Austria: Karyntia – słoneczna strona Alp

14.4.14 Anonimowy 0 Comments

W Karyntii rowery można uruchomić już wczesną wiosną. Słoneczny, łagodny klimat umożliwia wycieczkę rowerową również wtedy, gdy w górach jeszcze szusuje się na nartach.Możliwości przyjemnej jazdy na rowerze — samotnie, z przyjaciółmi albo całą rodziną — jest więcej niż wystarczająco: ścieżka Draurad, Via Carinzia czy też trasa Alpe-Adria prowadząca przez Słowenię aż do Adriatyku, gwarantują wyjątkowe przeżycia w towarzystwie malowniczych gór i jezior.

Trasa Draurad nie ma granic
Jedną z najbardziej znanych ścieżek rowerowych w Austrii jest 366-kilometrowa trasa Drauradweg. Jej jakość została wyróżniona przez ADFC — pozarządową organizację promującą jazdę rowerem, aż czterema gwiazdkami. Ścieżka prowadzi przez całą Karyntię i oferuje przeżycia dla całej rodziny. W sześciu etapach jedzie się od punktu początkowego tj. miejscowości Toblach/Dobbiaco w Tyrolu Południowym wzdłuż rzeki Drau aż do celu w Marburgu/Mariborze na Słowenii. Główna część odcinka znajduje się w Karyntii. Ścieżka jest w obu kierunkach oznakowana i prowadzi głównie przez teren płaski, aby rowerzyści mogli w pełni podziwiać krajobraz naturalny. Na szlaku można skosztować także smakołyków kuchni karynckiej, w których specjalizują się przydrożne gospody (np. pierogi karynckie). W tym roku po raz pierwszy dostępny jest 76-stronicowy przewodnik kulinarny po gospodach na szlaku Draurad — Drau.Kulinarik.Büchl. Dodatkowe informacje na temat poszczególnych etapów i ofert, m.in. skierowanych specjalnie do rodzin, otrzymać można pod adresem www.drauradweg.com. Na tej samej stronie można zamówić również bezpłatną trasę mapy rowerowej oraz przewodnik kulinarny.

Ścieżki rowerowe dla entuzjastów
162 kilometry przyjemnej jazdy wśród atrakcji kulturalnych i historycznych obiecują również różne inne trasy na szlaku Via Carinzia. Trasa rowerowa prowadzi w pięciu dziennych etapach od idyllicznej doliny Rosental ukształtowanej przez imponujący masyw górski Karawanki do jeziora Klopeiner See, a następnie aż do pagórkowatej doliny Lavanttal. Po drodze na wizytę zaprasza wiele atrakcji, jak muzeum Carnica Bienen-Erlebnis-Museum, klasztor benedyktyński św. Pawła albo muzeum Liaunig.
Aby połączyć wizytę w muzeum Werner Berg z wycieczką rowerową przez południową część doliny Jauntal, należy udać się rowerem na szlak Kunst w Bleiburgu. Wartość dodaną wycieczki rowerowej zapewniają, oprócz muzeum Werner Berg, stare kościoły, pomniki kultury i nowoczesne rzeźby. Wspaniałą atmosferę Alp Gailtalskich i Karnickich oferuje wszystkim miłośnikom rowerów szlak Gailtal biegnący od Kötschach-Mauthen do Villach o łącznej długości 90 kilometrów. Po drodze nie należy pominąć przerwy na kąpiel w położonym obok ścieżki rowerowej jeziorze Pressegger See. Na północy kraju, w regionie Parku Narodowego Wysokie Taury znajduje się szlak Glockner. Szlak prowadzi w ramach wycieczki dziennej obok wyjątkowych atrakcji przyrody, jak np. wodospadu Jungfernsprung czy też imponujących szczytów trzytysięczników.

Na szlaku Alpe-Adria
Niezapomnianym doświadczeniem jest przebycie szlaku Alpe-Adria o długości 410 kilometrów. Podróż można zacząć od miasta Mozarta. Z Salzburga przez Park Narodowy Wysokie Taury jedziemy w kierunku Karyntii aż do granicy z Włochami. Odcinek w Karyntii jest szczególnie ciekawy, gdyż w dużej mierze jest stromy — od śluzy Tauernschleuse w Mallnitz do morza we Włoszech. Mijane w czasie wycieczki pejzaże są również bardzo atrakcyjne: potężne góry, słoneczne doliny jezior — a im dalej na południe, tym delikatniejszy i łagodniejszy staje się krajobraz, aż wreszcie można wyprostować zmęczone stopy w Górnym Adriatyku. Drogę powrotną najwygodniej odbyć pociągiem wyjeżdżającym dwa razy dziennie z Udine. Aktualne mapy, dodatkowe informacje oraz informacje o pakietach znaleźć można pod adresem www.alpe-adria-radweg.com. Szlak Alpe-Adria jest również symbolem transgranicznej współpracy wspieranej i promowanej przez Unię Europejską.

0 comments: