historia,

Latarnia morska w Ustce

12.10.12 Anonimowy 0 Comments

Latarnia morska w Ustce usytuowana jest tuż przy nadmorskim deptaku, przy wejściu na portowe molo. Pierwotnie latarnią była aparatura Fresnela z bębnową soczewką i lampą oliwną jako źródło światła, o zasięgu 6 Mm. Była ona podnoszona na maszcie stacji pilotów z 1871roku. W 1892 roku wybudowano nową, dwukondygnacyjną stację pilotów z przylegającą do niej od południa ośmiokątną wieżą, na której znajduje się biała laterna. Latarnia w Ustce przetrwała bez szwanku II Wojnę Światową i została uruchomiona już 15 listopada 1945 roku. W 1993 roku latarnia morska w Ustce została wpisana do rejestru zabytków.

Źródłem światła jest układ optyczny składający się z dwu pozycyjnego zmieniacza z żarówkami o mocy 1000W i cylindrycznej soczewki Fresnela o średnicy 1 m. Światło jest widoczne tylko od strony morza.

Ustka jest jednym z sławniejszych kurortów naszego wybrzeża. Najlepszy dojazd - od strony Słupska drogą nr 21. Aby dostać się do latarni trzeba jechać cały czas prosto ulicą Słupską i dalej Marynarki Wojennej. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Od godziny 9 tej do wieczora.

Latarnia morska

ul. Marynarki Polskiej (nabrzeże portowe-portowe molo)

Wysokość wieży - 19,5 m

Wysokość światła - 22,2mn.p.m.

Iwona

Wpis pochodzi z bloga amazing-travel.blog.onet.pl

[mappress mapid="88"]

 

0 komentarze: