Słowacja: wszystkie europiejskie NAJ

15.9.12 Anonimowy 0 Comments

Chcesz poznać NAJ na kontynencie europejskim? Odwiedź  Słowację. Zobaczysz tu wyjątkowe miejsca, jakich nie znajdziesz w żadnym innym kraju Europy!

Słowacki Kras

Jest największym obszarem krasowym w Europie Środkowej (440 km²). Znajduje się tu 1110 jaskiń i przepaści oraz inne formy krasowe. Udostępnionymi do zwiedzania jaskiniami są:  Domica, Jasowska, Gombasecka i Krasnogórska. Ewenementem jest Silická ľadnica z wodospadem o wysokości 12 m.

Zwrotnicowa kolejka

Przejechać się historycznym pociągiem zwrotnicowej kolejki leśnej można jedynie w Muzeum Wsi Kisuckiej w Vychylovce. Jest ona bowiem jedyną utrzymaną i funkcjonalną do dzisiejszych czasów kolejką tego rodzaju w Europie.

Zamek SpiskiNajbardziej rozległym średniowiecznym kompleksem zamkowym w Europie Środkowej jest Zamek Spiski – jego powierzchnia wynosi ponad 40 000 m2. Zamek wraz z zabytkami w jego okolicy jest częścią Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Piwnice pod Zamkiem Czerwony Kamień

Są najbardziej rozległymi pomieszczeniami podziemnymi w Europie Środkowej i pozostają gwoździem atrakcyjnego programu zwiedzania zamku. Pierwotnie służyły jako magazyny, w obecnych czasach stanowią niepowtarzalne przestrzenie służące do organizowania imprez towarzyskich tudzież do kręcenia filmów.

Ochtinska Jaskinia Aragonitowa

Jest jedyną jaskinią swego rodzaju w Europie. Razem z pozostałymi jaskiniami Słowackiego Krasu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Gotycka Katedra św. Elżbiety w Koszycach

Jest  najbardziej na wschód położoną katedrą zachodniego typu w Europie i jednocześnie największym kościołem na Słowacji.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej im. Andy Warhola w Medzilaborcach

Jest obecnie jedynym w swoim rodzaju w Europie. Powstało w 1991 roku jako pierwsze na świecie. Znajduje się w pobliżu wsi Miková, skąd pochodzili rodzice Warhola.

Bratysławski Nowy Most nad Dunajem

Jest unikatem na skalę europejską. Konstrukcja stalowa zawieszona jest na jedynym pylonie i waży ponad 7000 ton. W pylonie w wysokości 80 m znajduje się restauracja. Most funkcjonuje od 1972 roku i uzyskał nagrodę Budowla XX wieku. Budowa mostu pochłonęła jednak znaczną część historycznego bratysławskiego podgrodzia.

Najstarszy park publicznym w Europie

Sad im. Janka Kráľa na prawym brzegu Dunaju w bratysławskiej Petržalce jest najstarszym parkiem publicznym w Europie. Powstał w 1776 roku i do dziś pozostaje ulubionym miejscem wypoczynku.

Napis na trenczyńskiej skale zamkowej

Najbardziej na północ wysuniętym miejscem w Europie Środkowej, dokąd dotarły rzymskie legiony, było miasto Laugaricio - dzisiejszy Trenczyn. O ich pobycie świadczy rzymski napis na trenczyńskiej skale zamkowej, pochodzący z 179 roku.

Uniwersytet Królestwa Węgierskiego

Pierwszym uniwersytetem Królestwa Węgierskiego była Academia Istropolitana założona w 1465  roku przez króla Macieja Korwina. Jej budynek uznano za zabytek kultury narodowej, jest on do dzisiaj siedzibą wyższej uczelni – znajduje się tu Wyższa Szkoła Teatralna.

Największe Oppidum Celtyckie w Europie Środkowej

Rozciągało się na bratysławskim wzgórzu grodowym, rozciągało się aż na terenach dzisiejszego Starego Miasta po Plac Wolności. Średniowieczna Bratysława  zmieściła by się na jego obszarze trzykrotnie.

Źródło: Asseco Slovakia

slovakia.travel

0 comments: