Hamburg – nadmorska światowa metropolia

1.7.14 Anonimowy 0 CommentsZwiedzić dalekie kraje i powrócić do Hamburga – to chyba najpiękniejsza podróż, jaką można sobie wymarzyć. Brama na świat, piękność nad morzem, nadmorska perełka północy – nawet zwykle bardzo powściągliwym z natury mieszkańcom tego hanzeatyckiego miasta trudno jest ukryć dumę ze swojej metropolii, jego atmosfery i otwartości na świat, którą promieniuje miasto.

Hamburg, port  ©DZT (Krüger, Torsten)


©Hamburg Tourismus GmbHHamburg, St. Michael's Church ©dpa


Zwiedzanie portu, potem spacer po starówce i na koniec HafenCity, nowe centrum Hamburga? A może odwrotnie? Jest wiele dróg, aby poczuć fascynującą atmosferę tego tak tradycyjnego, a zarazem nowoczesnego miasta hanzeatyckiego i kupieckiego. Z całą jednak pewnością zwiedzenie portu to podstawa udanej wizyty w Hamburgu.

Zwiedzanie rozpoczyna się na pomoście wyładunkowym, skąd wypływa statek, którym pomiędzy olbrzymimi kontenerowcami, majestatycznymi transatlantykami i eleganckimi jachtami zwiedzisz jeden z największych portów w Europie – to atrakcja z serii „niezapomniane”. Następnie spacer po starówce, gdzie kiedyś wielcy kupcy handlowali kawą, herbatą i przyprawami a dziś, pomiędzy pięknymi kamienicami z XVII-XIX wieku można spocząć w jednej z licznych oryginalnych restauracji i kawiarni. Charakterystycznym zabytkiem Hamburga jest również zabytkowy kompleks Speicherstadt z największymi na świecie spichlerzami z czerwonej cegły w stylu neogotyckim, posadowionymi na tysiącach dębowych pali, oddzielonymi małymi kanałami. Nowoczesny Hamburg można podziwiać w HafenCity, gdzie powstaje obecnie jedna z największych w Europie miejskich inwestycji budowlanych. To niezwykły kontrast pomiędzy żeglarską tradycją a najnowocześniejszą architekturą, którego serce bije w dzielnicy Überseequartier – pomiędzy Speicherstadt i portem. To właśnie tu powstaje nadmorski świat z wieloma sklepami przy szerokim bulwarze prowadzącym do Hamburg Cruise Center.

Tylko prawdziwe szczury lądowe nie poczują tu ochoty na rejs statkiem. Gdy wypływają i przybijają tu najpiękniejsze statki wycieczkowe, każdy poczuje tęsknotę za wielkim odległym światem. Szczególną miłością mieszkańcy Hamburga darzą Queen Mary 2, która znalazła tu swój nieoficjalny port macierzysty. Za każdym razem, gdy ten dumny transatlantyk przybija do portu, wzdłuż Łeby gromadzą się tysiące osób, które świętują to wydarzenie fajerwerkami i niezwykłą radością.

Przepiękne widoki na nadmorską panoramę miasta rozciągają się z punktu widokowego przy Cruise Center, z wybrzeża wzdłuż Łaby z wytwornymi willami i pierwszorzędnymi restauracjami lub z Tarasów Magellana, z których można podziwiać nowy symbol Hamburga – Elbphilharmonie na zachodnim skraju HafenCity. Atmosferę portowego miasta można poczuć intensywnie również z futurystycznego biurowca Dockland, wznoszącego się na wysokość 40 metrów na Łebą, z dostępnym dla wszystkich tarasem widokowym. Innego rodzaju atmosferę oferuje tętniąca życiem, lekko zwariowana i alternatywna dzielnica St. Pauli i jej grzeszna ulica Reeperbahn oraz oczywiście rybi targ w dzielnicy Altona, gdzie każdej niedzieli o samym świcie odbywają się aukcje świeżych ryb. A propos zakupów – w Hamburgu każdy znajdzie coś dla siebie. Na przykład przy Jungfernstieg, eleganckiej ulicy handlowej i finansowej, rozpoczynającej się nad jeziorem Binnenalster. Nawet tutaj, w samym centrum miasta, można pospacerować po pięknych nadbrzeżnych promenadach, czy nad jeziorem Außenalster, wokół którego rozciąga się teren rekreacyjno-wypoczynkowy miasta. A jeśli teraz pomyślisz, że Hamburczycy nigdy nie mają dosyć wody, z pewnością się nie mylisz.

[mappress mapid="306"]

0 komentarze: