mumia,

Południowy Tyrol: Śladami Ötzi

18.11.13 Anonimowy 0 Comments

Val Senales to pełna słońca dolina wysokogórska, granicząca od strony północnej z austriacką doliną Ötztal. W roku 1991 przy Haulabjoch w dolinie Val Senales znaleziony został najsłynniejszy południowy Tyrolczyk, mumia lodowa Ötzi.Ötzi

ArcheoParc Schnalstal

Odkrycie to wywarło znaczny wpływ na życie w dolinie. ArcheoParc Schnalstal – interaktywne muzeum archeologiczne w Val Senales – przedstawia środowisko oraz styl życia Człowieka Lodu o imieniu Ötzi sięgających ponad 5300 laty.  Muzeum prezentuje wszystko, co warto wiedzieć o warunkach życia w czasach Ötzi. Realizowane są tu bardzo ciekawe, szczególnie dla dzieci, programy interaktywne, które przenoszą zwiedzających w odległe epoki.

Zwiedzający mogą poznać świat Ötzi poprzez filmy, trójwymiarowy pokaz multiwizualny, wierne rekonstrukcje oraz wiele innych „atrakcji z epoki kamiennej“. Główną atrakcją muzeum jest bezpośredni wgląd w miejsce odnalezienia mumii lodowcowej i trzech szałasów z młodszej epoki kamienia, zrekonstruowanych w skali 1:1 na wolnej przestrzeni muzeum.Na wolnej przestrzeni każdy jest zaproszony do wykonywania czynności z czasów neolitu: pieczenia chleba, strzelania z łuku, wyrabiania naczyń z gliny, wyprawiania skóry, przyglądania się wytapianiu miedzi itd.

Pierwsze interaktywne muzeum archeologiczne Południowego Tyrolu wyróżnia się również nietypową budową. Niskoenergetyczny dom powstał jako budowla analogiczna w formie oraz z podobnych materiałów, charakteryzujących rekonstrukcje domów z młodszej epoki kamienia.

 

 

0 comments: