Szwajcaria: górskie krajobrazy w Haslital i Jungfrau

27.6.14 Anonimowy 0 Comments

Dolina Haslital i region Jungfrau to piękne, górskie krajobrazy. Można je podziwiać nie wysiadając z samochodu, jak też z wielu punktów widokowych, dostępnych w tych regionach.  Przedstawiamy  miejsca warte zobaczenia.Haslital i Jungfrau to odpowiednie miejsce dla tych, którzy lubią spędzać wakacje na łonie natury. Znajduje się tu m.in. najdłuższy lodowiec w Europie - Aletsch, głębokie wąwozy, zachwycające wodospady i potoki, zielone pastwiska oraz malownicze wioski. Majestatyczne szczyty gór z łatwością można podziwiać z poziomu samochodu lub autobusu, bowiem tutejsze drogi wiją się u ich stóp.

Samochodem po alpejskich przełęczachDrogi w Berneńskim Oberlandzie wiodą przez alpejskie przełęcze, z których rozpościera się doskonały widok na góry.
Przez przełęcz Susten przy dolinie Haslital wiedzie jedna z najbardziej lubianych, górskich dróg w Szwajcarii. Ukazuje niezwykły widok na dolinę Gadmen oraz tradycyjne, alpejskie domy. Otworzono ją w 1945 roku jako pierwszą, alpejską szosę dla ruchu samochodowego przejeżdżającą przez przełęcz. Droga zamykana jest na okres zimy i otwierana ponownie w czerwcu.
Przez przełęcz Grimsel wiedzie kolejna szosa, która łączy się z tą pierwszą na wysokości miasteczka Innertkirchen. Już w czasach rzymskich przez przełęcz wiódł znany, alpejski szlak, a na przełomie XVIII i XIX wieku zaczęto wykorzystywać to miejsce do badań przyrodniczych o randze międzynarodowej. Swoje prace prowadzili tu znani naukowcy.
Przełęcz Brünig, położona na wysokości 1008 m n.p.m., można przejechać pociągiem. Trasa  Brünigbahn, oddana do użytku w 1888 roku, z elementami kolejki zębatej, wiedzie przez wierzchołek tej przełęczy.

Z miejscowość Meiringen w dolinie Haslital do Grindelwald w regionie Jungfrau prowadzi droga przez przełęcz Große Scheidegg, znajdującą się na wysokości 1962 m n.p.m. (tylko dla autobusów). Natomiast przez przełęcz Kleine Scheidegg (2061 m n.p.m.), leżącą między szczytami Eiger i Lauberhorn, biegnie linia kolejowa. Z przełęczy rozpościera się doskonały widok na Eiger i jego legendarną, północną ścianę. Stąd też jeździ kolejka Jungfraujoch na Top of Europe, czyli najwyżej położoną stację kolejową w Europie (3454 m). Równie latem turyści mogą tam podziwiać ośnieżone góry i surowe szczyty z punktów widokowych na lodowcu Aletsch oraz sale Pałacu Lodowego – Eispalast.

Wycieczki autokaroweFirma PostAuto oferuje jednodniowe wycieczki autokarowe (Central Alps Passes), prowadzące najczęściej przez trzy lub cztery główne przełęcze, dzięki czemu można poznać piękno Alp w całej okazałości (www.postbus.ch/pag-startseite/pag-reisen-und-freizeit/pag-freizeitklick/pag-zentralalpen/pag-zentralalpen-paessefahrten.htm). Trasa Grimsel-Nufenen-Gotthard-Susten ukazuje romantyczną stronę Alp. Podczas wycieczki pokonuje się 8000 metrów przewyższeń, podziwiając po drodze imponujący lodowiec, głębokie doliny i malownicze wioski. Interesująca jest również trasa Susten-Furka-Grimsel (przejeżdża przez kamienny most ponad wąwozem Schöllenen) oraz trasa Große-Scheidegg-Susten, przebiegająca obok wodospadu Reichenbach, znanego z przygód Sherlocka Holmesa.

Wycieczka objazdowa po Große Scheidegg wiedzie od Grindelwald w regionie Jungfrau, leżącego u podnóża Wetterhorn, aż do przełęczy Große Scheidegg. Po trasie mija się bajeczną okolicę Schwarzwaldalp oraz dolinę Rosenlaui.

Punkty widokoweMiłośnicy bliższego kontaktu z naturą, mogą wysiąść na jednym z przystanków PostAuto w dolinie Haslital i stamtąd ruszyć na wyprawę trekkingową. Z Innertkirchen warto wybrać się do wąwozu Aare (Aareschlucht) (www.aareschlucht.ch). Wody topniejącego lodowca Aare, a następnie rzeki o tej nazwie, wydrążyły w skałach niezwykły wąwóz o głębokości 200 m i długości 1,4 km. Podróżujący linią Grimselpass mogą skorzystać z licznych atrakcji oferowanych w Grimsel ( www.grimselwelt.ch), np. zwiedzić elektrownię wodną, dowiedzieć się więcej o wodospadach, górskich jeziorach oraz zbiornikach wodnych. Niezapomniane wrażenia czekają na tych śmiałków, którzy odważą się zjechać Gelmerbahn, czyli najbardziej stromą kolejką linowo-terenową w Europie, której  nachylenie sięga do 106 %.
Przez przełęcz Grimsel wiedzie też szlak Säumerromantik Grimselpass, czyli dawny trakt handlowy, który przemierzali niegdyś tragarze, zwani Säumer. Trasa o długości blisko 24 km prowadzi przez jedyny w swoim rodzaju krajobraz przyrodniczy (średni czas przejścia wynosi ok. 6 godzin). Natomiast z przystanku w Meiringen można się dostać na najwyżej położone torfowiska w Europie – Hochmoor. Oszałamiający widok na okolicę jest nagrodą za trud 5-godzinnej wędrówki.
Dobrym punktem widokowym jest także panoramiczna restauracja „Alpen Tower”, z której rozpościera się rozległy widok na kwitnące hale i ośnieżone szczyty.

W regionie Jungfrau na szczycie Harder Kulm znajduje się nowa platforma widokowa. 
Zwei-Seen-Steg (Most Dwóch Jezior), z której można podziwiać widok na Eiger, Mönch i Jungfrau oraz jeziora Thun i Brienz. W podłodze zamontowano przeszklenie. Regularnie organizowane są tam wieczory z lokalnym folklorem (www.jungfrau.ch/en/sommer/tourismus/ausflugsziele/harder-kulm/erlebnisse/#two-lakes-bridge_248).

Nowości w regionach

Tego lata w regionach pojawi się kilka nowości. W Jungfrau w sierpniu zostanie otwarta nowa platforma widokowa Skyline Walk na stacji Birg na szczycie Schilthorn. Platforma ma być przedłużeniem dotychczasowego tarasu restauracji Piz Gloria, a jej stalowo-szklana konstrukcja zawiśnie nad przepaścią. Na Schilthorn znajduje się kilka ciekawych atrakcji:  interaktywna wystawa BOND WORLD 007 (http://schilthorn.ch/en/Angebot/Schilthorn/1_VIEW%3Cbr%3EPiz_Gloria_2970_m_._9744_ft/Bond_World_007) oraz platformy Piz Gloria View i Skyline View.

W połowie lipca 2014 r. na szczycie Allmendhubel (wjazd kolejką z Mürren) zostanie otworzony  nowy plac zabaw - FLOWER PARK. Dzieci będą mogły pobawić się wśród ogromnych, alpejskich kwiatów, traw i owadów.

0 komentarze: