fontanna,

W Suwałkach pojawi się szlak krasnoludków imienia Marii Konopnickiej

5.1.13 Anonimowy 0 Comments

Plac i szlak krasnoludków imienia Marii Konopnickiej mają funkcjonować w Suwałkach już w 2014 roku.


Suwałki. Pomnik Marii Konopnickiej przed domem, w którym się urodziła © fot. pojechanewakacje.pl

Maria Konopnicka, poetka i nowelistka okresu realizmu, publicystka, tłumaczka i działaczka na rzecz praw kobiet urodziła się w Suwałkach w 1842 roku. W mieście znajdziemy wiele jej śladów. W domu, w którym pisarka żyła od urodzenia do września 1849 znajduje się muzeum. Czas na kolejne zmiany. Po przebudowie na Placu Marii Konopnickiej pojawią się m.in.: podświetlana interaktywna fontanna, interaktywna ławeczka, na której będzie można posłuchać utworów słynnej pisarki, amfiteatr i place zabaw. To miejsce stanie się też częścią szlaku krasnoludków im. Marii Konopnickiej. Na wytyczonym szlaku  stanie w sumie 8 figur krasnoludków z brązu. Figury znajdą się na specjalnych podstawach.

Po zakończeniu przebudowy na Placu Marii Konopnickiej będą organizowane różne imprezy kulturalne: wystawy, koncerty, festiwale.

W ramach projektu powstanie również mobilny przewodnik turystyczny po atrakcjach miasta w formie aplikacji na smartfon czy tablet.

Koszt zmiany, czyli przebudowa Placu Marii Konopnickiej, wyniesie 9,4 mln zł. Suwałkom udało się pozyskać środki unijne na inwestycję z RPO - 8,3 mln zł.

[mappress mapid="137"]

0 comments: