Kładka,

Ustka: Kładka połączyła wschodnią i zachodnią stronę portu

4.12.13 Anonimowy 0 Comments

Poruszanie się między wschodnią i zachodnią częścią Ustki będzie od teraz dużo sprawniejsze. Specjalna kładka połączyła obie części usteckiego portu.Fot. Hubert Bierndgarski, ustka24.info

Kładka, po której możliwe będzie przejście nad kanałem ma długość 53 m. System napędzany jest przez silniki elektryczne, zainstalowane w zachodniej części portu. Kładka zamykać i otwierać będzie się w kierunku morza. Generalnie będzie służyła tylko pieszym. W razie potrzeby może być także udostępniona pojazdom uprzywilejowanym. Poza poprawą dostępności do miejsc prowadzenia działalności dla wszystkich pracowników portu, kładka będzie ułatwieniem komunikacyjnym dla mieszkańców oraz niewątpliwą atrakcją dla turystów.

Marek Kurowski, naczelnik wydziału Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Ustka nie ukrywa zadowolenia z uruchomienia kładki.
- Właśnie miałem przyjemność przywitać się z mieszkańcami, którzy stali we wschodniej części Ustki – mówi Kurowski. – Udało się nam doprowadzić w końcu do tego, o czym mieszkańcy Ustki marzyli od wielu, wielu lat.

Kurowski powiedział nam również jak kładka będzie otwierana. Przez 6 godzin w szczycie będzie otwierana dwa razy na godzinę po 10 minut. Przez kolejne 6 godzin raz na godzinę. W pozostałych 12 godzinach będzie otwierana na życzenie.

- Jak to będzie jednak wyglądać w rzeczywistości dowiemy się po pewnym czasie. Oczywiście będziemy chcieli, aby służyła mieszkańcom i wczasowiczom ale także, aby nie była utrudnieniem dla rybaków i innych podmiotów korzystających z portu – dodaje Kurowski.

Mieszkańcy, którzy przyglądali się testowemu uruchomieniu kładki nie ukrywają swojego zadowolenia.
- Bardzo się cieszymy, że doszło do takiego momentu i że w czasie spaceru udało się nam zobaczyć to historyczne wydarzenie. Dobrze, że ta kładka jest inna od tej w Darłówku. Będzie to pewne urozmaicenie. To duża szansa na rozwój miasta i niezła atrakcja turystyczna – mówił nam Marian Lupa spotkany w usteckim porcie.

Również przedstawiciele usteckiej branży turystycznej są przekonani, że kładka jest nową ustecką atrakcją.
- Mieszkańcy od lat wspominali, że takie urządzenie jest potrzebne i w końcu te marzenia się spełniły. To na pewno szansa na rozwój zachodniej części Ustki. To również nowa atrakcja turystyczna dla miasta. Na pewno wpłynie na rozwój atrakcji znajdujących się w tamtej części miasta. Ułatwi również dotarcie na zachodnią plażę i na trzecie molo – mówi Włodzimierz Wolski, dyrektor Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ustka i Ziemia Słupska”.
Burmistrz Ustki Jan Olech powiedział nam, że uroczyste otwarcie kładki planowane jest w połowie grudnia.

Tekst: Hubert Bierndgarski

ustka24.info

 

 

0 comments: