festiwal,

IndieLisboa - 10 rocznica niezależnego festiwalu filmowego

15.4.13 Anonimowy 0 Comments

IndieLisboa, najważniejszy portugalski festiwal kina niezależnego, obchodzi w tym roku swoje 10 urodziny. Podczas festiwalu nie zabraknie najnowszych produkcji znanych reżyserów ani polskiego akcentu.Od 18 do 28 kwietnia br. po raz kolejny odbędzie się IndieLisboa, czyli lizboński Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych (International Independent Film Festival). To doskonałe miejsce, by odkryć nowych reżyserów i najnowsze trendy w światowej kinematografii. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bowiem IndieLisboa obchodzi swoje 10. urodziny.

Festiwal promowany jest hasłem: „Hollywood kończą się pomysły. Przyjdź na IndieLisboa, aby zobaczyć coś nowego.” („Hollywood is running out of ideas. Come to IndieLisboa to see something new.”). Program imprezy udowadnia, że organizatorzy dotrzymają słowa.
W czterech kinach w Lizbonie (Culturgest, Cinema São Jorge, Cinema City Classic Alvalade oraz Cinemateca Portuguesa - Museu do Cinema) będzie można zobaczyć najnowsze i najbardziej interesujące niezależne produkcje z całego świata. W sumie zaplanowano 234 projekcje.

W Międzynarodowym Konkursie (International Competition), w którym biorą udział filmy fabularne oraz krótkie formy nie wyświetlane wcześniej w Portugalii a ukończone w ciągu ostatniego roku, pojawi się także polski akcent. To trwająca 15 minut etiuda dokumentalna  Piotra Złotorowicza - „Wiosna Lato Jesień”, ukazująca codzienne życie jedynej rodziny Amiszów, która mieszka w Polsce.

W części pozakonkursowej - Obserwatorium (Observatory) - zaprezentowane zostaną najważniejsze filmy roku, głównie znanych reżyserów, które nie miały jeszcze swojej premiery w Portugali. Najciekawsze z nich to nominowany do Oskara chilijski film „No” w reżyserii Pablo Larraína, opowiadający o kampanii telewizyjnej namawiającej do zagłosowania przeciwko dyktaturze generała Pinocheta, oraz „Przed północą” („Before Midnight”) Richarda Linklatera - ostatnia część trylogii, na którą składają się obrazy „Przed wschodem słońca" i „Przed zachodem słońca" z Julie Delpy i Ethanem Hawke w rolach głównych.

Podczas Obserwatorium ukazana zostanie także twórczość austriackiego reżysera Ulricha Seidla: m.in. jego trylogia „Raj: miłość” („Paradies: Liebe”), „Raj: wiara”  („Paradies: Glaube”) oraz „Raj: nadzieja” („Paradies: Hoffnung”).

 

Karnet umożliwiający 10 wejść kosztuje 30 euro, 20 wejść – 55 euro.

Więcej informacji n.t. festiwalu znajduje się na stronie www.indielisboa.com.

0 comments: