BRATISLAVA,

Bratysława - jedna z najmłodszych stolic świata

15.9.12 Anonimowy 0 Comments

Stolica Republiki Słowackiej Bratysława, nazywana także „Klejnotem Dunaju“ może się poszczycić nie tylko bogatą historią - przez kilkaset lat była stolicą ówczesnych Węgier, ale także interesującą współczesnością - stanowi centrum najbardziej dynamicznie rozwijającego się regionu w Europie Środkowej.

Leżąca na południowym zachodzie Słowacji Bratysława rozpościera się na obydwu brzegach Dunaju oraz u podnóża pasma górskiego Małych Karpat. Już od zamierzchłych czasów, dzięki tak doskonałemu położeniu, koncentrowało się w tym miejscu ożywione życie. Obecnie miejsca te są świadkami szybkiego rozwoju młodej Republiki Słowackiej. Pomimo swojej bogatej historii Bratysława jest jedną z najmłodszych stolic świata, co więcej ma także stosunkowo młodą pod względem wiekowym populację. Nowoczesna metropolia jest otwarta nie tylko na Europę, ale także na cały świat, o czym świadczy rosnąca ciągle liczba odwiedzających turystów, pochodzących z różnych jego stron. Przyciąga ich tutaj przytulność co prawda niezbyt dużego a jednak tętniącego życiem miasta, urok zabytków i bogactwo historii przeplatające się ze współczesnością. Pałace, nowoczesne centra handlowe, doskonałość kunsztu słowackich kucharzy i browarników, przyjazne nastawienie mieszkańców, liczne międzynarodowe imprezy kulturalne i sportowe, wystawy, handlowe przedsięwzięcia. Powodów do tego, aby tutaj przyjechać jest, mówiąc w skrócie, dużo a tych, którzy się w Bratysławie zakochają, ciągle przybywa.

HISTORIA
Bratysława również dzisiaj przypomina sobie sławną historię - Król Węgierski Maciej II. podczas koronacji we wrześniu 2006 
Powrót Święta Koronacyjnego  


Miejsce to, o dużym znaczeniu strategicznym, odegrało nieraz znaczącą rolę w historycznych wydarzeniach Europy Środkowej. W 1291 roku miasto uzyskało pełne prawa miejskie, stając się wolnym miastem królewskim. W wiekach XIV i XV Bratysława przeżywała okres rozkwitu handlu i rzemiosła. Założenie Academie Istropolitana (w roku 1467) wzmocniło także znaczenie Bratysławy jako centrum kultury i kształcenia na terenie ówczesnych Węgier. Po najeździe Turków w głąb wówczas istniejących Węgier Bratysławę ogłoszono w 1536 roku stolicą ówczesnych Węgier, uznając ją za siedzibę sejmu ówczesnych Węgier oraz centralnych instytucji a także wybierając ją za miejsce koronacji węgierskich królów i królowych. Począwszy od 1563 roku aż do 1830 roku koronowano w Bratysławie 11 królów i 8 królewskich małżonek.

Wojny przeciw Turkom oraz powstania stanu szlacheckiego z XVI i XVII wieku wpłynęły w negatywny sposób na gospodarczy rozwój miasta. W XVIII wieku, szczególnie w czasach panowania królowej Marii Teresy, ponownie wzrosło znaczenie Bratysławy. Z tego okresu zachowało się do naszych czasów wiele wspaniałych pałaców i budynków. W XIX wieku zaczęło wzrastać znaczenie miasta także jako ośrodka rozprzestrzeniania się prądów oświeceniowych a Bratysława stała się kołyską słowackiego ruchu narodowego. Wydarzenia o charakterze rewolucyjnym, ruch robotniczy i pierwsza wojna światowa odcisnęły swoje piętno również na Bratysławie, która od 1918 roku jest centrum życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego Słowaków.
W chwili obecnej jest nowoczesną metropolią oraz siedzibą władz i instytucji politycznych, państwowych, gospodarczych, społecznych i naukowych.


Słowacki Teatr Narodowy
Rzeźba - Čumil

ZABYTKI

Jedną z typowych dominant, widocznych już z daleka, jest Zamek Bratysławski. Najbardziej atrakcyjną częścią Bratysławy o największej koncentracji historycznych zabytków i instytucji kulturalnych jest jednoznacznie Stare miasto – idealne miejsce dla romantyków, którzy chętnie przechadzają się wąskimi uliczkami, odkrywając ślady dawnej przeszłości wśród nowoczesnego miasta.
Zabytki znajdujące się w historycznym centrum miasta wchodzą w skład miejskiego rezerwatu zabytkowego.

Źródło: Vydavateľstvo Dajama

slovakia.travel

[mappress mapid="61"]

0 comments: