Częstochowa ma mobilny przewodnik

4.4.14 Anonimowy 0 Comments

Częstochowa - mobilny przewodnik to oficjalna bezpłatna aplikacja Częstochowy, skierowana do mieszkańców i turystów odwiedzających miasto. Mobilny przewodnik zawiera aktualne informacje o wydarzeniach kulturalnych i sportowych, prezentuje ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne, zachęca do skorzystania z oferty muzealnej, poznania zabytków czy odwiedzenia częstochowskich pubów i restauracji.W aplikacji umieszczono także informacje o trasach spacerowych i rowerowych po najciekawszych miejscach w mieście i okolicy. Aplikację na zlecenie Urzędu Miasta Częstochowy wykonała firma Amistad Group z Krakowa. W przygotowaniu bazy danych do aplikacji korzystano z zasobów Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej. W aplikacji jest obecnie ok. 3700 obiektów.
Ważną funkcjonalnością jest audioprzewodnik, który „opowiada" o ciekawych miejskich obiektach. Działa w postaci zdefiniowanej trasy oraz w sposób wybiórczy: plików audio można odsłuchać przeglądając obiekty zgromadzone w zakładce „Miejsca” w aplikacji. Innowacją jest rozszerzona rzeczywistość (ang. augmented reality), która pozwala zobaczyć na ekranie urządzenia mobilnego wybrane miejsce w czasie rzeczywistym i w przeszłości.
Istotnym elementem aplikacji jest także rozkład jazdy komunikacji miejskiej wraz wyszukiwarką połączeń. Wyszukiwarka, co jest ważne, uwzględnia także przesiadki. Przystanki, z których korzystamy najczęściej, można dodać do specjalnej zakładki, dzięki której możemy spersonalizować nasze preferencje komunikacyjne.

Aplikacja współpracuje z czytnikiem kodów QR, które systematycznie pojawiają się na miejskich obiektach i przystankach komunikacji miejskiej. Ich zeskanowanie zaprowadzi do konkretnego obiektu lub np. przystanku. Wszystkie odwiedzane poprzez aplikacje miejsca można dodawać do planera, tak aby móc w przyszłości do nich powrócić i zapoznać się z nimi szczegółowo.

Przewodnik mobilny działa w trybie offline, wykorzystując połączenie z internetem jedynie do pobrania najnowszych danych oraz większego zakresu mapy. Aplikacja została stworzona dla dwóch systemów operacyjnych - Android i iOS. Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepów

  • Google Play https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.treespot.czestochowa&hl=pl

  • App Store https://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=830551497&mt=8


 

 

0 comments: