Bezdroża,

Canoandes – historyczna wyprawa z wpisem do Księgi Rekordów Guinessa

7.3.13 Anonimowy 0 Comments

Zwroty akcji, liczne przeszkody i kolejne zwycięstwa układają się w ciąg niesamowitych przygód, których nagromadzenie w okresie zaledwie trzydziestu miesięcy wydaje się graniczyć z fikcją literacką. A jednak to wydarzyło się naprawdę! Przygotowania do wyprawy Canoandes ‘79 trwały półtora roku, jej uczestnicy planowali spływ kajakowy rzekami Argentyny. Do Argentyny dotarli jednak dopiero po prawie trzech latach i po pokonaniu 100 tys. km. W tym czasie udało im się spłynąć licznymi górskimi rzekami Ameryki Środkowej, Ekwadoru i Peru (wieloma po raz pierwszy). Ich największym osiągnięciem stał się pierwszy spływ najgłębszym kanionem świata – kanionem Colca w Peru. Wyczyn ten przeszedł do historii eksploracji najdzikszych i najmniej znanych zakątków świata i został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

Po ponad trzydziestu latach od wyprawy, jeden z jej uczestników - Andrzej Piętowski postanowił przenieść na karty książki przygody polskich kajakarzy.  Powstała wyjątkowa publikacja pt. Canoandes. Na podbój kanionu Colca i górskich rzek obu Ameryk. Swój wkład w powstanie publikacji mieli również Piotr Chmieliński – organizator wyprawy, Stefan Danielski – autor uzupełnień oraz Dariusz Raczko – koordynator prac nad książką. Opis przebiegu wyprawy kajakowej bardziej przypomina książkę sensacyjną lub kryminał niż reportaż z ekspedycji wielbicieli kajakarstwa w egzotyczne rejony świata. To porywająca historia, bogato ilustrowana pięknymi fotografiami.

Publikacja będzie miała premierę podczas 15. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY (8-10 marca 2013) w Gdyni. Autor na stałe mieszkający w Nigerii, będzie gościem Kolosów, a na spotkaniu z uczestnikami 9 marca o godz. 20.25 opowie o wyprawie Canoandes i o książce, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Bezdroża.

11 marca 2013 w Krakowie, odbędzie się uroczystość wręczenia uczestnikom wyprawy Canoandes odznaczeń państwowych za wybitne osiągnięcia w działalności odkrywczej i podróżniczej.  Andrzej Piętowski odznaczony zostanie Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a  Piotr Chmieliński Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

0 comments: