Tel Awiw - tętni życiem, zachwyca historią

29.3.14 Anonimowy 0 Comments

Tel Awiw, często zwany “miastem, które nigdy się nie zatrzymuje,” był pierwszym nowoczesnym, żydowskim miastem zbudowanym w Izraelu i stanowi centrum gospodarcze i kulturalne kraju. To tętniące życiem, aktywne miejsce z rozrywką, kulturą i sztuką, festiwalami oraz bogatym życiem nocnym.

Położony na 14-kilometrowym pasie wybrzeża Morza Śródziemnego, Tel Awiw rozciąga się od rzeki Jarkon (Yarkon River) na północ oraz od rzeki Ayalon na wschód. Setki tysięcy pracowników, gości, turystów oraz imprezowiczów każdego dnia kręci się po mieście aż do wczesnych godzin porannych, w poszukiwaniu klubów nocnych, restauracji czy centrów rozrywki.

Historia
Historia Tel Awiwu rozpoczęła się w starożytnym, liczącym sobie 3000 lat przyległym portowym mieście- Jaffie, położonym w kierunku południowo-zachodnim. Stare Miasto Jaffy zostało zbudowane za czasów Imperium Otomańskiego, a jego kamienne domy i wąskie zaułki stanowią teraz malowniczą dzielnicę artystów i centrum turystyczne.

Do głównych atrakcji Starej Jaffy zalicza się Gan HaPisga – Ogród na Szczycie z jego restauracjami, galeriami, sklepami sprzedającymi judaica oraz niezwykłą atmosferą, nadmorska promenada oraz mury starego miasta, centrum gościnne na starym dziedzińcu oraz port rybacki.

W Starej Jaffie znajduje się także kilka ważnych miejsc dla chrześcijan, takich jak kościół św. Piotra, którego pochodzenie sięga XVII stulecia, dom Szymona Garbarza, w który Piotr miał widzenie niekoszernych zwierząt oraz grób Tabity, której sprawiedliwe uczynki umożliwiły Piotrowi dokonanie jej wskrzeszenia z martwych. Koło Jaffy znajduje się otomańska wieża zegarowa, pchli targ, zawsze wart odwiedzenia oraz dzielnica Ajami.

W 1909 r. sześćdziesiąt sześć rodzin żydowskich zamieszkałych w Jaffie, założyło pierwszą dzielnicę, z której później powstało miasto Tel Awiw- Jafa. Okolica “Akhuzat Bayit” (z hebr. gospodarstwo) pierwotnie znajdowało się w Jaffie. W 1910 otrzymało nazwę Tel Awiw, i zaczęło się rozrastać. Z czasem przekształciło się ostatecznie w centrum Yishuv – żydowskie osiedle w Palestynie. To właśnie w Tel Awiwie, 14 maja 1948 r., Dawid Ben Gurion ogłosił niepodległość Państwa Izrael.

Dawna okolica "Akhuzat Bayit", która rozciąga się pomiędzy ulicami Montifiore a Yehuda HaLevi, stanowi historyczny zaczątek Tel Awiwu. Na zachodzie znajduje się Newe Cedek, pierwsza po Jaffie żydowska dzielnica, założona w 1887r. Odnowiona po 1980 r. , dziś jest malowniczą i uroczą okolicą, gdzie wciąż jeszcze stoi wiele oryginalnych domów.

W sąsiedztwie otaczającym "Akhuzat Bayit" znajduje się wiele budynków, zbudowanych w eklektycznym stylu, popularnym w Tel Awiwie w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Grupy domów budowanych w tym stylu można znaleźć na ulicy Nahalat Binyamin oraz w “sercu miasta” – trójkącie pomiędzy ulicami Shenkin, Rothschild i Allenby.

Białe Miasto
Tel Aviv to szeroka gama stylów architektonicznych, na które wpływ miały różne szkoły architektury – między innymi międzynarodowy styl Bauhaus. Centralna część Tel Awiwu – znana jako „Białe Miasto“ – zawiera największą w świecie grupę budowli zbudowanych w tym stylu. Z tego tez powodu, Białe Miasto zostało uznane przez UNESCO za miejsce światowego dziedzictwa.
Białe Miasto rozciąga się od ulicy Allenby w kierunku południowym, od rzeki Jarkon na północ i od ulicy Begina na wschód do morza. Przy bulwarze Rothschilda oraz na obszarze Dizengoff Center znajduje się ogromna koncentracja budowli w tym stylu. Park HaYarkon znajduje się w północnej części Białego Miasta na brzegach rzeki Jarkon.

Kultura i rozrywka
Tel Awiw to izraelskie centrum kultury i rozrywki. Miasto ma ponad 20 muzeów, najważniejsze z nich to: Muzeum Ziemi Izraela( Land of Israel-HaAretz) oraz Muzeum Sztuki (Tel Aviv Art Museum), Muzeum Diaspory (Museum of the Diaspora), Muzeum Sił Obronnych Izraela (the Israel Defense Forces History Museum),.
W mieście działa też filharmonia, opera oraz większość państwowych zespołów tanecznych i teatralnych..

Tel Awiw to także centrum życia nocnego oraz rozrywki. Miasto obfituje w kluby nocne, restauracje, puby, kawiarnie, dyskoteki, kina, sale widowiskowe i koncertowe.

Okolice nabrzeżne Tel Awiwu to plaże i kąpieliska oraz romantyczna nadmorska promenada.

Wczasowicze w Tel Awiwie mogą zatrzymać się w jednym z dziesiątków hoteli, pensjonatów czy młodzieżowych hosteli, rozrzuconych po całym mieście. Oferują one wszelkiego rodzaju wygody, od luksusowych apartamentów, do prostych, schludnych kwater. 

Tel Awiw to także centrum biznesu i handlu. Znajdują się tu barwne i gwarne bazary na przykład pchli targ w Jaffie, targ Karmel, HaTikva czy Levinsky. Oczywiście, są tu także nowoczesne centra handlowe, takie jak Dizengoff Center czy Azrieli Center, jak również ważne centra biznesowe dla firm zaawansowanych technicznie, pośredników w handlu nieruchomości, czy giełdy. Wszystko to uczyniło Tel Awiw biznesową stolicą Izraela i międzynarodowym centrum konwencji, wystaw i konferencji.

źródło goisrael.pl
fot. tel-aviv.gov.il

[mappress mapid="286"]

0 comments: