Dolina Stubai,

Dolina Stubai: Freeride do utraty sił

10.12.13 Anonimowy 0 Comments

Powder Department na lodowcu Stubai służy radą każdemu miłośnikowi freeride’u. Na najbliższy sezon przygotował 4 nowe trasy, co w sumie daje 15 świetnych tras zjazdowych, które można łatwo zlokalizować dzięki mapie oraz oznaczeniom szlaków przez GPS. Dreszczyk emocji gwarantowany.Warunki pogodowe na lodowcu Stubai można sprawdzić dzięki kamerze internetowej. Jeśli po opadach śniegu słońce zaczyna się wychylać zza chmur, to znak by szybko wyruszyć w teren.   Freeriderzy, którzy dotrą na miejsce jako pierwsi, będą mogli skorzystać ze świeżego, puszystego śniegu, zostawiając ślady swych wyczynów ku zazdrości spóźnialskich.


Trasy polecane przez Powder Department


Czerwona kolejka gondolowa na Eisgratbahn mija schronisko Dresdner Hütte zmierzając do śnieżnego raju dla narciarzy. Typowy widok na lodowcu Stubai to szczyt Schaufelspitze górujący majestatycznie nad okolicą, szerokie, świetnie przygotowane stoki, mnóstwo oznaczonych tras naturalnych oraz niekończące się możliwości jazdy off-piste. W tym roku do 11 tras oznaczonych na mapie oraz przez GPS doszły 4 nowe, leżące w pobliżu wyciągów i nie wymagające forsownej wspinaczki. Są to: „Panorama” (z doskonałym widokiem na okolicę i  pozostałe trasy freeride’owe), „FernauXpress” (szerokie zbocza), „Gamsgrat”, „Diritissima” oraz „Hard Rock” (krótka, ale wymagająca trasa między skałami).


Dwie ze starszych tras – „Hidden Valley” oraz „Cannonball” – można obejrzeć z góry podczas wjazdu kolejką na Eisgrat, porównać z mapą GPS i już wcześniej zaplanować sposób ich pokonania. Trasa „Cannonball” zaczyna się na stacji Eisgrat. Początkowo łagodny zjazd przechodzi w wąwóz pełen puszystego śniegu, by na końcu znaleźć się powyżej schroniska Dresdner Hütte oraz trasy „Hidden Valley”. Natomiast czarna trasa „The Wall” przebiega w okolicy popularnego szlaku narciarskiego Fernau-Mauer, jest jednak od niego dużo bardziej interesująca i stroma.


Linki do aplikacji z mapami tras freeride’owych znajdują się na stronie:


www.stubaier-gletscher.com/pol/Zima/Sporty-zimowe/Powder-Department/Freeridowe-zjazdy.
Stubai – raj dla freeriderów


Od dawna Dolina Stubai, a szczególnie tutejszy lodowiec, słyną z bezpieczeństwa oraz dobrych terenów dla narciarzy. Dzięki położeniu na dużej wysokości, freeriderzy i fani narciarstwa przełajowego mogą cieszyć się świetnymi warunkami śniegowymi aż do wczesnego lata.


Mieszkańcy doliny polecają Schlick 2000 jako najlepsze miejsce do freeride’u w okolicy Innsbrucka, m.in. ze względu na niesamowity widok na pasmo górskie Kalkkögel. Na odkrycie czekają także tereny w okolicy wyciągu Elfer i Serles, które ze względu na małą popularność mogą się pochwalić nietkniętymi obszarami śniegu, znanymi tylko nielicznym.


Opuszczając oznaczone stoki należy pamiętać o wiążącym się z tym ryzyku i odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo. Niezbędny jest nie tylko odpowiedni sprzęt ratunkowy, ale i podstawowa wiedza o sposobach bezpiecznego poruszania się po otwartym terenie oraz o zagrożeniach istniejących w Alpach, takich jak lawiny. Potrzebne informacje i umiejętności można zdobyć podczas szkolenia Powder Department Freeride Camp (21 – 23 lutego 2014 r.) oraz SAAC Basic Camp (26 – 27 kwietnia 2014 r.). Więcej informacji na stronie: www.stubaier-gletscher.com/pol/Zima/Stubai-Live/Wydarzenia. Radą i asystą służą także przewodnicy górscy z Neustift Alpine Ski School (www.alpin-schischule.com) oraz Freeride Centre Stubai (www.freeridecenter-stubai.com).


Sprawdź sprzęt zanim wyruszysz


Freeriderzy, zanim wyruszą w teren, często zaglądają do kawiarni Cafe Bar Zum Steinbock. Przy filiżance espresso sprawdzają najnowsze ostrzeżenia lawinowe (w kawiarni jest bezpłatne Wi-Fi). Na lodowcu znajduje się też Powder Department Checkpoint – ogromna tablica z aktualnymi informacjami o pogodzie i mapą tras off-piste, służąca jako punkt kontrolny dla urządzeń GPS. Od sezonu zimowego 2013/2014 dodatkowy checkpoint będzie dostępny na dolnej stacji w Mutterberg.


* * *


Dolina Stubai – najpiękniejsza dolina Alp


Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) w Tyrolu jest oddalona zaledwie o 20 minut drogi od Innsbrucku, stolicy kraju związkowego Tyrol, i można do niej łatwo dotrzeć z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Włoch, jadąc autostradą biegnącą przez przełęcz Brenner. Dolina Stubai ma długość 35 kilometrów i otoczona jest 80 lodowcami oraz 109 trzytysięcznikami. Pięć najważniejszych miejscowości to Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg.


Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) oferuje wszystko, czego potrzeba zarówno dorosłym, jak i dzieciom do doskonałej zabawy na nartach. Potwierdziła to redakcja przewodnika narciarskiego ADAC SkiGuide 2013, która już po raz czwarty uhonorowała Dolinę Stubai tytułem „najbardziej przyjaznego rodzinie regionu narciarskiego w Alpach“. Dolina oferuje w sumie 59 doskonale przygotowanych tras zjazdowych w czterech ośrodkach narciarskich: na lodowcu Stubai, w Schlick 2000 w Fulpmes, w rodzinnym ośrodku narciarskim Serlesbahnen koło Mieders oraz w Elfer w Neustift. Lodowiec Stubai, jeden z największych w Austrii, gwarantuje obecność śniegu na stokach od października do czerwca.


Organizacja Turystyczna Stubai Tyrol informuje na stronie internetowej www.stubai.at o aktualnych ofertach i wydarzeniach. Baza miejsc noclegowych umożliwia wyszukanie odpowiedniego zakwaterowania. Dodatkowe informacje można uzyskać także pod numerem telefonu +43 (0)501881-0 lub e-mailowo info@stubai.at. Organizacja służy także pomocą przy rezerwacji ofert pakietowych. W tej sprawie należy dzwonić pod numer telefonu: +43 (0)501881-171 lub 172, bądź wysłać zapytanie na email: stubaitouristik@stubai.at.

0 comments: