Szwajcaria: zimowe imprezy w Jungfrau i Haslital

2.10.14 Anonimowy 0 Comments

Będzie się działo – tak można podsumować ofertę regionu Jungfrau i doliny Haslital na nadchodzący sezon zimowy 2014/2015. W programie znajduje się m.in. słynny bieg narciarski z Lauberhorn, widowiskowe pokazy Swiss Snow Happening, festyny dla dzieci oraz wydarzania nawiązujące do tradycji regionów. A wszystko to na tle imponujących szczytów Eiger, Mönch i Jungfrau.
Jungfrau i dolina Haslital Szwajcaria Velogemel World Championship_DSCN4296- fot Rubi Holzbau & Sägerei AG- sm

Region Jungfrau i dolina Haslital w nadchodzącym sezonie zimowym przygotowują bogaty program wydarzeń sportowych, kulturowych i dla rodzin z dziećmi.

W 2014 roku Szwajcaria świętuje jubileusz 150-lecia rozpoczęcia turystyki zimowej (150 Jahre Schweizer Wintertourismus). Zapoczątkował ją Johannes Badrutt, właściciel hotelu, który zaproponował swoim angielskim gościom przyjazd do Szwajcarii na urlop zimowy. Obiecał, że jeśli im się nie spodoba, zwróci im koszty podróży. Nie musiał. Anglikom zimowe wakacje tak przypadły do gustu, że zostali tu od świąt Bożego Narodzenia aż do Wielkanocy.

Z okazji tego jubileuszu w regionie Jungfrau w Wengen w dniach 26 grudnia 2014 r. do 27 marca 2015 r. odbędą się piątkowe, Nostalgiczne popołudnia narciarskie (Nostalgie Skifahren). Każdy będzie mógł się przebrać w dawne ubrania, stare buty i narty, a od doświadczonych instruktorów nauczyć się, jak na tym sprzęcie zjechać po mistrzowsku ze stoku (wengen.ch/en/).

Jungfrau i dolina Haslital Szwajcaria World Snow Festival- IMG_8338- fot Jungfrau Region Marketing AG- sm

Dla amatorów dużych prędkości

Oprócz bogatego, cotygodniowego programu atrakcji, przygotowano kultowe imprezy sportowe, które przyciągają zarówno światową elitę sportowców, amatorów, jak i fanów zimowych dyscyplin. Uczestnicy tych wydarzeń będą mogli liczyć na chwile pełne emocji: spektakularne zwycięstwa, gorzkie porażki, a być może nawet nowe, światowe rekordy. Poniżej lista najważniejszych imprez:

 • Międzynarodowy Bieg Narciarski z Lauberhorn (Internationale Lauberhornrennen),
  16 - 18 stycznia 2015 r., Wengen (region Jungfrau). Najlepsi narciarze alpejscy będą rywalizować na jednej z najdłuższych tras na świecie (www.lauberhorn.ch/en/).

 • Międzynarodowy Bieg Inferno (Internationale Inferno-Rennen), 21 - 24 stycznia 2015 r.,
  Mürren (region Jungfrau). Śmiałkowie ścigają się na 15-kilometrowej trasie z Schilthorn (wysokość 2970 m n.p.m,) do Lauterbrunnen (ok. 800 m n.p.m.) (www.inferno-muerren.ch).

 • Mistrzostwa Świata w Zjeździe na Velogemel (Velogemel World Championships),
  1 lutego 2015 r., Grindelwald (region Jungfrau). Velogemel to tradycyjny, drewniany rower, z płozami zamiast kół, występujący prawie wyłącznie w Grindelwald. Trudność w kierowaniu nim polega na tym, że… nie ma hamulców. Mistrzostwa odbywają się od 1996 roku (www.velogemel.ch).

 • Międzynarodowe Wyścigi Psich Zaprzęgów (International Dog-Sledding Race
  Gadmen), 21 - 22 lutego 2015 r., Gadmen (dolina Haslital). U stóp przełęczy Susten na trasie 7 i 14 kilometrów co roku ściga się ok. 100 psich zespołów. Można tu zobaczyć takie rasy jak husky syberyjskie, alaskan malamuty, samojedy czy psy grenlandzkie (www.shr-gadmen.ch).

 • Whitestyle Open, 6 - 8 marca 2015 r., Mürren (region Jungfrau). Zawody dla freeskierów i snowboardzistów, testy sprzętu oraz After Party. Główna nagroda w nocnym konkursie „Night Air" wynosi 10 tys. franków szwajcarskich (whitestyle.ch).

 • FIS World Cup Telemark 2015, 10 - 14 marca 2015 r., Mürren (region Jungfrau). Zawody narciarstwa telemarkowego pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Organizatorzy spodziewają się zawodników z 14 krajów, w tym Norwegii (kolebki techniki telemark), Niemiec, Austrii, Francji, Włoch i USA (www.fis-ski.com).

 • Rugenbräu Team RaceMeiringen-Hasliberg, 14 marca 2015 r., Meiringen-Hasliberg (dolina Haslital). Wymagający, 7-godzinny wyścig, w którym 3 osobowe zespoły mają za zadanie przejechać jak najwięcej okrążeni trasy, po to by zebrać jak najwięcej obręczy - w jak najkrótszym czasie. Dopuszczalne techniki to narciarstwo, snowboard i telemark (teamrace.ch).

 • Swiss Snow Happening, 15 - 19 kwietnia 2015 r., Grindelwald (region Jungfrau). Impreza na zakończenie sezonu zimowego, w której uczestniczą trenerzy narciarscy ze Swiss Snowsports - organizacji zrzeszającej szkoły narciarskie i snowboardowe. W programie m.in. zjazd w formacji oraz indywidualna rywalizacja w slalomie gigancie, telemarkowym sprincie klasycznym czy boardercross. Wydarzenie co roku odbywa się w innym miejscu (www.snowsports.ch).


Śnieżna zabawa dla młodych i starszych

W regionie Jungfrau i dolinie Haslital rodziny z dziećmi także znajdą coś dla siebie. Przygotowano atrakcje dla wszystkich grup wiekowych, a zabawy odbywają się zarówno na stoku, jak i poza trasami zjazdowymi.

 • Impreza Snowli’ego (Snowli Party), 4,11, 18 i 25 lutego, Grindelwald (region Jungfrau).
  W wymienione środy na bodmiARENA wszystkie dzieci mogą bezpłatnie zjechać na tyrolce, pobawić się w dmuchanym zamku i spotkać sympatycznego królika Snowli (www.grindelwaldsports.ch).

 • Dni zabaw zimowych Bidmi (Winterspielfest), 28 lutego i 1 marca 2015, Bidmi, Meiringen-Hasliberg (dolina Haslital). W szkółce narciarskiej Skihäsliland zaplanowano m.in. wyścigi narciarskie, próbne lekcje narciarstwa i snowboardingu, rzucanie do puszek i malowanie buziek. Pojawi się też skrzat Muggestutz oraz królik Snowli (www.meiringen-hasliberg.ch).

 • Narciarski dzień Famigros (Famigros Skitag), 22 marca 2015, Meiringen (dolina Haslital). Impreza ta jest kontynuacją Rivella Family Contest – zawodów narciarskich, w których uczestniczą rodzinne zespoły. W nadchodzącym sezonie zimowym impreza odbędzie się
  w 15 różnych miejscowościach, w tym w  Meiringen (www.meiringen-hasliberg.ch).


Tradycja i kultura

Turyści wypoczywający w regionie Jungfrau i dolinie Haslital będą mogli poznać lepiej lokalne tradycje, jak również uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych.

 • Trychelwoche, Haslital, 26 - 30 grudnia 2014, dolina Haslital. To trwające prawie tydzień wydarzenie wzięło swoją nazwę odogromnych,alpejskich dzwonów – trycheln, przypominających bydlęce dzwonki. Podczas tradycyjnych pochodów mieszkańcy uderzają nimi miarowo, w rytmie nadawanym przez idącą na czele grupę bębniarzy. Całość, zwłaszcza synchronizacja „dzwonników”,  wywiera niemałe wrażenie (www.haslital.ch).

 • Zawody w Zjeździe na Sankach Horischlitten (Hornschlittenrennen), 14 lutego 2015, Große Scheidegg. Wyścig na prawie 6-kilometrowej trasie z Grosse Scheidegg w kierunku Meiringen do Schwarzwaldalp na tradycyjnych sankach „z rogami“. Opłata startowa wynosi ok. 45 CHF (schwarzwaldalp.ch).

 • World Snow Festival, 19 - 24 stycznia 2015, Grindelwald (region Jungfrau). To już 33 edycja tego wydarzenia, na które przyjeżdżają artyści z różnych stron świata. Na lodowisku w Grindelwald z metrowych sześcianów śniegu powstają ciekawe rzeźby (jungfrauregion.ch).

 • SnowpenAir Festival, 11 kwietnia 2015, Kleine Scheidegg (region Jungfrau). Koncert plenerowy na wysokości 2000 m n.p.m. kończący sezon zimowy. Lista artystów nie została jeszcze ogłoszona (www.jungfrau.ch).


 

0 comments: