Hiszpania,

Samochodem po Hiszpanii - co musisz wiedzieć

18.3.13 Anonimowy 0 Comments

Podróżowanie po Hiszpanii samochodem może być wielką przygodą. Jednak do takiego wyjazdu trzeba się należycie przygotować i pamiętać o kilku ważnych zasadach.
fot. PojechaneWakacje.pl

Chcesz pojechać własnym samochodem do Hiszpanii?

Turysta podróżujący własnym samochodem powinien wiedzieć, że można wymagać od niego następujących dokumentów:

  • Prawo jazdy: patrz rozdział „Co jest potrzebne do prowadzenia samochodu w Hiszpanii?”

  • Tymczasowy dowód rejestracyjny pojazdu: Jest ważny w czasie sześciu miesięcy i można wystąpić o jego wydanie w urzędzie celnym.

  • Ubezpieczenie komunikacyjne:

  • Osoby pochodzące z państw członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Liechtensteina i Chorwacji powinny zabrać ze sobą jedynie polisę ubezpieczeniową wraz z dowodem wpłaty potwierdzającym jej ważność.

  • Mieszkańców Albanii, Andory, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Izraela, Iranu; Maroka, Mołdawii, Republiki Macedonii, Rumunii, Serbii, Czarnogóry, Tunezji, Turcji i Ukrainy obowiązuje posiadanie Zielonej Karty - międzynarodowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

  • Osoby nie pochodzące z żadnego z wyżej wymienionych państw powinny wykupić ubezpieczenie graniczne (tymczasowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obowiązkowe dla pojazdów mechanicznych).

  • Ponieważ warunki te mogą ulec zmianie, w celu weryfikacji wymienionych wymagań zalecamy, aby przed rozpoczęciem podróży skontaktować się z Konsulatem lub Ambasadą Hiszpanii.


Co jest potrzebne do prowadzenia samochodu w Hiszpanii?

  • Należy mieć ukończone 18 lat:


aby prowadzić w Hiszpanii należy ukończyć 18 lat. Aby wynająć pojazd - 21 lat. Wiele firm dodatkowo wymaga, aby posiadać prawo jazdy od roku lub dwóch lat. Należy pamiętać także, że do wynajęcia pojazdu należy posiadać kartę kredytową.

  • Ważne prawo jazdy:


w przypadku osób z państw członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteina - konieczne jest jedynie posiadanie ważnego prawa jazdy. W przypadku osób pochodzących z państw innych niż wyżej wymienione – konieczne jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.

Ponieważ warunki te mogą ulec zmianie, w celu weryfikacji wymienionych wymagań zalecamy, aby przed rozpoczęciem podróży skontaktować się z Konsulatem lub Ambasadą Hiszpanii.

Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać w Hiszpanii?

Zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym: Istnieje szereg zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które należy znać, aby prowadzić w Hiszpanii. Są one następujące: - Zabrania się rozmawiania przez telefon komórkowy w czasie prowadzenia pojazdu, chyba że z zestawem głośnomówiącym. - Podczas tankowania paliwa należy wyłączyć radio i telefon komórkowy. - Po opuszczeniu pojazdu i w czasie przebywania na jezdni lub poboczu obowiązkowe jest noszenie kamizelki odblaskowej. - Jeśli pojazd pozostaje unieruchomiony na jezdni lub poboczu, obowiązkowe jest użycie trójkąta ostrzegawczego. - Zabrania się instalacji i używania urządzeń, mających na celu uniknięcie kontroli funkcjonariuszy ruchu drogowego. - Wyprzedzać można jedynie z lewej strony wyprzedzanego pojazdu. - W celu polepszenia widoczności zaleca się używanie świateł przez cały dzień.

Poza tym:

- Należy przestrzegać ustalonych ograniczeń prędkości: 120 km/h na drogach ekspresowych i autostradach, 100 km/h na drogach dwukierunkowych, 90 km/h na pozostałych drogach i 50 km/h na obszarach zabudowanych.

- Zawartość alkoholu nie powinna przekraczać 0.5 g/l we krwi (0.25 mg/l w wydychanym powietrzu). - Używanie pasów bezpieczeństwa obowiązuje kierowcę i pasażerów zajmujących przednie i tylne siedzenia pojazdu.

- Podczas jazdy motorem, na rowerze lub motorowerze obowiązkowe jest używanie kasku. - Parkowanie na ulicy nie zawsze jest dozwolone lub bezpłatne. W wielu miastach obowiązują płatne strefy postojowe. Zazwyczaj są rozpoznawalne po obecności parkomatów w okolicy.

źródło spain.info

0 comments: