alpinistka,

Polka, zdobywczyni Mount Everestu, walczy o „Śnieżną Panterę”

17.9.12 Anonimowy 0 Comments

Polska alpinistka Magdalena Prask zdobyła dwa siedmiotysięczniki leżące w paśmie górskim Pamir: Pik Korżeniewskiej (7.105 m. n.p.m.) oraz Pik Somoni (7.495 m. n.p.m.). Osiągnięcie to przybliża Polkę do tytułu „Śnieżnej Pantery”, prestiżowego odznaczenia nadawanego za zdobycie pięciu siedmiotysięczników leżących na terenie byłego Związku Radzieckiego.W sierpniu tego roku polska alpinistka wspięła się na dwa szczyty położone w górach Pamiru: Pik Korżeniewskiej i Pik Somoni. „Z radością mogę już poinformować, że cel wyprawy „Pamir Expedition 2012” został w pełni zrealizowany. Wyprawę uznaję za bardzo udaną, choć było ciężko” - oznajmiła po powrocie. Pierwszy z dwóch szczytów, Pik Korżeniewskiej, został zdobyty przez Prask 12 sierpnia. Ekspedycja spędziła na jego stokach ponad dwa tygodnie, zakładając obozy wysokościowe i przystosowując się do warunków wysokogórskich. Kolejnym zrealizowanym wierzchołkiem był najwyższy szczyt Pamiru - Pik Somoni.

- Aby w ogóle móc zaatakować szczyt najpierw musiałam pokonać blisko dwukilometrowe, bardzo strome zbocze. Droga ta jest niebezpieczna ze względu na zwisające nad nią seraki oraz liczne szczeliny lodowcowe. Wielu wspinaczy straciło tutaj swoje życie. O trudności góry niech świadczy fakt, że w zeszłym roku zdobyło ją tylko 5 ludzi, z tego jeden z nich zginął w drodze powrotnej - powiedziała Prask.
Magdalena Prask z certyfikatem zdobycia Piku Somoni

Ekspedycja sponsorowana przez markę Merrell, została realizowana w ramach Programu „2011 - 2013 Śnieżna Pantera”. Jej celem jest zdobycie przez alpinistkę pięciu najwyższych szczytów byłego Związku Radzieckiego w ciągu trzech lat. Pik Lenina, pierwszy z pięciu szczytów wymaganych do przyznania tytułu, Prask zdobyła w 2011 roku. Celem przyszłorocznej wyprawy, gwarantującym zdobycie tytułu „Śnieżnej Pantery”, są Pik Pobiedy oraz Chan Tengri.

Pochodząca z Poznania Magdalena Prask w 2010 roku, jako szósta Polka w historii, zdobyła najwyższy szczyt świata Mount Everest, zorganizowała także ponad 10 wypraw globtroterskich i odbyła samotną 6-miesięczną podróż po Ameryce Południowej, podążając przez Andy, od Ziemi Ognistej po równik.

Fot. Magdalena Prask

0 comments: