bagna,

„Relikty” z epoki lodowcowej na estońskich bagnach

23.9.13 Anonimowy 0 Comments

Stereotypowe postrzeganie bagien i mokradeł sprawia, że nie są one miejscami które kojarzą się ze spędzaniem wolnego czasu. Polacy nie mają świadomości, że tereny mokradeł i torfowisk są domem dla wielu unikatowych gatunków zwierząt i roślin. Estończycy natomiast pokazują, że bagna mogą być świetnym pomysłem na aktywną, niedzielną, rodzinną wyprawę.Bagna i torfowiska obejmują jedną piątą powierzchni stałego lądu Estonii. Stawia to ten kraj na trzecim miejscu na świecie, po Finlandii i Kanadzie. Bagna są najstarszą sferą biotyczną w Estonii – proces zabagniania rozpoczął się po roztopieniu się lodowca ok. 10 tys. lat temu i trwa do dzisiaj.


Dlaczego na bagnach jest fajnie? Przemierzanie mokradeł można porównać do odkrywania całkiem nowego lądu lub planety i obserwowanie nigdy wcześniej niespotkanych organizmów. Flora i fauna torfowisk jest unikatowa – wiele organizmów przystosowało się do życia wyłącznie na takich terenach.
Ponad 25 proc. spośród wszystkich odmian roślin występujących w Estonii rośnie tylko na bagnach. Jest wśród nich wiele gatunków-reliktów z epoki lodowcowej – torfy, mchy, grzyby i glony. Gniazduje tutaj również wiele ptaków, np. siewka złota, kulik mniejszy, srokosz oraz krzyżodziób sosnowy.

Nie trzeba zanurzać się po kolana w błocie, żeby spróbować bog-walkingu, czyli spaceru po bagnach. Na ich terenie wyznaczono bowiem specjalne ścieżki oraz ułożono drewniane chodniki. Wycieczkowicze mogą „suchą nogą” i bezpiecznie przez nie spacerować. Najlepsza zabawa zaczyna się jednak wraz z rezygnacją
z nadmiernej schludności i założeniem specjalnych butów, przypominających przyczepione do obuwia rakiety tenisowe. W Estonii działa wiele firm oferujących taki sposób wędrowania po torfowiskach przez cały rok. Na terenie niektórych bagien można pływać w zbiornikach wodnych! Taka kąpiel odświeża ciało – niektórzy wierzą, że jakość tej wody odmładza skórę. Jest ona bardzo czysta. Można ją pić prosto ze zbiorników, bez potrzeby wcześniejszego oczyszczania. Oprócz turystyki pieszej oraz kąpieli, bagna oferują także możliwość spływów kajakowych, organizacji pikników oraz zbieranie jagód. Polacy żartują, że chodzenie po bagnach wciąga, nie mając świadomości jak bardzo jest to prawdziwe!

Torfowiska dostępne są dla turystów przez cały rok – w zimę można poruszać się po nich na nartach. Wybór pory roku zależy od indywidualnych preferencji – my polecamy jesień, kiedy bagna wypełnione są kolorami. Czerwienie, brązy
i żółcie efektownie mieszają się, a woda jeszcze nie zamarzła.

0 comments: