adwent,

Zobacz magiczne Boże Narodzenie w Czechach

4.10.12 Anonimowy 0 Comments

Boże Narodzenie w Czechach ma zawsze wyjątkową atmosferę. Warto zobaczyć jarmarki adwentowe, spróbować gorącego miodu pitnego czy grzanego wina. Na jarmarki zaprasza stolica Czech i inne, mniejsze miasta oraz czeskie zamki. Na gości czekają tradycyjne przysmaki, szopki betlejemskie i liczne imprezy. Udział w koncercie świątecznym w jednym z pięknych kościołów lub sal koncertowych z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem.


Jarmarki świąteczne odbywają się w Czechach podczas adwentu. Niektóre rozpoczynają się już pod koniec listopada i trwają aż do początku stycznia. Czesi świętują w Wigilię (24 grudnia). Podczas wieczerzy wigilijnej nie może zabraknąć zupy rybnej i smażonego karpia z sałatką ziemniaczaną. Karp jest jednym z symboli Bożego Narodzenia w Czechach. Karpie sprzedaje się przed świętami na ulicach wszystkich czeskich miast, wprost z wielkich kadzi.


Po wieczerzy wigilijnej rodzina gromadzi się wokół przystrojonej choinki, pod którą leżą prezenty. W Czechach prezenty przynosi mały Jezus. O północy niektórzy wybierają się na pasterkę. Na świątecznym stole znajdziemy także tradycyjne słodkie przysmaki. Do najpopularniejszych należą rogaliki waniliowe, ciasto z migdałami czy ozdobione pierniczki.


Jeśli podczas adwentu wybierzesz się do Pragi, będziesz miał okazję zwiedzić tradycyjny jarmark świąteczny na Rynku Starego Miasta i na Placu Wacława. W tym roku odbędzie się on od 27 listopada 2012 do 5 stycznia 2013. Na gości czeka ciekawy program. W magiczną atmosferę świąt wprowadzą nas kolędy śpiewane przez zespoły dziecięce. Na stoiskach można będzie zakupić miód pitny i inne przysmaki, a także wyroby z wosku pszczelego, drewniane zabawki i ozdoby świąteczne.


Na zakupy możesz wybrać się do centrum handlowego Palladium na Placu Republiki (Náměstí republiky). Na tutejszym jarmarku świątecznym spróbujesz grzanego wina i trdelnika, tradycyjnego przysmaku z ciasta drożdżowego, posypanego cukrem i migdałami. Odwiedź także Miejski Dom Reprezentacyjny (Obecní dům) i słynną Bramę Prochową (Prašná brána), z której rozciąga się piękny widok na świąteczną Pragę.

Wybierz się na koncert świąteczny
W programie wycieczki nie może zabraknąć wieczornego koncertu świątecznego. Z pewnością oczarują Cię wspaniałe sale koncertowe w Miejskim Domu Reprezentacyjnym i Rudolfinum. Muzykę klasyczną i koncerty bożonarodzeniowe usłyszymy także w niektórych kościołach w centrum Pragi, na przykład w kościele św. Szymona i Judy i kościele św. Mikołaja na Rynku Starego Miasta.


Niezapomnianym przeżyciem będzie wieczorny spacer po zaśnieżonej Pradze. Zejdź po schodach z Mostu Karola i odkryj romantyczne zaułki Kampy, oświetlonej latarniami. W kościołach możesz podziwiać piękne szopki bożonarodzeniowe.

Święta Bożego Narodzenia poza Pragą
Świąteczna atmosfera wypełni również Brno. Tutejszy jarmark adwentowy odbywa się w stylu malarza czeskiego Josefa Lady, który w swoich dziełach prezentował między innymi urok czeskich świąt Bożego Narodzenia. Podczas jarmarku na dzieci i dorosłych czeka ciekawy program. Impreza potrwa od 26.11.2012 do 23.12.2012.


Magiczny Czeski Krumlov zaprasza na tradycyjny jarmark świąteczny od 30 listopada do 6 stycznia, w każdy weekend od piątku do niedzieli. Specjalny program czeka także na najmłodszych gości. Dzieci będą mogły zobaczyć na przykład żywą szopkę betlejemską, Mikołaja, a także program „Boże Narodzenie z Niedźwiedziami“.


Zamek Křivoklát w weekendy adwentowe 8 i 9 oraz 15 i 16 grudnia szykuje bogaty program świąteczny. Nie zabraknie przedstawień tanecznych i teatralnych, jak również jarmarku bożonarodzeniowego, na którym można będzie zakupić piękne prezenty. Ogrzejemy się winem lub miodem pitnym. Dzieciom z pewnością spodoba się przejazd ciuchcią parową, która kursuje na Křivoklát z Pragi i Pilzna.

źródło czechtourism.com

0 comments: