w miejscowości Majdan, gdzie w zabytkowym budynku stacji kolejowej zorganizowano niewielkie muzeum. Wśród pamiątek z różnych okresów funkcjonowania wąskotorówki są między innymi mundury kolejarzy, znaki sygnalizacyjne, lampy, tablice ostrzegawcze i tablice przystanków.

fot. Travelerdeluxe.pl


Bieszczady. Wielka Pętla Bieszczadzka

Przejechanie Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej, która sama w sobie jest jedną z największych atrakcji regionu, jes nie lada atrakcją dla kierowców. Biegnie z Leska przez Ustrzyki Dolne do Czarnej, Lutowisk, Ustrzyk Górnych, a następnie z Ustrzyk Górnych do Cisnej skąd wraca do Leska. Trasa wynosi ok. 147 km.

Bieszczady. Myczkowce. Park Miniatur Świątyń

W Centrum Kultury Ekumenicznej znajdziemy Park Miniatur Świątyń.
Na niemal hektarowej powierzchni podziwiać można 140 makiet obiektów sakralnych - cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Wszystkie modele w skansenie zbudowano w skali 1:25.

fot. Travelerdeluxe.pl

Bieszczady. Połoniny

Wizytówką są wspaniałe polany, połoniny z wieloma miejscami widokowymi, dzikie ostępy leśne - zobaczmy je wszystkie, jeśli tylko zdecydujemy się wyruszyć na szlak. Wśród punktów obowiązkowych dla wielu turystów jest Połonina Caryńska, której nazwa pochodzi od nieistniejącej już wsi Caryńskie. Najwyższym punktem jest Kruhly Wierch, wznoszący się na 1297 m n.p.m. Piękna panorama z Połoniny Caryńskiej obejmuje Połoninę Wetlińską i grupę okolicznych bieszczadzkich szczytów.

Bieszczady. Komańcza

W dolinie rzeki Osławicy i potoku Barbarka leży Komańcza, dawniej miejscowość letniskowa, dziś znana głównie dzięki postaci ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Klasztoru ss. Nazaretanek, będącym ostatnim miejscem jego internowania.

fot. Travelerdeluxe.pl


MM








1 komentarz:

  1. A jeśli chodzi o atrakcje w Krakowie? Które z nich polecacie - https://www.shootingcracow.com/co-zobaczyc-w-krakowie/ ? A może godne uwagi są jakieś inne?

    OdpowiedzUsuń