Baselland,

Szwajcaria - przeczytaj, zanim wyjedziesz

29.6.14 Anonimowy 0 Comments

Lato 2014 w Szwajcarii pełne jest niespodzianek. Nowe szlaki, zniżki i ciekawe miejsca. Poniżej odrobina inspiracji. Warto przeczytać przed podróżą.

Bazylea Wokół wody, kajaki
Otwarcie kąpieliska w Riehen

Punktualnie na rozpoczęcie sezonu letniego 2014 zostanie otwarte w Riehen naturalne kąpielisko, które powstało według projektu znanego na całym świecie duetu architektów Herzog & de Meuron. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: brodzik dla dzieci, basen rekreacyjny z plażą i zjeżdżalną, 25-metrowy basen sportowy oraz osobny basen do skoków. Dodatkowo na terenie kąpieliska znajduje się łączka do plażowania oraz przytulna kawiarenka, którą można zarezerwować na różnego rodzaju imprezy, również poza sezonem.

Więcej informacji:

 • www.naturbadriehen.ch

Kanton Baselland Pakiety dla gości oraz oferty all inclusive
transport publiczny w pakiecie

Od 1 stycznia 2014 r. goście nocujący w kantonie Baselland płacą tylko jeden podatek turystyczny. W zamian otrzymują Mobility-Ticket oraz karnet Gästepass. Pierwszy to bilet na korzystanie ze środków transportu publicznego w całej północno-zachodniej Szwajcarii, ważny również przy wjeździe i wyjeździe. Gästepass natomiast, upoważnia do 50% zniżki i wielu specjalnych promocji w 50 turystycznych atrakcjach, takich jak kolejka linowa Wasserfallen, aquapark Aquabasilea oraz zoo w Bazylei.


Więcej informacji:

 • www.naturbadriehen.ch


Kanton Baselland Wędrówki/ szlaki tematyczne/ Nordic Walking
Krasowa ścieżka edukacyjna Chaltbrunnental – Brislachallmet

Krasowa ścieżka edukacyjna ma swój początek przy dworcu w Zwingen/BL, skąd prowadzi oznakowanym szlakiem o długości 9,5 km. Podczas trzygodzinnej wędrówki podziwiać można wpływ wody na ukształtowanie terenu - w przeciągu tysiącleci doprowadziła ona do powstania wielu jaskiń i formacji skalnych. Przed 25 tys. laty niektóre z nich były schronieniem dla ówczesnych myśliwych, czego dowodem są obecne w nich malowidła skalne. Dzięki czternastu tablicom informacyjnym wędrówka staje się również intelektualną rozrywką.


Więcej informacji:

 • www.karstlehrpfad.ch

Kanton Baselland Rowery i kolarstwo górskie
Okolice Bazylei na rowerze

W 2014 r. Baselland Tourismus we współpracy ze SchweizMobil otwiera dwie nowe, oznakowane trasy rowerowe. Szczególnie zadowolą one miłośników kolarstwa, którzy chętnie jeżdżą z dala od zgiełku miasta i chcieliby od czasu do czasu zejść z roweru, aby skosztować lokalnych specjałów. Trasy między miastami Olten, Liestal i Laufen biegną spokojnymi ścieżkami i pełne są ciekawostek krajoznawczych.Więcej informacji:

 • www.baselland-tourismus.ch

Adelboden Pakiety dla gości oraz oferty all inclusive
Bezpłatna jazda kolejka górską dla gości hotelowych

Większość hoteli oferuje swoim gościom już przy jednym noclegu karnet zwany Wanderpass. Upoważnia on do bezpłatnej jazdy kolejkami górskimi oraz miejscowymi autobusami. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby wybrać się w dłuższą wędrówkę, czy też jedynie na kawę i obiad w schronisku. Oprócz połączenia autobusowego Adelboden–Frutigen–Kandersteg oraz kolejki gondolowej Oeschinensee, karnet obejmuje również kolejki linowe na Sunnbüel i Allmenalp.


Więcej informacji:

 • www.adelboden.ch
Adelboden Sport i przygody, alpinizm
Golf w górach

Kto uważa się za znawcę gry w golfa, powinien koniecznie wziąć udział w imprezie Golf Mountain na Engstligenalp.
Przez pięć tygodni od 11 września do 19 października 2014 r. profesjonaliści oraz amatorzy golfa będą mogli oddawać się swej pasji na najwyżej położonym w Europie (2000 m) 18-dołkowym polu golfowym.


Więcej informacji:

 • www.golfmountain.ch
Adelboden Wędrówki/ szlaki tematyczne/ Nordic Walking
Wokół wodospadów

Niezliczone potoki górskie mają swój początek na płaskowyżu Engstligenalp, gdzie łączą się w potężny i grzmiący wodospad o wysokości 600 m. Podczas wędrówki tą trasą prowadzącą przez łąki i wzdłuż skalnych ścian, obcowanie z wodą jest szczególnie intensywne. Wodospady widać bardzo dobrze podczas jazdy miejscową kolejką linową.


Więcej informacji:

 • www.engstligenalp.ch

Bönigen Hotelarstwo
Wakacje w zabytkowym domu

W Bönigen można połączyć wypoczynek z ochroną zabytków. Dom Bödeli-Huus z końca XVIII w. to już piętnasty zabytek, który dzięki fundacji Ferie w Zabytku (Ferien im Baudenkmal) został odrestaurowany z zachowaniem ostrożności i dbałości o środowisko. Stare, odnowione belki oraz kamienne ściany, mimo nowych elementów w kuchni i łazience, pozwalają przenieść się w przeszłość. Dom oferuje miejsca noclegowe dla maksymalnie sześciu osób.

Więcej informacji:

 • www.magnificasa.ch

Brienz Wędrówki/ szlaki tematyczne/ Nordic Walking
Droga Szarotek na Brienzer Rothorn

260 szarotek zakwitnie w lipcu na drodze nazwanej ich imieniem prowadzącej na szczyt Brienzer Rothorn. Rośliny posadzone latem zeszłego roku powinny zakwitnąć w lipcu, o ile wcześniej nie oskubią ich nasze kozice. Szarotka, zwana też królową roślinności górskiej, rośnie wzdłuż szlaku i ponad schroniskiem Rothorn Kulm, aż do samego szczytu. Wprawdzie jest pod ochroną i nie można jej zrywać, ale oczywiście można robić zdjęcia. Podczas okresu kwitnienia, szarotkę można spotkać nawet na biletach kolejki Brienz-Rothorn.


Więcej informacji:

 • www.interlaken.ch

Interlaken Rocznice
175 lat żeglugi po jeziorze Brienz

W 2014 r. na jeziorze Brienz zapowiada się podwójne świętowanie! 15 maja minie 175 lat, od kiedy po jeziorze pływają statki, a 25 lipca parowiec Lötschberg świętować będzie swoje setne urodziny. Z tej okazji na okres od 5 kwietnia do 19 października zaplanowanych jest wiele specjalnych atrakcji oraz uroczystych rejsów romantycznymi parowcami.


Więcej informacji:

 • www.bls.ch/175

Interlaken Transport
Schilthorn – Piz Gloria nowość SKYLINE WALK i SKYLINE CHILL

Nowa platforma widokowa SKYLINE WALK przy stacji kolejki Birg otwiera całkowicie nową perspektywę! Umieszczona jest ona nad głęboką przepaścią i umożliwia podziwianie panoramy na Eiger, Mönch i Jungfrau, aż do Jeziora Bodeńskiego. Otwarcie planowane jest na koniec czerwca 2014 r. Przepiękny widok na szwajcarskie góry kontemplować można w całkowitej ciszy na futurystycznej ławce SKYLINE
CHILL znajdującej się na Allmendhubel, ponad Mürren. Latem zostanie w tym miejscu otwarty również plac zabaw dla dzieci Flower Park.


Więcej informacji:

 • www.schilthorn.ch

Lenk i.S. Rodziny z dziećmi
Zabawa na hali górskiej Betelberg

Na Betelberg hala górska zamienia się w atrakcję! W kolorowo udekorowanych wagonikach kolejki gondolowej, która została odznaczona nagrodą Swiss Mountain Award, krowa Mona i koza Flöckli opowiadają interesujące historie o życiu na hali. Po dotarciu na Betelberg, regionalna kapela z oryginalnymi instrumentami zaprasza do muzykowania. Ponadto, dzieci mogą się wyszaleć na placu zabaw obok stacji kolejki. Polecane trasy wędrowne to szlak tropem rysi i świstaków oraz spacer wokół hali.

Więcej informacji:

 • www.lenk-simmental.ch

Oberwil i.S. Wędrówki/ szlaki tematyczne/ Nordic Walking
Most wiszący Leiternweide

Nowy most wiszący Leiternweide o 111 metrach wysokości nad gruntem i takiej samej długości przyprawi każdego o zawrót głowy. Głęboko w dole płynie rwący potok Morgeten. Nieco dalej znajduje się drugi, mniejszy most wiszący. Dawna drewniana drabinka nad przepaścią, którą uczniowie chodzili niegdyś do szkoły, została zastąpiona metalową konstrukcją. Dzięki temu oraz dzięki renowacji kamiennego murku miejsce to nabrało nowego uroku.

Więcej informacji:

 • www.lenk-simmental.ch
Ringgenberg Wędrówki/ szlaki tematyczne/ Nordic Walking
Trekking jak za czasów Heidi i Geissenpetera

Kozy o imionach Orpheus, Marte, Ikarus i Ekkeröy poniosą plecaki i urozmaicą wędrówkę wesołym meczeniem i podskokami. Wycieczka trwa od jednej do trzech godzin i obejmuje piknik z lokalnymi produktami. Oferowane języki: niemiecki, angielski, francuski, włoski, hiszpański i portugalski.


Więcej informacji:

 • www.hügeiss.ch

Saanen Hotelarstwo
W czerwcu 2014 r. otwiera się schronisko młodzieżowe Gstaad Saanenland

W Saanen koło Gstaad budowane jest nowe schronisko młodzieżowe o podwyższonym standardzie. Uroczyste otwarcie zaplanowano na lato 2014 r. Nowy obiekt w regionie Saanen będzie kierował swą ofertę do aktywnych rodzin z dziećmi, samotnych podróżników, sportowców i miłośników kultury.


Więcej informacji:

 • www.youthhostel.chThun Kultura
Nowe wycieczki z przewodnikiem z okazji 750-lecia miasta Thun

W 1264 r. hrabina Elisabeth von Kyburg wydała dekret zawierający prawa mieszkańców Thun zapisane w 100 artykułach. Dzisiaj dr Jon Keller, pracownik archiwum miasta, razem z towarzyszącą mu hrabiną von Kyburg (w tej roli Sandra Kummer), podczas spaceru przez miasto porówna dzisiejsze prawodawstwo do tego z XIII w. Dostępny dla wszystkich spacer po mieście odbywa się w soboty: 15. i 29. marca, oraz 12. i 26. kwietnia.

Więcej informacji:

 • www.thun750.ch
Thun Kultura
Rendez-vous z miastem Thun

Magia świateł w mieście Thun – od 23 kwietnia do 31 maja 2014 r. zamek, fosa oraz ratusz staną się scenerią fascynującego wieczornego spektaklu, w którym główną role odegrają światło i dźwięk. Na fasadach budynków pokazywane będą różnorodne historie. Dodatkowe atrakcje w mieście to wycieczki nad jezioro Thun, na szczyty Niederhorn, Niesen i Stockhorn oraz do jaskiń St. Beatus. Ponadto w okolicy znajduje się wiele ośrodków spa, które zapraszają do relaksu.


Więcej informacji:

 • www.interlaken.ch

Thun Kultura
Panorama Thun

Panorama Thun to okrągła platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta. Wiosną zostanie ona ponownie otwarta w nowej formie po gruntownej renowacji. Panorama znajduje się w parku Schadau i jest najstarszym zachowanym obiektem tego typu na świecie. Została wybudowana w latach 1809 – 1814 przez mistrza z Bazylei - Marquarda Wochera, a dziś pozwala podziwiać widok na całe miasto oraz wspaniałe szczyty Alp Berneńskich w tle.


Więcej informacji:

 • www.thun-panorama.com

Jezioro Thun Karty turystyczne, oferty all inclusive
Karta turystyczna Thun

Od 1 marca 2014 r. organizacja Thun-Thunersee Tourismus wprowadza nową kartę dla turystów - Panoramacard. Pozwoli ona dużo zaoszczędzić podczas zwiedzania regionu. Przykładowo upoważnia do korzystania ze wszystkich autobusów wokół jeziora Thun. Ponadto uprawnia do 50% rabatu przy zakupie wycieczek na Niesen, Stockhorn, Niederhorn, do jaskiń St. Beatus, na most panoramiczny Sigriswil oraz do ośrodków spa i na rejsy statkiem.


Więcej informacji:

 • www.panoramacard.ch (od wiosny 2014 online)

Jezioro Thun Kultura
Festiwal Thunerseespiele: Musical Aida z muzyką Eltona Johna

Od 8 lipca do 28 sierpnia 2014 r. w ramach imprezy Thunerseespiele wystawiany będzie musical Aida – miłosny trójkąt młodych kochanków, którego akcja toczy się w starożytnym Egipcie. Nasza oferta, oprócz Nilu i piramid, kusi również wycieczkami nad jezioro Thun lub szczyty Niederhorn, Niesen i Stockhorn. Dodatkowo proponujemy wyprawę do jaskiń St. Beatus oraz zwiedzanie Thun z przewodnikiem.

Więcej informacji:

 • www.thunerseespiele.chWengen Sport i przygody, alpinizm
Mini Golf w stylu Lauberhorn w Wengen

Na początku 2014 r. pole do mini golfa w Wengen zostanie rozbudowane. Powstanie 18 nowych dołków udających zawody narciarskie Pucharu Świata Lauberhorn. Na polu znajdziemy charakterystyczne punkty odcinka Lauberhorn, takie jak Hundschopf i Österreicherloch. W najlepszym położeniu z najlepszym widokiem w Wengen można odegrać kluczowe momenty zawodów Lauberhorn. 18 sukcesów lub porażek – dokładnie jak w prawdziwych zawodach.


Więcej informacji:

 • www.wengen.ch

Wengen Wędrówki/ szlaki tematyczne/ Nordic Walking
Szlak Wengen – Hunnenfluh – Leiterhorn – Wengen

Jeden z najpiękniejszych widoków na świecie! Pokonanie tego okrężnego szlaku zajmuje niecałe dwie godziny. Start wycieczki to urocze serce wioski Wengen. Po drodze na Hunnenfluh można podziwiać widok na dolinę Lauterbrunnei ośnieżone górskie wierzchołki. Strome skały szczytów Hunnenfluh i Leiterhorn robią ogromne wrażenie, podobnie jak panorama rozpościerająca się pomiędzy nimi.

Więcej informacji:

 • www.wengen.ch

0 komentarze: