delfin,

Sensacyjne odkrycie - wieloryb na polskim wybrzeżu

16.11.13 Anonimowy 0 Comments

Wczoraj wieczorem do Stacji Morskiej w Helu dotarła wiadomość o znalezieniu na plaży w Unieściu zwłok dużego nieznanego zwierzęcia. Pierwsze, jeszcze nieprecyzyjne informacje mówiły że może to być jakiś gatunek delfina. Zmrok i niestabilne warunki atmosferyczne (sztorm), utrudniały obserwacje znaleziska. Na miejscu dość szybko pojawili się wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF. Dokonali oni dokładniejszego opisu oraz fotodokumentacji. 


Długość znalezionego walenia (ponad 5 metrów) oraz cechy widoczne na zdjęciach sugerowały, że raczej nie jest to delfin. Dalej jednak nie było pewności do do przynależności gatunkowej ssaka. Z samego rana jeszcze przed świtem na miejsce udała się ekipa specjalistów ze Stacji Morskiej.


Zaskoczenie było znaczne, okazuje się że morski ssak ma 7m i 30cm długości. Jest to jeszcze młody samiec Wala butelkonosego (Hyperoodon ampullatus).


Jego ciało znajduje się w początkowej fazie rozkładu, zachowały się jeszcze fragmenty skóry. Aktualnie trwają oględziny zwłok i wstępne pomiary. Podjęta zostanie próba wydobycia walenia na plażę, gdyż znajduje się on w płytkiej wodzie przy brzegu.Wal butelkonosy należy do rzędu waleni uzębionych. Zasięg jego występowania ogranicza się do północnego Atlantyku sięgając Wód wokół Grenlandii i Archipelagu Svalbard na północy i Północnej Afryki na południowym krańcu zasięgu. Zwierzęta te były notowane w przeszłości w Morzu Północnym, a nawet zachodnim Bałtyku (okolice Dani). W Polsce gatunek ten był już obserwowany w Zatoce Gdańskiej w 1960 roku. Pokarmem jego są głównie głowonogi, rzadziej drobne ryby. Dorosłe samce posiadają na głowie charakterystyczny wypukły ,,melon". Wale najczęściej spotykane są w małych grupach liczących 4-20 osobników.


 


Nieznane są jeszcze przyczyny i czas śmierci walenia. W najbliższym czasie opublikujemy kolejne dane dotyczące znaleziska oraz więcej informacji o biologii i ekologii tego gatunku.


Tekst: Michał Bała


Foto: Sebastian Barszczewski, Dariusz Kruk, Krzysztof E. Skóra


źródło hel.univ.gda.pl

0 comments: