Dom Zdrojowy,

Południowy Tyrol: zabytki i inne atrakcje

18.11.13 Anonimowy 0 Comments

Kultura Południowego Tyrolu jest obecna w codziennym życiu – nie są to tylko pamiątki, które pakuje się do walizki i stawia w domu na półce, aby pokrył je kurz. A przy tym wyraźnie nasuwa się pytanie: Co jest niemieckie, a co włoskie? Trójjęzyczny region łączy w sobie wszystko co najlepsze z obecnych tu kultur: alpejska gościnność natrafia w najbardziej na północ wysuniętej prowincji Włoch na śródziemnomorską atmosferę, rdzenność na dolce vita.

Kultura oznacza w Południowym Tyrolu jednak także historię: uzmysławiają to liczne kościoły, zamki, twierdze i inne zabytki tej alpejskiej krainy. Wspaniałym kontrastem dla nich są współczesne budowle sztuki architektonicznej. Kultura i zabytki Południowego Tyrolu, to jedne z największych atrakcji turystycznych włoskich Alp.

Musisz zobaczyć


Zamek TirolJest stałą siedzibą grafa Tyrolu. Około roku 1270 Meinhard II narzuca swoją wolę biskupom i pod swoim imieniem doprowadza do zjednoczenia kraju. Graf jest sprytny, każe płacić za swoje względy, a towary mogą być przewożone przez granicę tylko po opłaceniu cła i wniesieniu opłat drogowych. To się opłaca. Nikt, kto podróżuje pomiędzy Italią a landami niemieckimi, nie może ominąć terytorium Tyrolu. Dzisiaj interaktywny parkur oprowadza po zamku ilustrując kamienie milowe historii kraju i sztuki. W wieży zamkowej przedstawiona jest w poruszający sposób historia Południowego Tyrolu XX w.

Muzeum archeologiczne na zamku daje więc dobry przegląd pierwszego osadnictwa w regionie alpejskim od VII w. p.n.e. Można podziwiać tu całkiem nienaruszony piec do wytopu metali z epoki brązu. Mur obronny, zbudowany około 1100 r., należący do najstarszych zachowanych do dziś murów zamkowych, częściowo zachował się aż po podstawy blanków. Starym blaskiem błyszczą też dwa marmurowe portale z XII w. , bogato zdobione symbolicznymi rzeźbami, zaliczane do najbardziej oryginalnych dzieł sztuki romańskiej. Kaplica z freskami, pochodzącymi z XIII w., kryje najstarsze tyrolskie malowidła na szkle oraz okazałą wyrzeźbioną w drewnie scenę ukrzyżowania, pochodzącą z XIV w.

Dom Zdrojowy w Merano

Architektoniczny symbol Merano przypomina piękny okres przełomu wieków, gdy to arcydzieło secesji powstało ku uciesze dostojnych kuracjuszy.W XIX w. pierwsi urlopowicze odkryli uroki okolic Merano. Gdy znani lekarze zaczęli polecać miasto jako zimowy kurort, wskazując na panujący tu łagodny klimat, a Merano kilkakrotnie odwiedziła austriacka cesarzowa Sissi, miasto wkroczyło w okres rozkwitu. Grandhotele, wille i promenady wkrótce zmieniły jego charakter. Dla artystów i arystokratów ten „południowy balkon cesarstwa” stał się ulubionym celem kuracyjnych wyjazdów.   Brakowało jedynie odpowiedniego budynku dla życia towarzyskiego. W 1874 r. otwarto w Merano pierwszy dom zdrojowy, wybudowany według projektu architekta Josefa Czernego. W 1897 r. w budynku zastąpiono oświetlenie gazowe elektrycznym. Na przełomie wieków wzbogacił się on o wschodni taras i nieistniejące już dziś czytelnie. Obecnie ten pierwotny budynek jest zachodnim skrzydłem nowego domu zdrojowego.   W 1911 r. zaczęła się wielka przebudowa, zakończona w 1914 r. Kierował nią wiedeński architekt Friedrich Ohmann (1858-1927).Powstała wielka sala balowa i kopuła, która przeobraziła Dom Zdrojowy w Marano w jedną z najpiękniejszych secesyjnych budowli obszaru Alp.Friedrich Ohmann miał już wówczas na swoim koncie projekty nowego budynku wiedeńskiego Hofburgu i głównej kolumnady zdrojowej w Karlowych Warach (obecnie Republika Czeska). Doskonale opanował on różne style architektoniczne swojej epoki. W Merano zamierzał początkowo wznieść znacznie większy budynek. Rotunda pod kopułą i imponujących rozmiarów sala balowa miały być zaledwie początkiem. I wojna światowa przerwała jednak prace budowlane, projekt Ohmanna nigdy nie doczekał się ostatecznego urzeczywistnienia.   Malowidło sufitowe w wielkiej sali balowej, przedstawiające unoszące się postaci kobiece, wyszło spod pędzla Rudolfa Jettmara (1869-1939), jednego z prekursorów secesji. Obecnie Dom Zdrojowy w Merano wykorzystywany jest jako miejsce, gdzie odbywają się najróżniejsze imprezy, także kongresy i bale. Do najważniejszych należą odbywające się jesienią Meranowskie Tygodnie Muzyczne i Międzynarodowy Meranowski Festiwal Wina.

[mappress mapid="252"]

0 comments: