Indie - mekka wielu podróżników, choć nie dla wszystkich

29.6.14 Anonimowy 0 Comments

Indie – drugi kraj na świecie po Chinach z największą liczbą mieszkańców, każdego roku rodzi się tutaj 30 milinów dzieci. Ubóstwo połączone z bogactwem kultury, historii i religii. Mekka wielu podróżników.W wyszukiwarce wypraw Zorientowani.pl znajdziemy aż 35 ofert wyjazdowych do Indii. Tymczasem … Indie nie są dla każdego. Europejczyk w tym kraju powinien pozostawić swoje przyzwyczajenia i kulturę i otworzyć się na coś zupełnie innego, wówczas faktycznie podróż do Indii może stać się wzbogacającym przeżyciem. Jak mówi Joanna Gorczyca Pasrija, właścicielka Asia Dream Trips: Indie to nie jest łatwy kraj do podróżowania. Odnajdą się tu osoby lubiące przygodę i kontakt z drugim człowiekiem, w Indiach nigdy nie jest się samym, wiec to jest bardzo ważne. Zabytki, tak, przyroda tak, ale najważniejsze to otwartość i chęć poznania kultury i ulicy Indii. Cierpliwość, otwartość i chęć poznania.

Wyszukiwarka wypraw Zorientowani.pl sprawdziła jakie są najczęstsze trasy wypraw do tej części świata, można je podzielić na:
Indie Północne z kanoniczną i najczęściej wybieraną trasą zwaną Złotym Trójkątem
Trekkingi w Himalaje i tzw. Mały Tybet

Jedną z najczęściej wybieranych tras turystycznych jest obszar pomiędzy trzema miastami: Delhi, Dżajpur i Agra. Tym co łączy te miejsca jest potężna dynastia Mogołów, która przez wiele wieków rządziła Indiami i pozostawiła po sobie wiele wspaniałych zabytków: pałaców, fortyfikacji, miejsc kultu i pochówku. Na czele z najsłynniejszą budowlą Taj Mahal, zbudowaną na cześć zmarłej przy porodzie żony Mumtaz Mahal. Budowa trwała 20 lat, a biały marmurowy pałac to jeden z siedmiu cudów świata.
Dużą popularnością cieszą się także trekkingi do podnóża Himalajów. Przede wszystkim do indyjskiej strony Tybetu, czyli Ladakhu i Zanskaru. Trasy trekkingowe w indyjskiej części Himalajów mają różny stopień trudności: od krótkich wycieczek z noclegami w oparciu o lokalną agroturystykę  aż do wielodniowych wędrówek prowadzących przez liczne przełęcze, na które trzeba zabrać ze sobą namiot i jedzenie. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie a górskie krajobrazy uzupełniają  malownicze wioski z wznoszącymi się ponad nimi buddyjskimi klasztorami - opowiada Katarzyna Mazurkiewicz autor i przewodnik tras trekkingowych po Himalajach Indyjskich (Klub Podróży HORYZONTY)
W zachodniej części Tybetu można podziwiać i namacalnie spotkać się z buddyjskim dziedzictwem w niemal nienaruszonej postaci. Uczestniczyć w modłach i praktyce mnichów, wypić tybetańską herbatę. To propozycja dla tych, którzy interesują się tą kulturą i zachwycają górskimi krajobrazami. Trasa wiedzie przez podnóża Karakorum i Himalajów Wysokich do Kaszmiru, gdzie wg legendy znajduje się grób Chrystusa. Noclegi w namiotach pod rozgwieżdżonym himalajskim niebem, przeprawy po chwiejnych mostkach oraz przejechane kilometry przez jedną z najwyżej na świecie położonych dróg jezdnych przez przełęcz Khardung La (5602 m n.p.m.) Region ten przez długi czas był niedostępny dla turystów, ze względu brak dróg oraz na pobliską granicę z Pakistanem i Chinami Zimą drogi prowadzące przez górskie przełęcze są zasypane śniegiem i można tam dotrzeć tylko samolotem. Długotrwała izolacja małych tybetańskich wiosek, religia i stosunek do świata zewnętrznego sprawiają, że wizyta tam i spotkanie z pogodnymi Tybetańczykami pozostaje na zawsze w pamięci.
Zwiedzanie i trekkingi to nie jedyna forma, jaką proponują biura wypraw do Indii. Znajdziemy także wiele ofert tematycznych połączonych z: medytacją w klasztorze buddyjskim i spotkaniami z różnymi odłamami religii (Ex Oriente Lux), warsztatami jogi (Strefa Wyprawa, Asia Dream Trips), kursami gotowania, masażu a nawet podróżą motorem przez wysokie górskie przełęcze (Asia Dream Trips), kursem języka hindi (Strefa Wypraw) aż do podróży dookoła świata śladami Willego Fogga, której część prowadzi przez Indie (Flugo).
Miejsce narodzin buddyzmu i hinduizmu, gdzie wśród zapachów kadzideł z drzewa sandałowego można spotkać najpiękniejsze świątynie, a każdy element życia ma głębokie znaczenie religijne. Kraj o wielu twarzach, kulturach i językach, który fascynują niezwykłym pięknem i magią, pobudza zmysły i uczucia. Jedni go pokochają i się od niego niemal uzależnią, inni wręcz przeciwnie – będzie ich drażnił hałas, bliskość ludzi, zapachy. Indie nikogo nie zostawią obojętnym  - mówi Tomasz Jeleń, CT Poland.

0 komentarze: