Egipt,

Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Luksorze

22.1.14 Anonimowy 0 Comments

Minister ds. Starożytności dr Muhammad Ibrahim poinformował o nowym odkryciu archeologicznym w Luksorze. W czasie prac wykopaliskowych w świątyni z czasów Króla Totmesa III została odnaleziona granitowa głowa posągu jednego z władców Egiptu z epoki Nowego Państwa.

Odkrycia dokonała egipsko-hiszpańska ekspedycja archeologiczna prowadząca prace wykopaliskowe w świątyni z czasów Króla Totmesa III na zachodnim brzegu Luksoru. Ze wstępnych ustaleń wynika, że znaleziona głowa przedstawia jednego z ówczesnych władców. Dokładna identyfikacja znaleziska wymaga wykonania bardziej szczegółowych badań oraz  dalszego kontynuowania wykopalisk. Odnaleziona głowa wykonana jest z czarnego granitu, ma niemal 30 cm wysokości oraz 24 cm szerokości. Mohamed Abdel Maksoud, szef departamentu Starożytnego Egiptu w Ministerstwie Starożytności, powiedział, że posąg przedstawia postać w peruce, z dużymi, 8 centymetrowymi uszami, podkreślonymi oczami i grubymi brwiami. Głowa jest częściowo uszkodzona - ma ułamany nos i podbródek, ma jednak zachowane części szyi.

Najnowsze znalezisko oraz dalsze prace wykopaliskowe mogą być źródłem wielu istotnych informacji, które znacząco poszerzą obecną wiedzę na temat historii Egiptu i epoki Nowego Państwa.

[mappress mapid="271"]

0 comments: