Austria,

Lucian Freud w Wiedniu

4.9.13 Anonimowy 0 Comments

Jesienią 2013 r. Muzeum Historii Sztuk Pięknych w Wiedniu pokaże po raz pierwszy w Austrii prace brytyjskiego artysty Luciana Freuda (1922-2011). Wiedeńskie Muzeum Freuda prezentuje natomiast fotografie z atelier malarza, wykonane przez Davida Dawsona.
Lucian Freud, Reflection (Self-Portrait), 1985, Oil on canvas

Muzeum Historii Sztuk Pięknych w Wiedniu po raz pierwszy w Austrii zaprezentuje prace brytyjskiego malarza Luciana Freuda (1922-2011). Obrazy na wystawę zostały wybrane w ścisłej współpracy z artystą na kilka miesięcy przed jego śmiercią. Wnuk psychoanalityka Zygmunta Freuda jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli malarstwa figuratywnego XX wieku. Będzie można zobaczyć dzieła z całego siedemdziesięcioletniego okresu jego twórczości, w tym między innymi kilka jego najważniejszych i najsłynniejszych obrazów.

We współpracy z Muzeum Historii Sztuk Pięknych Muzeum Zygmunta Freuda przygotowało wystawę: Lucian Freud: prywatnie, prezentującą fotografie wykonane w pracowni malarza przez Davida Dawsona. Zdjęcia dokumentują okoliczności, w jakich powstawały prace Luciana Freuda, i metodykę jego pracy oraz pozwalają spojrzeć na jednego z najważniejszych artystów XX wieku z bardziej intymnej, osobistej perspektywy. Malarz David Dawson (urodzony w 1960 r.) pracował jako asystent Luciana Freuda, a w ostatnich latach życia stał się jego bliskim przyjacielem. Dawson udokumentował przy pomocy aparatu fotograficznego ostatnie 15 lat życia i pracy tego znaczącego malarza i portrecisty.

  • Lucian Freud, 8.10.2013-6.01.2014, Muzeum Historii Sztuk Pięknych, Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien, www.khm.at

  • Lucian Freud: prywatnie: Fotografie Davida Dawsona, 9.10.2013-6.01.2014, Muzeum Zygmunta Freuda, Berggasse 19, 1090 Wien, www.freud-museum.at 

0 comments: