Kraków,

Kraków ma swoje święto

3.6.13 Anonimowy 0 Comments


Aż dziewięć dni trwa w tym roku Święto Miasta w Krakowie. Rozpoczęło się 1 czerwca (sobota) tradycyjnym już Smoczym Piknikiem Rodzinnym na bulwarach wiślanych, a zakończy 9 czerwca (niedziela) dwiema imprezami: Świętem Chleba – Finałem Festiwalu Małopolski Smak na pl. Wolnica oraz Coca-Cola Cup na Rynku Głównym.Foto: www.krakow.pl


 
Obchody Święta Miasta związane są rocznicą otrzymania przywileju lokacyjnego przez Kraków. W 1257 r. na podstawie przywileju wytyczono Rynek i przyległe do niego ulice, określono prawa i obowiązki miasta, zasady handlu i rzemiosła. To dzięki lokacji Kraków zaczął intensywniej rozwijać się gospodarczo, a jego znaczenie polityczne wzrosło.

Imprezy towarzyszące Świętu Miasta:

„Wyspiański na Mogilskim II".  (1 - 8 czerwca)

Zobacz zdjęcia z Parady Smoków

Święto Chleba  (8 - 9 czerwca)

Święto sportu na Rynku Głównym  (8 czerwca)

4 czerwca (wtorek) zapraszamy na „Opowieści krakowskiego Rynku" imprezę plenerową organizowaną przez krakowskie Młodzieżowe Domy Kultury oraz Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego.

Jak co roku, 5 czerwca (środa), odprawiona zostanie msza święta w intencji krakowian (bazylika oo. Franciszkanów, godz. 10:30). Tego samego dnia w południe odbędzie się uroczysta sesja Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

8 czerwca (sobota) w Archiwum Narodowym przy ul. Siennej 16 o godz. 12:00 zostanie zaprezentowany oryginalny akt lokacyjny Krakowa z 5 czerwca 1257 r. W tym dniu, odbędzie się także finał krajowy Coca-Cola Cup – największego w Polsce turnieju dla gimnazjalistów, którego ambasadorem jest Robert Lewandowski (godz. 9:00, Rynek Główny) oraz X Święto Chleba – Finał Festiwalu Małopolski Smak na pl. Wolnica (potrwa do 9 czerwca).

Organizatorzy Święta Miasta: Gmina Miejska Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Młodzieżowe Domy Kultury z Krakowa,Teatr Groteska, Małopolska Izba Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Ekologicznych oraz Ogólnopolskie Porozumienie Piekarzy, Coca Cola Cup, Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie, WKS Wawel, Biblioteka Polskiej Piosenki, Polski Związek Łowiecki.

Święto Miasta 2013 plakat 2
 źrodło krakow.pl

0 comments: