Czechy,

Czechy: Zima w ogrodach i parkach

12.11.13 Anonimowy 0 Comments

Ogrody pałacowe i parki w Czechach oczarują nas także zimą.  Choć o tej porze roku nie znajdziemy tu kolorowych, pachnących kwiatów i bujnej zieleni, jednak spacer po zaśnieżonych alejkach, pokryte śniegiem romantyczne budowle z pewnością pozostaną na długo w naszej pamięci.

Zapraszamy na zimową wycieczkę do ogrodu pałacowego i kwiatowego w mieście Kroměříž (113 km od Ostrawy). Wstęp do ogrodów jest bezpłatny. Barokowy pałac, czynny dla zwiedzających w sezonie wiosenno-letnim, razem z ogrodem kwiatowym jest wpisany na listę UNESCO. Zimą możemy odwiedzić, oprócz ogrodów, pałacowe piwnice winne i spróbować win mszalnych. Tradycja ich produkcji sięga 735 lat. W piwnicach zachowały się najstarsze fragmenty murów zamku gotyckiego z XIII wieku. Wino dojrzewa w zabytkowych beczkach różnej wielkości. Największa z nich ma pojemność 19 100 litrów, najstarsza pochodzi z roku 1805.
www.zamek-kromeriz.cz

Niezwykłe atrakcje znajdziemy w parku przy pałacu Loučeň (60 km od Pragi). Zwiedzimy tu tak zwane labiryntarium, jedyne w Czechach, a nawet w Europie. Składa się ono z jedenastu różnych labiryntów, wkomponowanych w krajobraz parkowy. Jest tu przykład labirynt świetlny, bukszpanowy, cisowy, palisadowy czy kamienny. Świetna zabawa dla całej rodziny!

www.zamekloucen.cz

Zapraszamy także na spacer po pięknym ogrodzie angielskim przy neogotyckim pałacu Sychrov, czynnym dla zwiedzających przez cały rok. Znajdziemy tu romantyczne budowle, na przykład altanę arcyksięcia Rudolfa czy ruiny zamku Artura.

www.zamek-sychrov.cz

Przez cały rok można podziwiać park przy pałacu Pruhonice (16 km od Pragi). Ze względu na swój urok wystąpił w wielu bajkach czeskich. Należy do największych parków krajobrazowych w Europie, zajmuje powierzchnię 240 hektarów, leży w dolinie meandrującej rzeczki Botič na wysokości 280-342 m n.p.m. Jest idealnym miejscem na romantyczne spacery o każdej porze roku. Park założył w roku 1885 hrabia Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Znajdziemy tu, oprócz lasu z egzotycznymi roślinami drzewiastymi, także łąki czy rozległe Alpinum (na skałach nad rzeką Botič). Na turystów czeka  40 km ścieżek.

www.zamekpruhonice.cz

0 comments: