Turcja: narty Erzurum Palandöken

29.3.14 Anonimowy 0 Comments

Region Erzurum położony u stóp Gór Palandöken, to jeden z najbardziej atrakcyjnych i najwyżej usytuowanych miejsc w Turcji. Sezon narciarski trwa tutaj 150 dni, a najlepsze warunki panują w okresie od połowy grudnia do połowy maja. Trasy znajdują się na wysokości 2.150-3.100 m n.p.m. W okresie zimowym średnie opady śniegu wynoszą 2-3 metry. Z uwagi na kontynentalny klimat i wysokość, śnieg jest drobny i suchy, idealny dla narciarzy. Stacja narciarska oferuje 27 tras w tym dwie slalomowe FIS: Ejder i Kapıkaya. Trasy charakteryzują się zróżnicowanymi stopniami trudności.Różnica poziomów między górną i dolną stacją wyciągów wynosi ok. 1000 m. Stoki obsługiwane są przez 14 wyciągów, w tym między innymi 2 gondole – pierwsza w Turcji, powstała w 1998 r., długość ok. 3,2 km, sześć wyciągów krzesełkowych, jeden orczyk i dwa wyciągi baby lift.

Większość tras poprowadzona jest na szeroko otwartych stokach podzielonych centralną granią, z ekspozycją północną lub północno-wschodnią. Organizacja wyciągów jest odmienna niż w europejskich stacjach narciarskich. Część wyciągów należy do hoteli, natomiast pozostałe są dodatkowo płatne. Ten system funkcjonuje także w innych tureckich regionach.

Ośrodek narciarski Erzurum Palandöken znajdujący się wewnątrz kompleksu skoczni narciarskich Ski Jump jest bardzo atrakcyjnym celem podróży także ze względu na niskie ceny. Ponadto odległość wspomnianego kompleksu od lotniska wynosi zaledwie 18 km, a od centrum miasta 5 kilometrów. Dzięki temu centrum narciarskie Palandöken jest jedynym ośrodkiem narciarskim na świecie, do którego można dotrzeć z lotniska w tak krótkim czasie.

W ośrodku istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego oraz wykupienia lekcji jazdy na nartach u instruktora. Ośrodek posiada około 2000 miejsc noclegowych. W centrum miasta baza noclegowa oferuje 4822 miejsca.Ośrodek narciarski Konaklı

Innym ośrodkiem narciarskim położonym 18 km od Erzurum, jest Konaklı Alp Disiplini Kayak Tesisi, który został wybudowany na potrzeby Zimowej Uniwersjady w 2011 roku. Jest to nowoczesny kompleks składający się z sześciu wyciągów krzesełkowych z super G, slalomem gigantem i innymi kombinacjami tras narciarstwa alpejskiego. Dzięki atrakcyjnemu położeniu, oprócz świetnych warunków, także dla najbardziej zaawansowanych narciarzy, Konaklı gwarantuje zjawiskowe widoki na położone w dolinie Erzurum i malowniczą okolicę. W centrum miasta natomiast można zobaczyć wiele zabytków architektonicznych z czasów seldżuckich oraz osmańskich.

Erzurum dzięki infrastrukturze na poziomie olimpijskim pozwalającej na uprawianie takich dyscyplin sportowych jak narciarstwo, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo, skoki narciarskie i biathlon jest bardzo ważnym ośrodkiem sportów zimowych w Turcji.

Ośrodek Narciarski Kandilli
Ośrodek Narciarski Kandilli znajduje się 36 km od centrum Erzurum i jest pierwszym w Turcji ośrodkiem przeznaczonym do uprawiania takich dyscyplin sportowych jak biathlon, czy biegi narciarskie.  Trasy leżą na wysokościach pomiędzy 1713 – 1767 m. Ośrodek jest przygotowany nie tylko pod kątem sportów zimowych, ale również tych uprawianych podczas lata. Kompleks, który w okresie zimowym dysponuje warunkami do uprawiania trzech dyscyplin sportowych, latem wykorzystywany jest dla takich dyscyplin jak rollerski (nartorolki), biathlon czy lekkoatletyka.

źródło turcja.org.pl

 

0 komentarze: