Armenia,

Czy obchodzenie dnia kobiet jest passé?

8.3.13 Anonimowy 1 Comments

Czerwone goździki i para rajstop – tak zaczęło się świętowanie dnia Kobiet w Polsce. Święto Kobiet obchodzone na świecie już od 1910 roku, w Polsce złoty czas przeżywało w okresie PRL-u. Jak świętujemy dzisiaj i czy obchodzenie dnia Kobiet nie jest już passé?Nie zapominajmy o genezie Dnia Kobiet, o której mówi się mało, a jest bardzo ciekawa. Święto to  zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku. Rok później obchodzono je już w kilku krajach, między innymi w Niemczech i Szwajcarii. Początkowo towarzyszyły mu liczne manifestacje, często kończące się interwencją policji. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła Światowy Dzień Kobiet. Dzisiaj Święto to obchodzi przede wszystkim wschodnia część świata, szczególnie kraje byłego Związku Radzieckiego.

W Polsce, wielu osobom to święto kojarzy się z okresem PRL–u i z wręczanymi masowo – goździkami i parą pończoch, które w owym czasie były towarem deficytowym. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet zajmujące różne pozycje zawodowe, zgodnie z  opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". 8 marca, podobnie jak inne uroczystości: dzień czynu partyjnego, dzień hutnika, dzień metalowca – istniał po to, aby obywatele nie zapomnieli o przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu.

Prezenty

W PRL-u sklepy świeciły pustkami, a panowie musieli dwoić się i troić aby dostać prezent dla swojej kobiety. Perfumy “Pani Walewska”, prawdziwa kawa, bombonierka z państwowych zakładów i pończochy z nylonu, to produkty na tamte czasu luksusowe i wymarzone prezenty. Dzisiaj czasy się zmieniły, więc i świętowanie inne i prezenty nieco odmienne.

W Polsce zaczęliśmy od goździka, a dzisiaj rządzą tulipany. Prezentami wciąż są najczęściej kwiaty i słodycze.  W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten połączony jest z dniem matki, podczas którego dzieci wręczają drobne prezenty swoim mamom.

Ciekawostką jest obchodzenie Święta Kobiet w Armenii. Trwa miesiąc! W Armenii po upadku Związku Radzieckiego zaniechano świętowania MDK, zamiast tego 7 kwietnia wprowadzono święto Piękna i macierzyństwa. Nowe święto stało się popularne pośród Ormian i jest obchodzone jako upamiętnienie jednego z głównych świąt kościoła ormiańskiego. Ludzie jednak nie zapomnieli 8 marca, stąd wywołana dyskusja publiczna wśród Ormian przyniosła rezultat w postaci Miesiąca Kobiet, który trwa pomiędzy 8 marca, a 7 kwietnia.

We Włoszech i Rosji popularne są gałązki akacji srebrzystej, które podarowujemy swoim kobietom dołączając do nich słodycze czy perfumy.

W Portugalii i Rumunii częstym zwyczajem jest, że noc 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach i przyjęciach "tylko dla pań". Taki trend obserwujemy obecnie również w Polsce.

Co w tym roku?

Teraz, kiedy zmienił się ustrój, mogłoby się wydawać, że Dzień Kobiet, pozbawiony socjalistycznej, ideologii stał się rzeczywiście naszym świętem ... ale jak to wygląda w rzeczywistości?

Obecnie, popularne są organizowane przez feministki tzw. „manify”, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Oprócz świętowania w domowym zaciszu w Polsce coraz częściej obserwuje się eventy organizowane specjalnie dla kobiet i tylko dla kobiet. W ten dzień lub wieczór Panie zapraszane są na imprezy zamknięte gdzie w swoim gronie mogą dobrze się bawić, rozmawiać i korzystać z przygotowanych atrakcji.

Jedną z takich imprez jest Festiwal Kobiet organizowany już drugi raz we Wrocławiu. Podczas takiego spotkania Panie mogą poznać tajniki urody, pooglądać, a nawet kupić piękną biżuterię vintage, posłuchać cennych porad ekspertów od żywienia, czy stylistów, a przede wszystkim dobrze się bawić.

Takie eventy organizuje coraz więcej firm, które tego dnia chcą sprawić przyjemność swoim klientkom.

Coraz częściej są to również firmy, które nie są bezpośrednio kojarzone z kobiecością. Takim przykładem jest firma PolMotors, która w salonach samochodowych Ford czy Hyundai organizuje eventy specjalnie dla swoich klientek. Podczas takiej imprezy możemy skorzystać z szeregu rabatów, wziąć udział w konkursach i wygrać atrakcyjne nagrody. Jednym z partnerów akcji jest Mennica Wrocławska, która oferuje  możliwość uzyskania rabatu w sklepie goldenfashion.pl (10 proc) oraz ufundowała 2 monety (srebrny liść klonowy i liść klonowy platerowany złotem), które zostaną rozlosowane wśród uczestniczek eventu.  Ponadto każda kobieta, która weźmie udział w imprezie otrzyma poradnik "Wstęp do inwestowania w złoto" i rabat do sklepu mennicawroclawska.pl.

Czy w takim razie Dzień Kobiet jest passe?

Święto to przeszło długą drogę. Od bycia symbolem strajku kobiet pracujących, do przedmiotu propagandy systemu komunistycznego i wreszcie zatoczył koło powracając do takich  wartości jak dbanie o rozwój kobiet i docenianie ich zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. 8 marca stał się symbolem zarówno walki o prawa kobiet, równości, ale też jest przejawem zmiany naszej mentalności.

 

1 komentarz: