TOP 10 atrakcji turystycznych na Pomorzu

2.10.14 Anonimowy 0 Comments

W oczekiwaniu na upragniony urlop każdy z nas zastanawia się, co zobaczyć, gdzie jechać, jak się przygotować i co ze sobą zabrać. Dla prawdziwego poszukiwacza inności zadanie jest podwójnie trudne, bo odnaleźć miejsca ciekawe i rzadziej odwiedzane przez regularnych turystów jest trudno, a informacji o nich jest niewiele. Decydując się na Pomorskie wcale nie musimy leżeć plackiem na zatłoczonej plaży latem lub kolejny raz spacerować po sopockim molo jesienią. Oto TOP 10 pomorskich atrakcji turystycznych, które znajdziesz na Szlaku Bursztynowym. 

 

  • Manufaktura Bursztynu S&A w Gdyni


 

Jeśli chcesz poznać sekret bursztynu to zajrzyj koniecznie do Manufaktury Bursztynu S&A w Gdyni. To największy i chyba najbardziej znany w Polsce zakład jubilerski specjalizujący się w obróbce bursztynu. To, co wyróżnia Manufakturę na tle innych galerii, to również tzw. AmberEmotions - program zwiedzania dla zorganizowanych grup turystycznych. To tutaj nauczysz się rozróżniać bursztyn bałtycki od falsyfikatów, poznasz jego właściwości, zobaczysz jak obrabia się bursztyn, a przy tym posłuchasz wielu ciekawych historii i ciekawostek.

(www.s-a.pl)

 

  • NAC Amber Jewellery w Gdańsku


 

Pracownia NAC Amber Jewellery, to miejsce, gdzie powstaje biżuteria nie tylko piękna, ale przede wszystkim niebanalna. Jeśli szukasz pięknej, ekskluzywnej pamiątki z Pomorza zachwycą cię powstające tu wyroby, których wzornictwo jest ponadczasowe.

(www.nac.pl)

 

  • Oddychający bursztyn


 

Zwiedzając Gdańsk zajrzyj koniecznie do dzielnicy Dolne Miasto. Przy ulicy Szopy pod wiaduktem znajdziesz kolejną niebanalną atrakcję turystyczna na Szlaku Bursztynowym - Amber Drops, intrygującą instalację w przestrzeni miejskiej. Tworzą ją wykonane z masy żywicznej kamienie, osadzone w piasku z wbudowanym systemem oświetlenia LED, które jarząc się z różnym natężeniem, podświetla kamienie w rytmie imitującym oddychającego człowieka. Niespodziankę stanowią zatopione w masie przedmioty codziennego użytku – telefony, okulary, nożyczki… Ich odkrywanie i identyfikowanie to świetna zabawa.

 

  • Bursztynowa Piąta Aleja w Gdańsku


 

Tak, tak, my też mamy w Polsce swoją Piątą Aleję... bursztynową! Bursztynową Piątą Aleję tworzą  jedne z najbardziej malowniczych ulic w Gdańsku – ul. Mariacka, Długa i Długie Pobrzeże. To obowiązkowy spacer dla wszystkich tych, którzy kojarzą bursztyn tylko ze standardowymi sznurami korali. W licznych pracowniach i galeriach z biżuterią oraz z unikatowymi przedmiotami codziennego użytku wykonanymi z bursztynu możesz nie tylko kupić piękne, niepowtarzalne wyroby, ale też przyjrzeć się pracy bursztynników.

 

  • Bursztynowe menu


Gdański Bowke_Bursztynowa Uczta_łosoś z kawiorem podany na słoneczniku i kremie z grochu w sosie bursztynowo-różanym

 

Bursztyn stał się nie tylko inspiracją dla bursztynników. Zainspirował także... restauratorów.  Jeśli chcesz skosztować „bursztynowego” menu odwiedź Restaurację Malinowy Ogród w Gdańsku, gdziena specjalne zamówienie podane zostanie bursztynowe menu - „Amber Lunch” -  „jantarowy” rosół gotowany na perliczce, podany z makaronem i zieloną pietruszką lub stek z tuńczyka w towarzystwie blinów i bursztynowego sosu cytrusowo-miodowego i wiele innych pyszności. Każde danie z tego menu jest wyjątkowe i z całą pewnością niemożliwe do dostania w żadnej innej restauracji w Polsce. A jeśli rozsmakujesz się w „bursztynowej” kuchni to spacerując Długim Pobrzeżem zajrzyj do restauracji Gdański Bowke". Tam, z widokiem na gdańskie kanały, zjesz potrawy, które smakiem, formą lub zapachem nawiązują do bursztynu. Menu składa się m.in. z zupy z ryb bałtyckich syconej nalewką bursztynową, lubczykiem i kluskami kasztanowymi w asyście raków i chilli. Ta jedyna w swoim rodzaju przyjemność to Produkt Turystyczny 2013Roku, nagrodzony przez kapitułę Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

(www.malinowyogrod.pl, www.gdanskibowke.com)

 

  • Bursztunowe SPA


 

Bursztyn, zwany Złotem Północy skrywa wiele sekretów. Jednym z nich są właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Po długim spacerze śladami bursztynu i „bursztynowym” menu pora na chwilę relaksu. Zabieg na ciało Ceremonia Bursztynu, który oferuje Mera SPA Hotel w Sopocie nagrodzony Certyfikatem Doskonałości Trip Advisor w 2014 to prawdziwie królewski rytuał na bazie ekskluzywnych preparatów z ekstraktem z bursztynu, które wykazują działanie głęboko nawilżające, odżywcze i ujędrniające. Równie ciekawą propozycją jest Masaż Bursztynami, który pozostawia skórę pachnącą i rozświetloną, a ciało pozostaje ukojone i głęboko zrelaksowane.

(www.meraspahotel.pl)

 

  • Wystawa „Bursztynowe Konteksty” w Malborku


 

O Zamku w Malborku krąży wiele ciekawych historii i legend. Nie każdy jednak wie, że jedną z najciekawszych malborskich skarbów jest największa w Polsce kolekcja naturalnie występującego bursztynu i wyrobów z bursztynu. Wspaniała wystawa  „Bursztynowe Konteksty” zabierze cię w „multimedialną” podróż w czasie śladami bursztynu. Dzięki interaktywnym info-kioskom w niestandardowy sposób możesz dowiedzieć się więcej na temat danego przedmiotu.

(www.zamek.malbork.pl)

 

  • Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim


 

Podróż w czasie śladami bursztynu możesz kontynuować w Pruszczu Gdańskim. W czasach Cesarstwa Rzymskiego było to miejsce o istotnym znaczeniu na Szlaku Bursztynowym, gdzie kupcy z różnych stron świata zaopatrywali się w rozmaite towary, miedzy innymi surowe bryły bursztynu. Dzisiaj możesz zwiedzić rekonstrukcję tej osady, a dzięki multimedialnym i interaktywnym rozwiązaniom nie będziesz na pewno się nudzić.

(www.faktoria-pruszcz.pl)

 

  • Słupski Niedźwiadek Szczęścia


 

Gdańsk niezaprzeczalnie nosi miano  Światowej Stolicy Bursztynu, ale warto wyjechać poza Trójmiasto, żeby odwiedzić Słupsk, gdzie bursztynowa tradycja sięga XV wieku. Wtedy w mieście powstał pierwszy w Polsce cech bursztynników, a dzisiaj w Galerii Bursztynowej Narcyza Kalskiego zobaczymy niepowtarzalną kolekcję 1000 bursztynowych serc oraz blisko 500 naturalnych form bursztynu. Nad mieszkańcami czuwa też wyjątkowy Słupski Niedźwiadek Szczęścia – talizman-figurka niedźwiadka – sprzed 6 000 lat. I choć oryginał przechowywany jest w muzeum w Stralsundzie, to w miejskim Ratuszu znajdziemy jego wierną bursztynową kopię. (www.galeriabursztynowa.pl)

 

  • Poławianie bursztynu


 

Wyspa Sobieszewska jest jednym z bogatszych w bursztyn odcinków polskiego wybrzeża i jednocześnie miejscem zamieszkania najsłynniejszego polskiego poławiacza bursztynu, pana Sylwestra Maluchy. Pan Sylwester od lat poławia tu bursztyn i chętnie dzieli się swoimi opowieściami z zainteresowanymi, organizując przy tym pokazy swoich bursztynowych okazów. Prawdziwie niecodzienną atrakcją jest nocne poławianie bursztynu i jego późniejsza obróbka w lokalnym warsztacie bursztynniczym. Ten dreszczyk emocji zostanie zapamiętany na długo!

(www.polawiaczbursztynow.mispomocnik.pl)

Podróż Szlakiem Bursztynowym gwarantuje wiele emocji i niezapomnianych chwil. To na pewno ciekawa propozycja na zwiedzanie Pomorskiego dla osób, które szukają alternatywnych form zwiedzania. Na dodatek, w „bursztynową” podróż można się wybrać przez cały rok, niezależnie od pory roku ani od pogody. Ruszaj więc w podróż Szlakiem Bursztynowym!

 

0 comments: