Tunezja: Festiwale na południu kraju

15.12.14 Anonimowy 0 Comments

Południe Tunezji to obszar odmienny od reszty kraju. Bliskość surowej, pięknej i ogromnej pustyni ukształtowała charakter i zwyczaje tutejszej ludności. Sahara, mimo swej pozornej niedostępności, daje życie i zarobek wielu mieszkańcom zarówno tym osiadłym w pobliskich miastach, jak i tym prowadzącym półkoczowniczy tryb życia. Pod wpływem zmian cywilizacyjnych, tradycje i kultura rdzennej saharyjskiej ludności powoli się zmieniają, dlatego warto wybrać się w grudniu na południe Tunezji i poznać ten oryginalny świat na festiwalach mu poświęconych.fˆ@ Festiwal Sahary

Festiwal Sahary w Douz
26-28.12.2014
Pod koniec grudnia, centrum miasta Douz oraz festiwalowy plac Hnish tętnią życiem Sahary. Douz to miasto u wrót pustyni, które stanowiło bazę wypadową i miejsce spotkań Beduinów z mieszkańcami miast, punkt handlu i wymiany. Niegdyś ważny etap na trasie karawan, dziś senne miasteczko, które ożywia się właśnie pod koniec roku w czasie festiwalu tradycji i zwyczajów rdzennych mieszkańców pustyni: prowadzącego koczowniczy tryb życia ludu Mrazig. Festiwal w Douz to coroczne wielkie święto Sahary i jej mieszkańców: taniec, muzyka, wyścigi wielbłądów, koni i chartów pustynnych, rękodzieło, wystawy, targi książki, targi daktyli, pokazy jeźdźców pustyni, projekcje filmowe, które dają obraz kultury beduińskiej i saharyjskiej.

Festiwal Daktyli w Kebili
21-23.12.2014
Kebili to miasto na południu Tunezji słynne z kilku powodów. To tu notuje się latem najwyższe temperatury, ale też stąd pochodzi najlepszy gatunek tunezyjskich daktyli „deglet nour” (palce światła). Koniec roku to pora zbiorów, dlatego od wielu lat w Kebili organizuje się wokół tego wydarzenia festiwal wraz z pokazami tradycyjnej mody, konkursami kulinarnymi lokalnych gospodyń, wyborem najlepszego przetwórcy daktyli, wystawą tradycyjnych narzędzi rolniczych i targi rękodzieła oraz wieloma spontanicznymi wydarzeniami.

Festiwal Oaz w Tozeur
22-27.12.2014
Celem Festiwalu jest popularyzacja kultury regionu Djerid, czyli terenów oaz górskich, wydm oraz gajów palmowych. Piękna medyna Tozeur, gaj palmowy oraz miasteczka położone w pobliżu, przede wszystkim Tamerza czy Onk Jmel zostały także włączone do festiwalowych wydarzeń, takich jak koncerty artystów tunezyjskich, algierskich i tureckich, animacje i sztuka ulicy, mapping pokazujący trzytysiącletnią historię Tunezji, sety dj’eskie i nocne after party. Gościem specjalnym festiwalu jest Turcja i jej artyści. Obecni będą także zespoły wykonujące tradycyjną muzykę suficką, jako że centrum tego odłamu islamu mieści się w niedaleko położonej Nefcie. Organizatorzy pragną przyciągnąć także rodziny z dziećmi, dlatego przewidziano specjalny program z atrakcjami dla najmłodszych.


Atrakcje festiwalowe można urozmaicić wyprawą na piaski Wielkiego Ergu Wschodniego, wizytę w gaju palmowym u kresu sezonu daktylowego, fatamorganą na bezkresnym słonym jeziorze Chot el Jerid czy przejażdżką stuletnim pociągiem „Czerwona Jaszczurka” przez surowe górskie wąwozy w pobliżu oaz Tamerza czy Chebika.

0 comments: