Albert Dock,

Liverpool: Tu narodziła się legenda

10.4.13 Anonimowy 1 Comments

W drugiej połowie lat 50., w Liverpoolu, przemysłowym mieście położonym w północno-zachodniej Anglii, powstał zespół, który dokonał największej muzycznej rewolucji w historii popkultury. Choć minęło już prawie pół wieku od rozpadu The Beatles, miasto wciąż jest pełne miejsc zainspirowanych jego historią i utworami.


fot. pojechanewakacje.pl


W Liverpoolu lista miejsc związanych z zespołem The Beatles zdaje się nie mieć końca. Pierwsze ślady jednej z najwybitniejszych brytyjskich grup rockandrollowych widać już na lotnisku. Na dachu hali dworca zamieszczony jest cytat z utworu Lennona Imagine: Above us, only sky - Nad nami tylko niebo, a przybyłych gości wita pomnik z brązu Johna Lennona.Cavern Club fot. pojechanewakacje.pl


Zwiedzanie Liverpoolu warto rozpocząć od Mathew Street, ulicy położonej w centralnej części miasta. Do lat 70. Znajdował się tam Cavern Club - klub muzyczny, w którym Beatlesi koncertowali na początku lat 60. Na Mathew Street mieści się też największy sklep z beatlesowskimi pamiątkami oraz naturalnej wielkości statua Johna Lennona. Obowiązkowym punktem wycieczki śladami The Beatles jest dom Lennona znajdujący się na południu miasta przy 251 Menlove Avenue. Co roku tłumy wielbicieli pielgrzymują, aby zobaczyć, odtworzony z najmniejszymi szczegółami, dom z lat młodości artysty. Na łóżku leżą płyty Lonnie Donegana i Little Richarda, a na ścianach wiszą zdjęcia Elvisa Presleya i Brigitte Bardot. Jest też radio, z którego John Lennon słuchał audycji Radia Luxembourg.Muzeum The Beatles Story fot. pojechanewakacje.pl


Będąc w Liverpoolu, nie można przeoczyć The Beatles Story. To jedyne w swoim rodzaju muzeum, które w niekonwencjonalny sposób – za pomocą oryginalnych eksponatów i środków dźwiękowych - przybliża zwiedzającym historię zespołu. Już sam budynek, w którym stworzono muzeum, zachwyca. Charakterystyczne zabudowania Albert Dock z zachowaną linią brzegową i częścią portowo-handlową w 2004 r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Swoją siedzibę ma tu między innymi słynna Tate Liverpool. Wstęp do The Beatles Story to wydatek 12,95 funtów za osobę dorosłą i 7 funtów dla dzieci.


***

Zarezerwuj lot do Liverpoolu na platformie rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL i odwiedź miejsce, które według „Księgi Rekordów Guinessa” jest światową stolicą popu!

Bilety lotnicze Warszawy do Liverpoolu i z powrotem w cenie 171 złotych oferuje Ryanair w dniach 20-25 kwietnia 2013.


1 komentarz: