Szwajcaria: Wodny świat Graubünden

29.6.14 Anonimowy 3 CommentsLato, słońce – i każda ilość wody. W Graubünden oczekuje na was 615 jezior kąpielowych i górskich, kąpielisk termalnych i wellnessowych, wody mineralne i wąwozy. 


Cenne krople wody pochodzą bezpośrednio z serca naszych gór. Podczas wędrówek do źródła Renu czy toury na rowerze górskim wzdłuż krystalicznie czystych potoków mogą Państwo napić się wody nawet prosto z nich. Dbamy o odpowiedzialne korzystanie z naszych naturalnych bogactw, aby jak najdłużej nam służyły. W Graubünden mogą Państwo wszędzie delektować się tym niezbędnym do życia żywiołem. Woda w basenach termalnych zadba o dobre samopoczucie, w wąwozie Renu – o dramatyczną scenerię, a w takich miejscach, jak jezioro Cresta niedaleko Flims – o letnią frajdę z kąpieli.
Ren, wąwozy i jeziora w Graubünden
Jezioro Toma jest źródłem Przedniego Renu i tym samym genezą największej rzeki w Europie. Stąd przez 1324 km wody Renu płyną do Morza Północnego. Przedni i Tylny Ren od tysiącleci charakteryzują krajobraz naszego kantonu. Mieszkańcy miejscowości położonych nad brzegiem związani są emocjonalnie z tą największą w Europie trasą wodną. Świadczą o tym liczne piosenki, wiersze i wiele codziennych historii związanych z Renem. To one posłużyły już licznym urlopowiczom za inspirację do odwiedzin źródeł Renu. Szczególnie warto zobaczyć też imponujący wąwóz Renu w Graubünden.


Jeziora kąpielowe

W Graubünden znajduje się 615 jezior górskich. Niektóre z nich zasilane są wodą z lodowców i przez całe lato są zimne. Wiele innych jezior górskich w Szwajcarii latem nagrzewa się od promieni słonecznych i odświeżającym kąpielom w ich wodach nic nie stoi na przeszkodzie.
Czasami jezioro kąpielowe w Szwajcarii zwycięża w kategorii piękna nad Morzem Śródziemnym
Jezioro Cauma we Flims z turkusowo zielonymi wodami swoim pięknem przebija niektóre plaże nad Morzem Śródziemnym. Jezioro Cresta pomiędzy Flims i Trin zasilane jest podziemnymi źródłami. Jest ono pod ochroną. Powstało razem z pobliskim kanionem Renu "Ruinaulta" przed ok. 15 tys. laty w ramach potężnego, skalnego osunięcia.
Dla rodzin przygotowane są rowerki wodne, jak na przykład nad Lai Bargnan w Savognin. Niektóre jeziora kąpielowe w Szwajcarii mają także przybrzeżne plaże, trampoliny, place zabaw dla dzieci lub kioski. Jeśli oczekują Państwo więcej romantyki, to wędrówka do jeziora Statzer w Engadynie jest właściwą propozycją. Nad tym górskim jeziorem oczekuje na Państwa absolutna samotność i cisza przerywana jedynie śpiewem ptaków.


3 komentarze: