Dolomiti Superski,

Trentino: Skirama adamello brenta i Dolomiti Superski

29.10.15 mm 0 Comments

W Trentino spełniają się narciarskie marzenia. Setki kilometrów skąpanych w słońcu tras należą do dwóch wielkich regionów narciarskich - na zachodzie Skirama adamello brenta, a na wschodzie Dolomiti Superski, które zbiegają się na terenie prowincji. Na obraz tej wyjątkowej, zimowej krainy składają się świetnie przygotowane trasy zjazdowe, nowoczesne, szybkie i bezpieczne wyciągi oraz miejscowości górskie z długimi tradycjami w sportach zimowych. Największa „narciarska karuzela” w Trentino znajduje się w Dolomitach Brenta. Ponad 150 km tras odwiedzić można bez konieczności zdejmowania nart, korzystając jedynie z sieci górskich kolejek. Dzięki wybudowanej w 2011 roku gondoli Pinzolo Camiglio Express powstał region obejmujący ośrodki Pinzolo, Madonna di Campiglio i Val di Sole. Z aż 98 tras (44 niebieskich, 38 czerwonych i 16 czarnych) korzystać można nabywając jeden karnet Skirama adamello brenta.

W tym sezonie dobre informacje mamy dla osób wybierających się na Sellarondę. Dzięki budowie nowej kolei Alba - Col dei Rossi i rozbudowie regionu narciarskiego Lusia - Passo San Pellegrino, od nadchodzącego sezonu zimowego Val di Fassa będzie jednym z najlepszych miejsc na narciarskiej mapie Włoch. Nowoczesna gondola łącząca miasteczko Canazei ze stacjami Ciampac i Belevedere uruchomiona zostanie jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Warto podkreślić, że nowy funifor będzie ósmą tego typu koleją, jaką w całych Alpach wybudował austriacki Dopplemayr. Każdy z wagonów przeznaczony jest maks. dla 100 osób (przepustowość 1120 osób na godzinę). Długość gondoli wynosi 2260 m, a różnica wysokości między górną i dolną stacją 883 m.

Przekładając dane techniczne na bardziej zrozumiały język, nowa inwestycja umożliwi narciarzom mieszkającym w górnej części Val di Fassa, w miejscowościach Alba i Penia, przedostać się w region Canazei - Belvedere i dalej, Campitello - Col Rodella w niecałe 5 min. Stąd otwiera się dalej droga na słynną Sellarondę. Co więcej, nowa gondola posłuży jako ważne połączenie z regionem Buffaure. W zeszłym roku najważniejszą inwestycją w dolinie było otwarcie 2-kilometrowej, czarnej trasy Vulcano, w tym, narciarzy ma przyciągnąć połączenie kilku regionów (Pozza - Buffaure, Alba - Ciampac, Canzei - Belvederei Campitello- Col Rodella), w których łącznie - bez konieczności odpinania nart - korzystać będzie można z 73 km fantastycznych nartostrad. W praktyce, nowa gondola wpłynie na usprawnienie ruchu i znacząco skróci okres oczekiwania w kolejkach. W najbliższej przyszłości planowana jest również modernizacja gondoli Sass Pordoi i zastąpienie jej takim samym modelem funifor, jak Alba - Col dei Rossi.
Odwiedzając w tym roku Passo Tonale, przełęcz w dolinie Val di Sole,  koniecznie wybierzcie się wyżej! Od tego sezonu, na lodowcu Presena działa nowa gondola, którą – szybko i bezpiecznie – dostaniecie się na 3000 m n.p.m. Dolna stacja kolei zlokalizowana jest na Przełęczy Paradiso, na 2586,60 m n.p.m. Stacja pośrednia mieści się na 2724,00 m n.p.m., a górna, na szczycie lodowca, na wysokości niemal 3000 m! Wagoniki mieszczą maksymalnie 8 osób, a maksymalna przepustowość poruszającej się z prędkością 6 m na sekundę gondoli wynosi 1500 osób na godzinę.

Bawiąc w pobliżu Marillevy (Alta Val Panciana), koniecznie wybierzcie się na nową, czarną trasę o nazwie Little Grizzly. Jej początek znajduje się na szczycie Vigo (2179 m n.p.m.), a koniec na Malga Panciana. Nachylenie ponad 800-metrowej nartostrady osiąga miejscami aż do 70 proc.

Na amatorów nart klasycznych i zimowych spacerów czekają liczne trasy biegowe, urozmaicone szlaki turystyczne, przytulne górskie chaty i schroniska, w których można odpocząć i spróbować regionalnych specjałów oraz podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.
Jeśli dodać do tego słoneczny klimat, typowo włoski koloryt wiekowych miasteczek oraz wspaniałą, kuszącą bogactwem aromatów regionalną kuchnię i wyborne wina, otrzymamy zestaw składników idealny do spędzenia zimowego urlopu marzeń.  A zatem – do zobaczenia w Trentino!

0 comments: