Turcja: Kapadocja - miejsce najdziwniejszych cudów natury

29.3.14 Anonimowy 0 Comments

Kapadocja urzeka wspaniałymi i niezwykłymi pejzażami. Niepowtarzalne w swych formach cuda natury łączą się tu z dziełami ludzkich rąk, przekraczając najśmielsze nawet oczekiwania.Region znany od pradawnych czasów jako Kapadocja jest miejscem najdziwniejszych cudów natury. W regionie Kapadocji leżą prowincje Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri i Kirşehir. Wielu osobom nazwa Kapadocja kojarzy się z okolicznymi miejscowościami: Uçhisar, Göreme, Avanos, Üğrüp, Derinkuyu, Kayamaklı i Ihlara, gdzie przez miliony lat teren przyjmował fantastyczne formy. „Magiczne kominy" wydają się być udręczone przez czas; miejsca sacrum i całe miasta otoczone eteryczną, nieziemską atmosferą ciągną się wiele metrów w głąb ziemi. Przygotujcie się na krótką wyprawę po Kapadocji - miejscu, w którym Matka Natura drobiazgowo tworzyła nieopisane cuda, a żywe ślady historii, kultury i religii do dziś stanowią nierozerwalną całość.

 Miliony lat temu trzy szczyty Kapadocji - Erciyes, Hasandağ i Güllüdağ - były potężnymi wulkanami. Ich aktywność trwała co najmniej do okresu neolitu, czego dowodem wydają się być malowidła znalezione na ścianach tutejszych jaskiń. Erupcje wulkaniczne swój początek miały we wczesnym miocenie, 70 milionów lat temu. To właśnie wtedy lawa zaczęła spływać ze szczytów wulkanów, dając początek tutejszej rzeźbie terenu.

 Kapadocja była zamieszkiwana od czasów prehistorycznych. Jest na to mnóstwo dowodów, ale najciekawsze zostały odkopane w Köşk Höyük w Niğde i Aşıklı Höyük w Aksaray oraz w jaskini Civelek w Nevşehir. We wczesnej epoce brązu Kapadocja znajdowała się w strefie wpływów cywilizacji asyryjskiej, dzięki rozpowszechnionemu na tych terenach handlowi. Wtedy też powstały napisane pismem klinowym gliniane „Tablice Kapadocji".Opisują one sprawy związane m.in. z regulacjami podatkowymi, odsetkami od kredytów, kontraktami małżeńskimi. Hetyci, Frygowie, Rzymianie, Persowie i Osmanie, oczarowani urokiem Kapadocji, pozostawili na tym terenie ślady swojej obecności.

 Powiada się, że w Kapadocji może być ponad tysiąc takich świątyń. Ich różnorodność architektoniczna i zdobienia są fascynujące i niesamowite. Cały pejzaż architektury sakralnej: bazyliki (jedno-, dwu- i trójnawowe) budowane na planie krzyża, z przedsionkami, korytarzami, apsydami, kopułami, kolumnami i słupami, wszystko to zostało wydobyte z podziemnych skał. Wiele z nich ozdobionych jest fantastycznymi freskami i malowidłami. W ich renowacji nie jest w stanie przeszkodzić nawet fakt, że są one stale odwiedzane przez tysiące turystów.

źródło turcja.org.pl

[mappress mapid="285"]

0 comments: