Café Lounge,

48 godzin w Pradze. Wszystko co muszisz wiedzieć o stolicy Czech

18.2.13 Anonimowy 1 CommentsKażde miasto ma dwa oblicza. Praga nie jest tu wyjątkiem. Pierwsze oblicze jawi się jako  przepiękne zabytkowe miasto, dumnego ze swojej przeszłości. Drugie oblicze jest nowoczesne i pulsujące, zbliżone do rzeczywistego życia w mieście, jakie jest charakterystyczne dla jej mieszkańców. Porzućcie więc wyrafinowane przewodniki i przeżyjcie 2 dni w sercu magicznej metropolii jak rodowici  Prażanie!Dzień dobry! Zbudziliście się w jednym z najpiękniejszych miast świata i przed wami cały dzień w pulsującej życiem metropolii! Dokąd się wybrać? Każdy dzień musi mieć dobry początek, więc pora na smakowite śniadanie. Można wybrać się na przykład do oryginalnej  Café B Braun na ulicy  Sokolovskej, bo tam przy wspaniałym quiche albo chrupiących croissantach można  podziwiać design na światowym poziomie, przygotowany przez świetną czeską  architektkę Evę Jiřičną. Logicznym wyborem po śniadaniu byłoby zwiedzenie jednej z wielu znanych na świecie praskich atrakcji. Ale może wybrać inne rozwiązanie i wybrać się na przykład na wzgórze  Vítkov, które sąsiaduje z malowniczą dzielnicą Żiżkow Žižkov. Tu właśnie zobaczycie pomnik czeskiego wodza Jana Žižki, który jest największą rzeźbą postaci na koniu na świecie. Wewnątrz ogromnego Pomnika Narodowego zbudowanego w stylu funkcjonalistycznym, można obejrzeć ekspozycję dotyczącą najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Czech – walki o niepodległość Czechosłowacji.

Przekonajcie się, czy to jest jakość z przewodnika Michelin


I już czas na obiad. Może skusić się na coś w jednej z restauracji, które mają prestiżową  gwiazdkę z przewodnika Michelin? Pierwsza z nich to restauracja Alcron hotelu Radisson. Podawane tu zapiekane małże św. Jakuba albo czekoladowy fondant wywołają ekstazę waszych kubków smakowych. Drugą z praskich michelinskich restauracji jest La Degustation Bohême, gdzie można skosztować takich czeskich smakołyków jak zupa z bażanta albo karp na sposób trzeboński.

Popołudnie w parku czy ze sztuką?


Po smakowitym obiedzie najlepiej wybrać się na przyjemny spacer. Można uniknąć tłumów zwiedzających Zamek na Hradczanach czy  Rynek Starego Miasta i wyruszyć na zwiedzanie jednego z najbardziej malowniczych zakątków Pragi. Na wyspie  Kampa,  na która można zejść przed zakończeniem Mostu Karola od strony Małej Strany  Karlova mostu, napotkacie świat  różnokolorowych domów, pięknych placyków i park, który jest wprost wymarzony do tego, żeby odpocząć na jego trawnikach. Gdyby jednak zaskoczyła was brzydka pogoda, to warto wejść do jednego z wielu praskich muzeów lub galerii muzeí a galerií.  Dobrym wyborem będzie na przykład Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Kampie. Zainteresują was nie tylko zbiory  zgromadzone wewnątrz nowocześnie przebudowanego budynku Sovovych Młynów [Sovovy Mlýny], ale i oryginalny  design jego otoczenia.

Świetna zabawa wieczorem


W Pradze już się ściemnia i zastanawiacie się, gdzie można liczyć na rozrywkę? Proponujemy więc jeden ze znanych praskich klubów. Świetna zabawa jest zawsze w popularnym SaSaZu, ekskluzywnym Duplexu albo w  Karlových lázních, który jest największym klubem tanecznym w Europie Środkowej.

Jeżeli śniadanie ma być wydarzeniem towarzyskim


Piękne wnętrza, wysokie stropy  i wielkie okna, wypolerowane stoły, szeroki wybór śniadaniowego menu, profesjonalna obsługa, ale przede wszystkim miejsce, w którym nie wypada szybko się najeść. To jest Café Savoy na ulicy Vítěznej. Tutejsza kuchnia francuska, angielska, amerykańska, a także wersje zdrowego śniadania po prostu przekonają was, że trzeba tu wrócić.

Dom, który tworzył historię architektury


A teraz już pora na spacer po wielkomiejskim centrum. Jednym z miejsc, które turyści często mijają bez zainteresowania jest Dom pod Czarną Madonną, między ulicą Celetną a Targiem Owocowym [Ovocným trhem]. W tym wyjątkowym budynku mieści się dziś Muzeum Czeskiego Kubizmu muzeum českého kubismu, pierwotnie stylu malarskiego, który do architektury przeniknął  tylko w Czechach. W budynku tym znajduje się także galeria Kubista, która jako jedyna w Republice Czeskiej sprzedaje oryginały, repliki i kopie inspirowane czeskim kubizmem i art deco. W pobliskim sklepie Modernista, znajdującym się w Pałacu Hrzanów [Hrzánském paláci] można obejrzeć wyroby ze szkła, porcelany, biżuterię oraz meble, zarówno w stylu funkcjonalistycznym, tak i  dzieła współczesnych czeskich designerów.

Obiad, który  będziecie długo wspominać


Czy macie ochotę zjeść obiad rozkoszując się fascynującym widokiem na panoramę miasta o stu wieżach? W takim razie dobrym wyborem będzie świetna francuska restauracja La Perle de Prague, znajdująca się na siódmym piętrze Tańczącego Domu Tančícího domu, który stał się ikoną miasta. Na świetną kawę z akcentem czegoś słodkiego możecie udać się za Wełtawę do stylowej Café Lounge na Małej Stranie. Dobrym wyborem będzie także legendarna cukiernia  Myšák, która dobrą markę utrzymuje już od  lat trzydziestych  XX wieku.

Zajrzyjcie Pradze pod skórę!


Chcecie się spotkać z miejscowymi artystami, przedstawicielami niezależnej sceny i zobaczyć jak wygląda prawdziwa Praga? A więc wybierzcie się do Centrum Sztuki Współczesnej [Centra současného umění] DOX w Holeszovicach, które jest młodym i świeżym punktem w praskiej rodzinie oryginalnych galerii. Organizowane tam prowokacyjne wystawy są zaliczane do najlepszych w mieście.

Zróbcie sobie przyjemność!


Żaden wyjazd do Pragi nie byłby kompletny, gdybyście nie przywieźli sobie z niej czegoś oryginalnego. Możecie więc wybrać się do jednego z interesujących butików, jak na przykład  Botas Concept Store na ulicy Konviktskiej. W tym sklepie, w  którym sprzedaje się legendarną markę czeskich butów, znajdziecie nie tylko ciekawe propozycje, ale także zainteresuje was interesujący design tego sklepu. Jeżeli lubicie prawdziwy luksus, to wybierzcie się na ulicę Pařížską, a tam znajdziecie markowe sklepy światowych domów mody.

źródło czechtourism.com

1 komentarz:

  1. Uwielbiam to miasto, ale zimą jeszcze nie byłam

    OdpowiedzUsuń