Corfe Castle,

Corfe Castle zawieszona na skale

26.10.12 Anonimowy 0 CommentsCorfe Castle to majestatyczne ruiny w hrabstwie Dorset, położone na półwyspie Purbecks, niedaleko zatoki Poole i kanału angielskiego. Miejsce oczarowuje swoja wszechobecnością. Przy dobrej pogodzie widać je z odległości wielu kilometrów.

Zamek można podziwiać (nie wysiadając z samochodu) z drogi dookoła wzgórza.Wiem, podziwianie widoków z samochodu jest dla leniwych, zmęczonych, albo dla tych, którzy tam byli wiele razy. Ale trzeba przyznać, ze nawet z samochodu widok jest piękny.

Bardziej zainteresowani mogą wejść na teren wzgórza i podziwiać zrujnowane mury z bliska.

I trzeba przyznać, ze warto tam wejść. Posiedzieć. Zobaczyć roztaczający się widok dookoła i wyobrazić sobie, jak dawno dawno temu nadciągały tam karawany kupców, orszaki możnych lub wojska nieprzyjaciela.

Pierwsze wzmianki o starej twierdzy Corfe pochodzą z IX wieku. Zamek zbudowano w czasach saksońskich za panowania Alfreda Wielkiego, jako punkt obronny przed najazdami Wikingów, Duńczyków i Niemców. W 978 doszło tam do morderstwa. Królowa Elfrida zamordowała swojego pasierba króla Edwarda (okres panowania 975-978), aby oczyścić drogę do tronu dla własnego syna.

Czasy saksońskie zakończył najazd Normanów w XI wieku, co tym samym otworzyło nowe dzieje Corfe Castle. Bryla zamku została gruntownie zmieniona i nadano mu kształt, który przetrwał następne lata.

Przez kolejne wieki twierdza była Królewskim Zamkiem, jednym z pięciu na terenie Anglii. W zamku znajdował się królewski skarbiec. Lochy zamku były świadkiem wielu morderstw i tortur. Jednym ze sławniejszych więźniów w zamku był król Edward II (1307-1327), zniewieściały następca tronu w filmie "Waleczne Serce". Dopiero w XVI wieku królowa Elżbieta sprzedała zamek swojemu Kanclerzowi Christopherowi Hatton, który umocnił budowle i przygotował ja do obrony przed nadciągająca hiszpańska Armada.

Następnie rod Hatton sprzedał zamek rodzinie Banks w 1635 roku. Sir John Banks był ministrem sprawiedliwości za czasów Karola I (1625-1649). Kiedy wybuchła wojna domowa rodzina Banks stanęła po stronie rojalistów a sir John był przy boku króla. W zamku przebywała jedynie Lady Bankes (Brave Dame Mary) wraz z załoga, która w 1643 i 1645 roku dwukrotnie odparła oblężenie wojsk Parlamentu, nie udało jej się natomiast obronić przed zdrada jej własnego oficera i w efekcie zamek przeszedł w ręce wojsk Parlamentu.

W 1646 roku budowla została zaminowana i wysadzona w powietrze, aby nigdy już nie służyła rojalistom.

W1980 roku rodzina Banks przekazała zamek w ręce British National Trust i od tamtej pory ruiny są dostępne dla zwiedząjacych.

 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że pod wzgórzem jest położona przepiękna miejscowość Corfe, której historia jest równie długa jak historia zamku.


viki_on_line

Wpis pochodzi z bloga zwiedzaniewyspy.blox.pl

I

[mappress mapid="100"]

0 comments: