gmina Sędziejowice,

Poznaj Łódzkie! Samodzielnie i aktywnie

30.11.13 Anonimowy 0 Comments

Oferta turystyczna Łódzkiego wzbogaca się o nową atrakcję. Dzięki trzem Lokalnym Grupom Działania wytyczono 35 szlaków pozwalających samodzielnie zwiedzać region. Już na początku grudnia bezpłatne ulotki z ich opisami turyści odebrać będą mogli u partnerów projektu. Albo po prostu ściągnąć je z Internetu.O czym mowa? O questingu, który od kilku lat podbija Polskę, a teraz pojawił się również w województwie. Turyści wyposażeni w wierszowane wskazówki wędrują, rozwiązując po drodze liczne zagadki i zadania, by zdobyć ukryty na końcu trasy „skarb”. – Dzięki naszemu projektowi Łódzkie staje się największym w kraju zagłębiem tego typu tras. Takiego ich nagromadzenia nigdzie dotąd jeszcze nie było – mówi Agnieszka Ciebiada, koordynatorka projektu.


Ich powstanie możliwe było dzięki współpracy trzech LGD: „Dolina rzeki Grabi”, „BUD-UJ RAZEM”, Fundacji „PRYM”, które wspólnie realizują projekt QUIZ.  Wśród nowo wytyczonych ścieżek są trasy odkrywające walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe regionu. Przykłady? Quest w Lutomiersku pozwoli przenieść się w czasie i poznać ciekawostki o kolejnych królach Polski, którzy przyczynili się dla tej miejscowości. W Rzgowie coś dla siebie znajdą nie tylko miłośnicy historii, ale również architektury. Natomiast w gminie Sędziejowice poznamy dzieje powstania styczniowego i sylwetki jego lokalnych bohaterów.


– Sens tego typu turystyki odszyfrować można z nazwy łódzkiego projektu  – mówi Sylwia Woźniak, certyfikowana trenerka questingu ze wspierającej przedsięwzięcie agencji Planet PR. – Questing umożliwia innowacyjne zwiedzanie. Jest dostępny dla każdego, samoobsługowy i pozwala odkrywać walory regionu, których często nie zauważamy. Co zaś najważniejsze, taka forma edukacyjnej zabawy przyciąga całe rodziny, a towarzyszące jej emocje pozwalają więcej zapamiętać i lepiej rozumieć świat.


Questing pełni również rolę promocyjną. Dzięki niemu można ciekawie zaprezentować region i sprawić, by jego poznawanie było wyjątkowym doświadczeniem. A QUIZ ma przyciągać turystów nie tylko jako największy questingowy projekt w Polsce, ale również najbardziej innowacyjny. Jego realizatorzy szykują kolejny mocny akcent. – Jeszcze w grudniu udostępnimy aplikację na urządzenia mobilne, która będzie wspierać questing w tradycyjnej postaci – zapowiada Anna Doliwa, prezes LGD „Doliny rzeki Grabi”. Wystarczy ściągnąć program na telefon i można ruszać w drogę. – Do zobaczenia na trasach odkrywających uroki ziemi łódzkiej!


Ulotki wszystkich 35 tras pobrać można ze strony www.quiz.questing.pl.


0 comments: