dom,

Wielka Brytania świętuje 450. rocznicę urodzin Szekspira

5.12.13 Anonimowy 0 Comments

Royal Shakespeare Company performance, Stratford-upon-Avon, Warwickshire, England. ©VisitBritain - Britain on View


W 2014 roku przypada 450. rocznica urodzin Wiliama Szekspira. Przez cały rok będą odbywać się wydarzenia prezentujące jego dziedzictwo literackie, w tym przypadający w marcu „Tydzień Szekspirowski” („Shakespeare Week”).

Obok słynnego, londyńskiego Globe Theatre w styczniu zostanie również otwarty nowy teatr jakobiński – Sam Wanamaker Playhouse, który zapowiedział już 3 przedstawienia, operę oraz koncerty przy świecach. Natomiast w The Globe będzie można zobaczyć pierwszą inscenizację „Hamleta” w ramach dwuletniego tourneé, obejmującego wszystkie kraje świata. VisitBritain przypomina o miejscach związanych ze słynnym dramatopisarzem:


Śladami brytyjskiego dramaturga


Stratford-upon-AvonDom, w którym urodził się Szekspir, Shakespeare's Birthplace Trust image © Amy Murrell-88

Miłośnicy dzieł Szekspira nie mogą przegapić wizyty w Stratford-upon-Avon – miejscowości, w której się urodził i wychował. Stratford leży w hrabstwie Warwickshire w Anglii, dwie godziny jazdy pociągiem z Londynu. Organizacja Shakespeare Birthplace Trust udostępnia zwiedzającym dom, w którym urodził się Szekspir (Shakespeare’s Birthplace), rodzinny dom jego żony (Anne Hathaway’s Cottage), gospodarstwo jego dziadków (Mary Ardens’ Farm), dom wnuczki Szekspira (Nash’s House) i dom, w którym pisarz zmarł (New Place), a także jakobiński dom jego córki (Hall Croft). Organizowane są tam ciekawe wycieczki i wydarzenia. Bilet łączony do wszystkich pięciu miejsc kosztuje 14,95 funtów (9 funtów dla dzieci). Można je nabyć w sklepie VisitBritain: www.visitbritainshop.comDom, w którym urodził się Szekspir, Shakespeare's Birthplace, Stratford Upon Avon

Warto zarezerwować bilety na spektakl angielskiego zespołu teatralnego Royal Shakespeare Company, który posiada dwie sceny w Stratford: Royal Shakespeare Theatre oraz Swan Theatre. Pierwszy z teatrów mieści do tysiąca osób, a z jego 36-metrowej wieży rozpościera się szeroki widok na Stratford, dom Szekspira, jego szkołę i miejsce pochówku. The Swan to kameralny teatr z 450 miejscami. Oba teatry mają otwartą scenę, która umożliwia bliższy kontakt z aktorami. www.rsc.org.uk

Z okazji przyszłorocznej rocznicy zarówno Shakespeare’s Birthplace Trust jak i zespół Royal Shakespeare Company przygotowują specjalne wydarzenia, takie jak m.in. zaplanowany na marzec Tydzień Szekspirowski (Shakespeare Week).

Według miejscowych podań, Szekspir nabawił się zapalenia płuc podczas deszczu, który go złapał w drodze do domu, po spotkaniu z Draytonem i Benem Jonsonem w pubie The Bell Inn w Welford-on-Avon (nieopodal Stratfordu). Obecnie nie grozi to już tutejszym gościom, ponieważ zawsze mogą zadzwonić po taksówkę. W pubie The Bell można jednak nie tylko wypić, ale także dobrze zjeść, co docenił przewodnik Good Pub Guide przyznając mu w 2012 roku tytuł Warwickshire Dining Pub of the Year. www.thebellwelford.co.ukHoly Trinity Church, grób Szekspira, Stratford Upon Avon

Kolejne miejsce warte zobaczenia to Kościół Św. Trójcy (Holy Trinity Church), położony w sąsiedztwie teatrów RSC, nad rzeką Avon. To tutaj ochrzczono i pochowano Szekspira. Każdego roku w sobotę wypadającą najbliżej dnia św. Jerzego – będącą również dniem narodzin Szekspira i dniem jego śmierci – tysiące ludzi bierze udział w procesji ulicami Stratfordu. Na jej czele idą chłopcy z liceum im. Króla Edwarda VI – szkoły, w której Szekspir niegdyś się uczył. Procesja kończy się w Kościele Św. Trójcy, gdzie uczestnicy składają kwiaty na grobie Szekspira.

www.stratford-upon-avon.org

Codziennie organizowane są dwugodzinne wycieczki po Stratford, które zaczynają się w Ogrodach Bancroft (Bancroft Gardens). Start o godz. 11:00 (od poniedziałku do środy) lub o 14.00 (od czwartku do niedzieli). Nie jest konieczna wcześniejsza rezerwacja.

LondynShakespeare's Globe Theatre, Southbank, Londyn

Kariera Szekspira nabrała rozmachu po przeprowadzce do Londynu. Warto odwiedzić South Bank, gdzie znajduje się rekonstrukcja szekspirowskiego teatru The Globe. Teatralna Trupa Lorda Szambelana (The Lord Chamberlain’s Men), do której należał Szekspir, wybudowała teatr Globe w 1599 roku. Niestety, w 1613 roku budynek strawił pożar. Teatr odbudowano, ale w miejscu oddalonym o 750 m od swojego pierwotnego położenia. Wizyta w The Globe pozwala poczuć się jak za czasów elżbietańskich. Niegdyś biedacy, których nie było stać na bilet, oglądali sztukę stojąc na dziedzińcu i płacąc zaledwie pensa Obecnie podobna „miejscówka” kosztuje pięć funtów, ale jest to stosunkowo niska cena za spektakl w tym niezwykłym teatrze. www.shakespearesglobe.com

W styczniu 2014 roku The Globe otworzy kolejną scenę - Sam Wanamaker Playhouse, zrekonstruowany kryty teatr jakobiński. W programie pierwszego sezonu zaplanowano przedstawienie operowe, spektakle teatralne oraz koncerty przy świecach. Teatr został nazwany na cześć Sama Wanamakera, amerykańskiego aktora i reżysera, pomysłodawcę i fundatora rekonstrukcji szekspirowskiego teatru The Globe.

W ubiegłym roku we wschodnim Londynie odkryto fragmenty XVI-wiecznego teatru. Władze miasta planują przekształcić to miejsce w odkryte audytorium na 250 miejsc. Scena ma otworzyć swoje podwoje w 2015 roku.

Ciekawostki

  • Choć nie zachowały się akty urodzenia i zgonu z tamtych czasów, uważa się, że Szekspir urodził się i zmarł tego samego dnia – 23 kwietnia. W 2016 rok przypadnie 400. rocznica jego śmierci.

  • Szekspir jest najczęściej wystawianym dramatopisarzem w Teatrze Narodowym (National Theatre) (ponad 70 premier).

  • Nagrodzony Oskarem film „Zakochany Szekspir” kończy się sceną, w której Viola grana przez Gwyneth Paltrow idzie po plaży w stronę lądu, zostawiając ślady stóp na piasku. Scenę tę nakręcono na plaży Holkham w północnym Norfolk, na wschodnim wybrzeżu Anglii.

  • Podobno ma zostać nakręcona filmowa wersja „Makbeta”. Akcja rozgrywać się będzie w Szkocji na tle pełnych dramatyzmu pejzaży i zamczysk.

  • Pierwsze wydanie sonetów Szekspira można obejrzeć w John Rylands Library w Manchesterze. www.library.manchester.ac.uk/deansgate

  • Więcej informacji na temat szekspirowskiej Anglii można znaleźć na stronach: www.visitengland.com/ee/idea/Attractions/Shakespeares-Stratford.htm oraz http://shakespeares-england.co.uk.

0 comments: