kontrola,

Lotnisko Chopina: Zmiany w przewozie i kontroli płynów

31.1.14 Anonimowy 0 Comments

Od 31 stycznia wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące kontroli bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli w portach lotniczych Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi pasażerowie będą mogli zabrać w bagażu podręcznym niezbędne na czas podróży lekarstwa i środki medyczne, w tym dietetyczne, pokarmy i odżywki dla dzieci w ilościach przekraczających 100 ml. pod warunkiem jednak, że zostaną one wcześniej skontrolowane na lotnisku.Dotychczas pasażer mógł przewozić w bagażu podręcznym wyłącznie płyny w opakowaniach o pojemności nie przekraczającej 100 ml i w liczbie umożliwiającej zmieszczenie tych opakowań do przezroczystej torby o pojemności 1 litra. Od 31 stycznia można zabierać ze sobą płyny lecznicze oraz  płyny wymagane ze względu na dietę (np. niemowlaki, cukrzycy itp.) w dowolnej ilości.

Równocześnie jednak Komisja Europejska w rozporządzeniu z marca 2013 r. zobowiązała zarządzających portami lotniczymi do przeprowadzania kontroli takich płynów, aby poziom bezpieczeństwa pasażerów i samolotów się nie zmniejszył. Dla lotnisk oznacza to konieczność zakupu i zainstalowania specjalistycznych urządzeń zdolnych do wykrywania płynnych materiałów wybuchowych (Liquid Explosive Detection System - LEDS).

Na Lotnisku Chopina proces kontroli bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli będzie się odbywał na dedykowanych liniach kontroli bezpieczeństwa, wyposażonych w urządzenia LEDS. Linie zostaną odpowiednio oznakowane. Dodatkowo personel kontrolujący oraz pracownicy Służby Obsługi Pasażerów będą przypominali pasażerom o konieczności udania się do wyznaczonych linii kontroli, w przypadku posiadania przez nich płynów w ilości większej niż 100 mln.

Komisja Europejska w swoim rozporządzeniu poinformowała, że "do końca 2014 r. przeprowadzi przegląd sytuacji, a następnie podejmie dalsze działania mające na celu osiągnięcie stanu, jakim jest całkowite zniesienie ograniczeń w przewozie płynów, co ma nastąpić - o ile będzie to możliwe - w ciągu dwóch lat od pierwszego działania".


 fot. facebook.com/LotniskoChopina

0 comments: