atrakcje,

Zurych nie tylko na weekend

14.8.13 Anonimowy 0 Comments

Jako metropolia licznych atrakcji, położona nad wodą z widokiem na ośnieżone alpejskie szczyty na horyzoncie, Zurych oferuje wyjątkową kombinację atrakcji – ponad 50 muzeów i ponad 100 galerii sztuki, sklepów z międzynarodowymi i lokalnymi markami oraz najbardziej intensywnym życiem nocnym w Szwajcarii. Oferta wypoczynku sięga od brzegów jeziora z kąpieliskami w samym sercu miasta po spektakularne wędrówki na szczycie Uetliberg.

Zurych położony jest w centrum Europy i w sercu Szwajcarii, na północnym krańcu Jeziora Zuryskiego. Wielokulturowa atmosfera i bogactwo oferty spędzania wolnego czasu przyciągają do regionu gości z całego świata. Czy to pociągiem, samolotem czy samochodem: do Zurychu można szybko i wygodnie dojechać. Międzynarodowe lotnisko w Zurychu jest połączone z ponad 150 miejscami na całym świecie i tylko 10 minut jazdy pociągiem dzieli je do dworca głównego w centrum miasta liczącego 370 tys. mieszkańców. Dzięki najlepszej infrastrukturze w naturalnym otoczeniu można tutaj efektywnie przeprowadzać badania i studiować. Na przykład na Uniwersytecie Zuryskim czy Politechnice Zuryskiej (ETH). Ta ostatnia, mieszcząca się w budynku zaprojektowanym w 1855 roku przez Gottfrieda Sempera, związana jest z 21 laureatami nagrody Nobla.

 


W miejscu dawnego rowu obronnego przed ponad 150 laty powstała jedna z najsłynniejszych ulic handlowych na świecie, Bahnhofstrasse. To najważniejszy adres dla międzynarodowych marek mody, biżuterii i zegarków. Ale z pewnością nie jedyny dla lokalnych marek: czy to w dzielnicy Zürich-West pod wiaduktem lub w Quartier Aussersihl – lokalne marki można spotkać w wielu miejscach, także w takich, gdzie trudno się ich spodziewać. Uwielbiają je wyznaczający trendy, a wiele marek zyskało międzynarodowe znaczenie, jak kultowe torby Freitag. Kontrastuje z nimi dzielnica Schipfe położona nad rzeką tradycyjnymi warsztatami rzemieślników.

Zurych ma też najgęstszą sieć klubów w całej Szwajcarii – tutaj nigdy nie można się spóźnić na imprezę. Od party w legendarnym klubie Kaufleuten przez najlepsze przeboje z lat 80. w najstarszym klubie miasta Mascotte po party dla gejów w Labor-Bar: od godz. 23.00 imprezy dopiero się rozpoczynają i trwają do białego rana. Latem nocne życie toczy się nie tylko w klubach, ale także na wolnym powietrzu – gdzie w ciągu dnia można się kąpać, nocą filtruje się i tańczy.

Także dla miłośników sztuki Zurych ma wiele do zaoferowania. W mieście zaprasza ponad 50 muzeów, z których 14 prezentuje dzieła sztuki. W Kunsthaus zgromadzone są ważne dzieła malarstwa, zdjęcia i wideo, a także duża kolekcja prac Alberto Giacometti. Kolejną atrakcją jest Muzeum Rietberga jako jedno z międzynarodowych, wiodących centrów sztuki pozaeuropejskiej. A kilka kroków od dworca głównego znajduje się Szwajcarskie Muzeum Narodowe. W liczącym ponad 100 lat budynku przypominającym pałac zgromadzono największą kolekcję przedstawiającą historię kraju. W Zurychu sztukę spotkać można też w przestrzeni publicznej – na przykład hala Giacomettiego w budynku głównym komendy policji, witraże Marca Chagalla w kościele Najświętszej Marii Panny czy instalacja Heureka Jeana Tinguely’ego nad Jeziorem Zuryskim na wolnym powietrzu.

Atrakcje

  • Kunsthaus – najważniejsze muzeum sztuki w Szwajcarii posiada kolekcje dzieł ze wszystkich istotnych okresów sztuki europejskiej od średniowiecza do współczesności.

  • Muzeum Rietberg – muzeum przechowuje dzieła sztuki pozaeuropejskiej, przede wszystkim z Indii, Chin i Afryki.

  • Bahnhofstrasse – ulica banków i ekskluzywnych butików z modą, domów towarowych oraz kawiarni ulicznych zaprasza do spacerów.

  • Zoo – z halą o powierzchni 11 tys. m2 z licznymi gatunkami roślin i zwierząt z lasów deszczowych Masoala na Madagaskarze.

  • Starówka – z galeriami sztuki, antykwariatami i sklepami ze starociami. Wieczorem zamienia się w dzielnicę rozrywki opanowaną przez kolorową publiczność.


Najważniejsze wydarzenia

  • Sechseläuten – co roku zuryskie cechy i mieszkańcy obchodzą tradycyjne święto wiosny (kwiecień).

  • Festiwal Tropical Caliente – gorące rytmy, jak salsa czy samba i kreatywna mieszkanka muzyki latynoamerykańskiej (czerwiec).

  • Streetparade – jedno z największych wydarzeń muzyki techno na świecie przyciąga fanów z całej Szwajcarii i wielu innych krajów (sierpień).

  • Zürcher Festspiele – w letniej atmosferze odbywa się co roku festiwal będący wyjątkową kombinacją opery, koncertów, tańca i teatru (czerwiec/lipiec).


Cityguide Zurich


Zapraszamy do pobrania przewodnika po mieście

 

Download (PDF)

 

0 comments: