Boże Ciało,

Hiszpania: Święto Bożego Ciała w Toledo

9.6.14 Anonimowy 0 CommentsUlice Toledo przywdziewają odświętne szaty, aby celebrować święto Bożego Ciała: uroczystą procesję, przebiegającą w atmosferze nasyconej muzyką, śpiewem, aromatem i skupieniem.
Obchody święta Bożego Ciała to najważniejsza celebracja w Toledo i zarazem jedna z najstarszych. Chociaż nieznana jest dokładna data ich zapoczątkowania, wzmianki o tej uroczystości pojawiają się już w XV wieku. Jest to pełna powagi procesja religijna odbywająca się w dzień Bożego Ciała, której przewodzi prymas Hiszpanii. Zabytkowe uliczki miasta, specjalnie ozdobione na tę okazję, są miejscem wspaniałego pochodu, podczas którego szczególnie wyróżnia się monstrancja stanowiąca cenne dzieło złotnicze z 1515 roku, wykonana ze złota i srebra i ważąca około 160 kilogramów, oraz towarzyszący jej wyjątkowy orszak złożony z różnych bractw i stowarzyszeń religijnych.

Już pięć tygodni wcześniej rozpoczyna się ozdabianie trasy procesji markizami, girlandami i lampionami. Dzień przed obchodami Bożego Ciała ściany, okna i balkony domów dekoruje się dawnymi sztandarami i arrasami pochodzącymi z XVI i XVII wieku, a ziemię pokrywa się aromatycznymi ziołami, które następnego dnia przyczynią się do nadania zapachu świątecznej atmosferze. Przemarsz rozpoczyna się o godzinie dwunastej w południe: rozbrzmiewają toledańskie dzwony i na samym początku pojawia się grupa gigantów, która reprezentuje poszczególne kontynenty. Następnie z katedry wyrusza procesja z monstrancją i orszakiem bractw, począwszy od najstarszych z nich.

Jeśli chcesz, możesz podziwiać przemarsz procesji, siedząc na krzesłach ustawionych na ulicach, uiszczając wcześniej odpowiednią kwotę w pawilonie zainstalowanym na placu Plaza de Zocodover. Będziesz miał także możliwość delektowania się widokiem pięknych patio położonych wewnątrz miejskich pałaców i domów szlacheckich, gdyż budynki te otwierają swe drzwi dla zwiedzających w dniu Bożego Ciała. Uroczystość uzupełnia także program obchodów trwający tydzień i obejmujący, między innymi, koncerty, przedstawienia i zawody sportowe.za spain.info

0 comments: