Porty regionalne coraz popularniejsze

3.6.14 Anonimowy 0 Comments

Rośnie popularność regionalnych portów lotniczych wśród podróżujących po Polsce. Decydując się na podróż samolotem do innego miasta, chcemy ją rozpoczynać jak najbliżej miejsca zamieszkania.
Port lotniczy w Gdańsku. fot. PojechaneWakacje.pl

Wpływ na stale rosnącą popularność portów regionalnych ma kilka czynników. Głównym jest oczywiście cena, która w regularnych liniach lotniczych zaczyna się już od poziomu 266 zł za lot w dwie strony. Kolejnym – rozbudowywana stale siatka połączeń, która pozwala szybko dotrzeć do odległych części Polski, niekoniecznie dobrze połączonych drogowo. I wreszcie wygoda związana z podróżowaniem samolotem.


- Połączenia krajowe pomiędzy mniejszymi lotniskami zyskują na znaczeniu i podróżujący coraz częściej szukają właśnie takich lotów. Obserwujemy, że nasi użytkownicy w wyszukiwarkę w ostatnim tylko miesiącu najczęściej wpisywali Łódź, Szczecin i Bydgoszcz. Mają ułatwione zadanie, bo również tanie linie lotnicze pojawiły się na tym rynku z cenami konkurencyjnymi dla biletów kolejowych czy podróży samochodem – komentuje Kinga Fromlewicz z lataj.pl


Wybrane regionalne porty wylotu w wyszukiwarce lataj.pl w kwietniu (ilość zapytań):
  • Rzeszów – 4738

  • Lublin – 2126

  • Łódź - 1486

  • Szczecin - 1353

  • Bydgoszcz - 1186


Najpopularniejsze trasy z tych miast to te łączące z Warszawą lub najtrudniej dostępnym drogowo miastem. Ze statystyk wynika, że najczęściej wyszukiwane są bilety dla jednej osoby z bardzo krótkim wyprzedzeniem – najwięcej zapytań jest o terminy odległe o 2-3 dni.


Mogłoby wynikać z tych danych, że po Polsce latamy służbowo, jednak coraz częściej pojawiają się zapytania o terminy weekendowe. Lot do regionalnego lotniska może być więc także pomysłem na małe city break w kraju. Średnia cena biletu w dwie strony to wydatek rzędu 400 zł. Jednak kupując z większym wyprzedzeniem można znaleźć bilety nawet za niewiele ponad 200 zł. 

0 comments: