Muzeum Sisi prezentuje cenne ubiory cesarzowej Elżbiety

5.5.14 Anonimowy 0 Comments

Muzeum Sisi w wiedeńskim Hofburgu w ramach obchodów dziesięciolecia swojego istnienia otworzy specjalną wystawę oryginalnych strojów cesarzowej Elżbiety.Z okazji dziesięciolecia swojego istnienia wiedeńskie Muzeum Sisi pokaże w cesarskich apartamentach Hofburga stroje z szafy cesarzowej Sisi. Wystawa Jedwab – koronka – gronostaj zaprezentuje cenne ubiory, które niegdyś należały do cesarzowej Elżbiety: dwie suknie, pelerynę fryzjerską, płaszcz kąpielowy, komplet gronostajowy, bieliznę i dodatki.

Wśród eksponatów znajduje się suknia, która w 2012 r. została wylicytowana w domu aukcyjnym Hermann Historica. Zachowała się ona wśród rzeczy należących do zięcia cesarzowej Elżbiety, zapakowana do niepozornego pudła, w którym znajdowały się jeszcze inne dodatki i drobiazgi ze spuścizny po Sisi. Otwarcie wystawy jubileuszowej 2014 w wiedeńskim Muzeum Sisi nastąpi dnia 24.4 – w rocznicę ślubu cesarzowej Elżbiety i cesarza Franciszka Józefa. 24.12 – czyli w dzień urodzin cesarzowej Austrii – wystawa zostanie zamknięta.

Otwarte w 2004 r. Muzeum Sisi z czasem stało się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Wiedniu. Prezentuje ono różne aspekty życia cesarzowej, przedstawiając z jednej strony legendę Sisi, a z drugiej fakty naukowe dotyczące jej osoby. Muzeum zebrało dotychczas ok. 300 oryginalnych eksponatów; odnowione w 2009 r. od chwili otwarcia zwiedziło ponad 6 milionów osób.

Jedwab – koronka – gronostaj


24.4-24.12.2014

Muzeum Sisi, Hofburg/Innerer Burghof, 1010 Wien
www.hofburg-wien.at

0 comments: