PKP,

Pełna mobilizacja w Grupie PKP w związku z nowym rozkładem jazdy

7.12.12 Anonimowy 0 Comments

Spółki Grupy PKP są przygotowane do uruchomienia nowego rozkładu, który zostanie wprowadzony w nocy z 8 na 9 grudnia.

PKP Polskie Linie Kolejowe blisko pół roku w oparciu o wnioski przewoźników prowadziły prace nad konstrukcją rozkładu, upubliczniając go o dwa tygodnie wcześniej niż rok wcześniej. PKP Intercity zwiększyło liczbę pociągów, a dodatkowo przeprowadzi szeroko zakrojoną akcję informacyjną o zmianach w rozkładzie, oferując dodatkowo tańsze bilety w przedsprzedaży.

Trzy spółki Grupy PKP uczestniczyły w procesie przygotowania nowego rozkładu jazdy: PKP PLK jako zarządca infrastruktury, oraz dwaj przewoźnicy należący do Grupy: PKP Intercity oraz SKM Trójmiasto.

- W tym roku jesteśmy jeszcze lepiej przygotowani do wprowadzenia zmian w rozkładzie jazdy. PKP Polskie Linie Kolejowe kompleksowo poinformowały o zmianach w rozkładzie, a PKP Intercity dodatkowo uruchomiło własną akcję informacyjną. Z naszej strony, czyli PKP SA, zapewniamy klientom dostęp do informacji na dworcach którymi zarządzamy, a w razie jakichkolwiek kłopotów, pomoc w najszerszym możliwym zakresie – mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP SA.

Liczba pociągów bez większych zmian
Największe zadanie – polegające na zebraniu wniosków od przewoźników i skonstruowaniu rozkładu - spoczywało na PKP Polskich Liniach Kolejowych. Zarządca infrastruktury nadzorujący ruch 4,5 tys. pociągów pasażerskich dziennie, musi bowiem zsynchronizować potrzeby dziewięciu przewoźników jeżdżących po polskich torach.

- Przygotowania do wdrożenia nowego rozkładu trwały blisko pół roku. Rozkład jazdy 2012/2013 został opracowany dla dziewięciu podmiotów wykonujących przewozy pasażerskie na terenie kraju. Pomimo zamknięć torowych w ponad 140 lokalizacjach wynikających z prowadzenia modernizacji, ilość tras pociągów w skali sieci pozostaje na tym samym poziomie, jak w latach ubiegłych – podkreśla Andrzej Pawłowski, członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Jak dodaje, W nowym rozkładzie jazdy skróci się czas przejazdu wielu pociągów. Na trasie ze Szczecina do Warszawy o 13, a z Gdańska pociągi jadące przez Bydgoszcz do Warszawy pojadą aż o 47 minut krócej. To efekt oddanych do użytku odcinków zmodernizowanych torów.

Nowy rozkład jazdy został opublikowany ponad dwa tygodnie wcześniej niż w latach ubiegłych. Oprócz możliwości wcześniejszego zapoznania się godzinami przyjazdu i odjazdu pociągów, PKP PLK S.A. na 21 dni przed wejściem w życie rozkładu jazdy umieściła informacje o rozkładzie jazdy na peronach, Ponadto pasażerowie od 18 listopada za pośrednictwem strony internetowej, mogą samodzielnie wydrukować rozkłady jazdy dla każdej stacji na sieci kolejowej.

355 pociągów krajowych, 52 międzynarodowe
PKP Intercity oferuje w nowym rozkładzie jazdy każdego dnia 355 pociągów krajowych (o 6 więcej pociągów) i 52 pociągi międzynarodowe (o 4 pociągi więcej). W barwach Intercity od grudnia 2012 roku kursować codziennie będzie ponad 1300 wagonów - o blisko 100 wagonów (12 000 więcej miejsc w ciągu doby) więcej niż w tym samym czasie zeszłego roku. Cały park taborowy PKP Intercity wynosi w tej chwili ponad 1600 wagonów, czyli o 200 wagonów więcej niż w zeszłym roku.

- PKP Intercity uruchomiło między innymi nowe połączenia miedzy: Lublinem a Rzeszowem czy Warszawą a Jelenią Górą. Jednocześnie zwiększono liczbę połączeń międzynarodowych na południe Polski do: Bratysławy, Budapesztu i Pragi przez Ostrawę. To zasługa między innymi najszybszego połączenia kolejowego od 40 lat połączenia Warszawy z czeską Pragą. Szybciej jeździć będzie się również miedzy Warszawą a Poznaniem, Warszawą i Toruniem, Poznaniem i Trójmiastem, Poznaniem i Szczecinem, oraz Wrocławiem i Poznaniem. Rekordowemu skróceniu ulegnie również czas podróży międzynarodowych z Warszawy do Wiednia czy z Warszawy do Bratysławy – mówi Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.

Wcześniej, taniej i cenna informacja dla klienta
Już teraz, wszystkie pociągi międzynarodowe, Express InterCity, Express, Twoje Linie Kolejowe (TLK) w klasie I oraz 82 składy TLK w klasie II posiadają pełną rezerwację miejsc. Informacje uzyskiwane z kanałów sprzedaży pozwalają Intercity na monitoring liczby sprzedanych miejsc w pociągach.
W przypadku kiedy frekwencja wynosi ponad 90% przewoźnik dokłada kolejne wagony. Każdy pasażer może jednak sam na bieżąco sprawdzać tabele frekwencji miejsc w pociągach z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Są one umieszczone na www.intercity.pl.

Dodatkowo dla przyzwyczajenia pasażera do wcześniejszego wykupu biletu PKP Intercity zdecydowało się na wprowadzenie specjalnej oferty „Bilet Świąteczny”, która opiera się na zasadzie: „wcześniej znaczy taniej” . Warunkiem otrzymania około 30% zniżki jest zakup biletu najwcześniej na 30, a najpóźniej na 8 dni przed podróżą. Promocja obowiązuje od 1 grudnia do 10 stycznia 2013 r. dla wszystkich pociągów Express oraz Express InterCity. Oferta nie ma ograniczeń co do liczby sprzedanych biletów na dany pociąg, klasę, termin czy trasę. Dodatkowo będą uwzględniane wszystkie standardowe ulgi i zniżki. Bilety Świąteczne można kupić przez Internet bilet.intercity.pl lub w kasach.
W czasie zmiany rozkładu jazdy, czyli w nocy z 8 na 9 grudnia,, a także w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku na dworcach w całej Polsce na pasażerów, w dodatkowych punktach informacyjnych czekać będą mobilni informatorzy. Do ich zadań będzie należało m.in.: udzielanie informacji na temat rozkładu jazdy, wskazywanie właściwych peronów, a także pomoc w obsłudze biletomatów. Pasażerowie będą mogli również uzyskać informacje w Centrach Obsługi Klienta na dworcach, czy odwiedzając strony www.pkp.pl i www.intercity.pl.

Do dyspozycji podróżnych jest również całodobowa infolinia pod ogólnopolskim numerem telefonu 19 757.

źródło pkp.pl0 comments: