błoto,

Morze Martwe - Największe SPA na świecie

4.9.13 Anonimowy 0 CommentsJak nisko trzeba zejść, aby dotrzeć do Morza Martwego? Otóż około 400 metrów poniżej poziomu morza. Jak głębokie jest to słone jezioro? To niemal kolejne 400 metrów. Fascynujące? Absolutnie tak! Każdy szczegół dotyczący Morza Martwego fascynuje...

Morze Martwe to najniższy punkt na kuli ziemskiej na wszystkich kontynentach (ściśle biorąc, 417 metrów poniżej poziomu morza). Ilość wody, jaka z niego wyparowuje jest większa od ilości wody wpływającej, stąd woda ta ma najwyższe stężenie soli na świecie (340 gram na litr wody).


Nazwano je Morzem Martwym, ponieważ jego zasolenie nie pozwala na istnienie w jeziorze jakiejkolwiek formy życia. Z drugiej strony, ta sama sól przynosi nieprawdopodobną ulgę wielu cierpiącym, którzy przyjeżdżają tu regularnie, aby skorzystać z jej uzdrawiających właściwości. Wszystko to oraz wiele innych cech sprawia, że Morze Martwe jest tak fascynujące, tak inne i tak interesujące.


Morze Martwe można także nazwać “najniżej położonym uzdrawiającym spa na świecie.” W części południowej sól morska przeznaczona jest dla przemysłu, a część północna zajmuje się promocją turystyki i zdrowia. To zestaw różnych soli i minerałów w wodzie sprawia, że jest ona tak niezwykła i lecznicza dla ciała.


Na dnie tego morza znajdują się złoża czarnego, łatwego do rozprowadzenia na ciele błota, które dostarcza skórze odżywczych minerałów. A gdyby tego było jeszcze mało, to bromek znajdujący się w powietrzu, również ma dobroczynny wpływ na zdrowie. To wszystko czyni Morze Martwe uzdrowicielem wczasowiczów z całego świata.


To prawdziwie bezcenny skarb narodowy. Wybrzeże zachodnie (wewnątrz granic izraelskich) pokrywają obszary zorganizowanych plaż i terenów kąpielowych, które zapewniają wygodny dostęp do wody. Oprócz dwóch plaż terapeutycznych (Neve Zohar i Ein Bokek) powstały ogromne ośrodki turystyczne, rozpieszczające gości najbardziej wyszukanymi usługami turystycznymi. Znajdziecie tu dziesiątki hoteli, hosteli i gościńców, restauracji i centrów handlowych, jak też zadziwiających inicjatyw, zapewniających szeroką gamę aktywności min. wycieczki jeepami lub na rowerach, wycieczki wielbłądami i korzystanie z gościnności beduińskiej, zjazdy na linie i wiele innych. Można tu też podziwiać miejsca związane ze sztuką i kulturą (galerie i studia artystyczne) i oczywiście wyjątkowe rolnictwo, dostosowane do miejscowego klimatu.


Morze Martwe znajduje się na skraju Pustyni Judejskiej, gorącego, jałowego regionu u stóp klifu Ha-He’etekim, który także stał się ważnym ośrodkiem turystyki pustynnej. Linia brzegowa usiana jest źródłami otoczonymi przez dziką roślinność. Szczególne połączenie, jakie powstało w tym miejscu, pustynnych krajobrazów i oaz pełnych wody, bujnej roślinności i zwierząt, przyciąga zarówno oko jak i serce i kieruje wielu turystów w takie miejsca, jak góra Sodoma, kanion Nahal Darga, rezerwat naturalny Ein Gedi oraz rezerwat Einot Tsukim (Ein Fashka)


Poza tymi zapierającymi dech w piersiach cudami natury, znajdują się tutaj także miejsca czysto historyczne o dużym znaczeniu dla przeszłości Izraela, w których przetrwał starożytny urok tego terenu. Wśród najbardziej znaczących znajduje się forteca Massada, starożytne jaskinie Ein Gedi oraz Qumran, gdzie znaleziono starożytne zwoje, w tym zwoje dotyczące Morza Martwego, które umożliwiają pewien wgląd we wczesne chrześcijaństwo oraz sektę Esseńczyków, zamieszkujących kiedyś te miejsca, którą uważa się za początki chrześcijańskiego życia klasztornego.


Północno-zachodni rejon Morza Martwego to także cel pielgrzymek chrześcijan, którzy przybywają tu od stuleci, szczególnie w okresie Wielkanocy. Stąd udają się do rzeki Jordan (wg tradycji miejsca chrztu Jezusa); w naszych czasach nadal wiele osób przestrzega tej tradycji.


Wycieczka w rejon Morza Martwego nie byłaby kompletna bez odwiedzin w niezwykłych klasztorach, zbudowanych na ścianach klifu. W czwartym stuleciu wśród chrześcijan popularna stała się asceza, chcieli oni prowadzić takie życie, jakie wiódł Jezus. Liczni wierni pragnęli poświęcić się Bogu i Pustynia Judejska stała się idealnym celem dla mnichów, którzy wybudowali fenomenalne klasztory, niektóre z nich wyrzeźbione w kamiennych ścianach klifów pustynnych. Wśród nich są klasztor św. Jerzego Quruntul, Khozeba czy Mar Saba. Niektóre z tych klasztorów wciąż funkcjonują i nawet przyjmują gości, którzy sami mogą przeżyć wrażenia intensywności pustyni i jej dzikiego piękna.


 [mappress mapid="229"]


 źródło: goisrael.pl


0 comments: