Beskid Niski,

Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w Małopolsce

27.1.14 Anonimowy 0 Comments

Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w województwie małopolskim wiedzie do miejsc, które w latach 1914–1915 były areną kluczowych zmagań armii austro-węgierskiej i niemieckiej z armią rosyjską na froncie wschodnim Wielkiej Wojny. Nowy przewodnik turystyczny, mapa i aplikacja mobilna pt. „Małopolska. Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej” zachęcają do historycznej podróży wzdłuż szlaku i poznania pamiątek sprzed wieku. Wydawcą publikacji jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a realizację wydawniczą oraz produkcję przewodnika mobilnego wykonała krakowska firma Amistad.


W kieszonkowym przewodniku, wydanym w siedmiu językach, zaprezentowano obiekty na szlaku, a także sytuację polityczno-społeczną w regionie przed wybuchem Wielkiej Wojny oraz przebieg walk na froncie wschodnim w latach 1914–1915. Tekst uzupełniają strony tematyczne poświęcone ważnym zagadnieniom związanym z I wojną światową oraz informacje o atrakcjach turystycznych znajdujących się w sąsiedztwie szlaku. Kolorowa książeczka pełna jest współczesnych i archiwalnych fotografii, rysunków i ciekawostek.

Dotarcie do poszczególnych obiektów i muzeów na szlaku umożliwi nowoczesny przewodnik mobilny „Małopolska. Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej” dostępny na urządzenia z systemem iOs i Android. Obiekty na trasie zostały urozmaicone zdjęciami, w tym także archiwalnymi, całość uzupełniono ciekawymi artykułami na temat przedwojennej Małopolski, historii wybuchu Wielkiej Wojny, a także życia codziennego żołnierzy, lotnictwa, architektury cmentarnej oraz Legionów Józefa Piłsudskiego. Aplikacja działa w trybie offline, wykorzystuje mapy OpenStreetMap oraz GPS. Aplikację, wyprodukowaną przez firmę Amistad na bazie autorskiej technologii Treespot, można bezpłatnie pobrać w sklepach:
Appstore:
https://itunes.apple.com/us/app/ma-opolska.-szlak-frontu-wschodniego/id768728715?mt=8

Google Play:
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.treespot.szlakfrontu

Podróżując szlakiem zobaczymy forty Twierdzy Kraków, krakowskie Oleandry, z których wyruszyła I Kompania Kadrowa, muzea oraz liczne cmentarze wojenne zaprojektowane przez wybitnych ówczesnych artystów. Na trasie znalazły się również dawne obiekty wojskowe, np. koszary, siedziby sztabów walczących armii, szpitale wojskowe. W niektórych miejscach ocalały ślady okopów i innych umocnień polowych. Wędrówkę po szlaku rozpoczynamy w Krakowie, zwiedzając potężne forty twierdzy Kraków oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego z zachowanymi autentycznymi samolotami bojowymi z lat I wojny światowej. Trasy szlaku prowadzą na pola bitewne na północ od Krakowa, związane z walkami na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w listopadzie 1914 r., a następnie na południe, gdzie stoczone zastały bitwy pod Łapanowem i Limanową i dalej ku terenom, na których na początku maja 1915 r. rozegrała się przełomowa, zwycięska dla Austro-Węgier i Niemiec bitwa pod Gorlicami. Wreszcie docieramy w malownicze pasma Beskidu Niskiego, także pełne wojennych pamiątek. Z kolei będąc w Tarnowie, zobaczymy budynki związane z czasami Wielkiej Wojny, takie jak koszary czy szpital garnizonowy.

Wydawcą przewodnika i mapy jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Publikacje są współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Aplikację zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.

„Małopolska. Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Turystyki, Sportu i Promocji, Kraków 2013.
Teksty: Krzysztof Bzowski, dr Krzysztof Mroczkowski.
Konsultacje merytoryczne: dr hab. Michał Baczkowski, dr Krzysztof Mroczkowski, dr hab. Andrzej Olejko.
Języki: polski, angielski, niemiecki, rosyjski, węgierski, czeski i słowacki.

0 comments: